مدیریت پروژه را چه کسی باید برعهده بگیرد و چه وظایفی دارد؟

 

آیا می دانید اگر در گوگل «google» برای عبارت" مدیریت پروژه " جستجو کنید ، حدود 68،4۰۰،۰۰۰ نتیجه به دست می آید ؟ بی شک از حجم اطلاعات موجود دراین جستجو شگفت زده خواهید شد! . اگر همین جستجو را در فهرست گروه­های LinkedIn انجام دهید ، تقریباً ۳۰۰۰ نتیجه خواهید گرفت!

 شاید شما روی پروژه های زیادی کار کرده اید، و دوست دارید پروژه ای را درحرفه تان را مدیریت کنید. پس خوب است بدانید مدیر پروژه موفق دقیقاً چه کاری انجام می دهد و برای موفقیت یک پروژه چه چیزهایی لازم است و به چه مهارت هایی نیاز دارید؟ در این مقاله می خواهیم با شغل، فعالیت ها  وشرح وظایف فردی که مدیریت پروژه را برعهده دارد آشنا شویم :

مدیریت پروژه (Project Management) چیست ؟

مدیریت پروژه بهره گیری از دانش ، مهارت ها ، ابزارها و تکنیک های متناسب با فعالیت هایی است که برای برآورده نمودن الزامات پروژه مورد نیاز است. فراموش نکنید ، مدیر پروژه مسئول اصلی موفقیت یا عدم موفقیت یک پروژه  است.

 مدیریت پروژه ترکیبی از چندین کنش نه چندان آسان است که به طور هم زمان انجام می شود. برای موفقیت در این کنش ترکیبی، تسلط به طیف گسترده ای از مهارت های مدیریتی لازم است.

 

مدیریت پروژه

وظایف مدیریت پروژه شامل موارد زیر است:

شرح وظایف مدیریت پروژه شامل مواردی همچون برنامه ریزی، تعریف پروژه، برنامه ریزی و ایجاد برنامه کاری جامع، تعیین بودجه و زمان بندی اجرا پروژه ها،  مدیریت تیم ها، تسهیلگری، برقراری ارتباط و سازماندهی،  رفع موانع و ایجاد انگیزه برای اعضای تیم، هماهنگ سازی پروژه ها با اهداف تجاری، گزارش پیشرفت پروژه ها به  ذینفعان، حل مشکلات غیر منتظره به طور موثر، تعهد به انجام پروژه در وقت و با بودجه مشخص می باشد.

 

مدیریت پروژه یک کار تیمی است

انتظار نمی رود که مدیران پروژه تمام کارهای پروژه را خودشان انجام دهند. مدیریت پروژه یک کار تیمی است. مدیران پروژه دارای تیم های گرداننده­ ی پروژه هستند که تحت نظر آنها برای دستیابی به اهداف کلی پروژه همکاری می کنند. با این حال ، اگر پروژه درست پیش نرود یا شکست بخورد، همیشه مدیر پروژه پاسخگو است.

 

 

چه کسانی می توانند مدیریت پروژه را بر عهده بگیرند؟

کسانی می تواند مدیریت پروژه را بر عهده بگیرند که از لحاظ ویژگی­ های شخصیتی دارای توان بالای برقراری ارتباط هستند ، از کارهای گروهی هراس ندارند، از پاسخگویی نمی ترسند و دارای مهارت های مدیریت و مسئولیت پذیری سطح بالا برای انجام کار در زمان مشخص می باشند.

مدیر پروژه باید بتوانید بصورت منطقی و بر اساس برنامه، پروژه را آنگونه پیش ببرید که در زمان ­موعود امکان ارایه­ ی­ آن با همه ویژگی ها و شرایط تعهد شده وجود داشته باشد.

 

مدیریت پروژه نیاز به آموزش دارد

مدیریت پروژه در کنار مهارت­ های ارتباطی و اطلاعات مختلفی که دارد، نیاز به آموزش های تخصصی نیز دارد. باید پروژه را شناخت، یک مدیر پروژه باید مراحل پنجگانه چرخه عمر پروژه را (آغاز ، برنامه ریزی، اقدام،  نظارت و کنترل وتکمیل) بطور دقیق بداند و اجرا کند. دانستن نحوه ­ی فازبندی و بخش بندی مراحل انجام کار و روال پروژه، زمانبندی، تقسیم وظایف و نظارت روزانه در موفقیت پروژه بسیار مهم است.

 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــا کلیک نمایید.

 

همه چیز در مدیریت پروژه عملیاتی است

یک قاعده جالب وجود داردکه می­گوید: « شما نمی توانید در یک سمینار دوچرخه سواری یاد بگیرید! » که بازگوکننده­ ی فلسفه­ ی­ مدیریت پروژه است. همه چیز در مدیریت پروژه عملیاتی است و حتی در برنامه­ ریزی­ها باید بطور کامل مبتنی بر امکان انجام برنامه باشد.

 در مدیریت پروژه بر خلاف بعضی سندهای راهبردی یا برنامه ­های بازاریابی یا طرح های توجیهی ، شما نمی توانید با آزمون و خطا به موفقیت برسید. هر گونه خطا و عقب افتادن از برنامه موجب شکست پروژه، هدر رفت بودجه و زمان و در نتیجه زیان­ های جبران ناپذیر می گردد و اعتبار شما و تیم شما را زیر سئوال می برد.

 

نرم افزارهای مدیریت پروژه

کاربردی­ ترین نرم افزارهای مدیریت پروژه شامل موارد زیر است:

 (Project Management Software) Primavera

  (IVS Project Management Package) IPM

 Microsoft PPM  یا  Microsoft MS Project

ترلو (Trello)، آسانا (Asana) ، پی گیر (Peygir) ، تسکولو(Taskulu)  ،گانت پروجکت Gantt Project)) و... 

 

اگر در کارتان حرفه ای هستید گواهینامه PMP بگیرید:

اگر در کارتان به عنوان مدیر پروژه حرفه ای هستید و می توانید با تیم سازی و برنامه ریزی پروژه های مختلف را مدیریت کنید، گواهینامه PMP بگیرید . البته دریافت این گواهینامه نیاز به عضویت در انجمن حرفه ­ای مدیریت پروژه  است. دریافت گواهینامه PMP  مجوز مدیر پروژه PMI's Professional® (PMP®) یکی از معتبر ترین گواهینامه ها و یک استاندارد فراگیر جهانی برای نشان دادن سطح حرفه ای از مهارت در انجام پروژه است.

 بسیاری از کارفرمایان شرایط احراز همکاری در پروژه های کلان را داشتن گواهینامه PMP می دانند ، زیرا این گواهی نامه نشان ­دهنده صحه گذاری رسمی یک مجموعه بین­ المللی بر مهارت فرد در انجام پروژه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صدور گواهینامه PMP ، به نشانی www.pmi.org/learning/careers مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top