مدیریت مالی چه شرح وظایفی دارد؟

 

قبلاً در مطلبی در خصوص نمونه شرح وظایف مدیر اداری مالی صحبت کرده ایم و در این مطلب موضوع کارها و وظایف مدیر مالی را بیشتر مرور می کنیم.

اگر بخواهیم تعریفی از شغل مدیریت مالی داشته باشیم می توانیم بگوییم مدیریت مالی به شغلی گفته  می شود كه فرد تحت  نظارت مستقیم مافوق سازمانی (اغلب مدیرعامل) مسئول مستقیم كلیه فعالیت های انجام شده در واحد مالی است.

مدیریت مالی وظیفه­ ی نظارت برمنابع و مصارف مجموعه، تهیه و ارایه گزارشات مالی، ارایه تحلیل مالی، تعیین بهای تمام شده و نقطه سر به سر،  هدایت فعالیت های سرمایه گذاری مجموعه ، انجام امور حقوقی و مالیاتی مجموعه، کمک به توسعه استراتژی­ های سازمان  و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مالی بلند مدت سازمان را بر عهده دارد.

 مهم­ترین وظیفه مدیریت مالی تحلیل اطلاعات و ارایه بهترین راهکارها  به مدیران برای دستیابی به سود در پایان دوره مالی شرکت است.

 مدیریت مالی

در ادامه برخی از مهمترین وظایف را مرور می کنیم:

شرح وظایف مدیریت مالی (Financial Management )

 • مدیریت مالی نظارت بر حسن انجام محاسبات و تکمیل دفاتر قانونی ، پیگیری ، تهیه و ارسال و انجام اموری چون اظهارنامه مالیاتی، مالیات های عملکرد، مالیات های تکلیفی، ارزش افزوده، مالیات حقوق و … جهت  ارائه به مراجع قانونی نظارتی مثل اداره امور مالیاتی، بیمه و حسابرسان و .... و پرداخت آنها  را بر عهده دارد .

 • مدیریت مالی مسئول رسیدگی به امور بیمه وتامین اجتماعی، تهیه گزارش کارکرد، پیگیری امور بیمه های کارکنان و سهم کارفرما مسئولیت و همگانی و بیمه دارائی های مجموعه می باشد.

 • مدیریت مالی  عهده دار پاسخ به سازمان های نظارتی در صورت لزوم و دفاع از عملکرد قانونی مجموعه و پیگیری مستمر و مداوم جهت حل اختلافات مالیاتی و بیمه و حضور در کمیسیون های مربوطه با رعایت قوانین و مقررات است.

 • مدیریت مالی متعهد به پیگیری، نظارت، محاسبه و پرداخت حقوق، پورسانت، عیدی، پاداش ها و ... ، در مواعید قانونی  می باشد.

 • مدیریت مالی  مسئول نظارت برحسن انجام کار و رفتار کارکنان امور مالی ، تهیه تنظیم اطلاعات مالی و اداری ، گزارشات و صورت ها و تحلیل های مالی و ارائه به مدیران عالی مجموعه می باشد.

 • مدیریت مالی  متعهد به نظارت بر وضعیت نقدینگی و اطمینان از توان بازپرداخت های مجموعه، پرداخت به موقع بدهی ها و وصول مطالبات بر اساس قراردادهاي موجود است.

 • مدیریت مالی موجودي حساب هاي بانکی شرکت را مدیریت می نماید.

 • مدیریت مالی عهده دار نظارت و تائید فعالیت های مالی بر اساس استانداردهای حسابداری ورسیدگی به مسائل مالی جزئی سازمان برای اطمینان از قانونی بودن آنها است.

 • مدیریت مالی مسئول شناسايي و نگهداري حساب مقداري و ريالي اموال ماشين آلات و تجهيزات و دارائي هاي سازمان، نظارت بر نگهداری صحیح اموال مجموعه و احتساب ذخیره استهلاک آن در دوره های مالی مورد نظر است.

  این مطلب را از دست ندهید: چگونه برای پرسنل و کارکنان سازمان شرح وظایف بنویسیم؟ • اجراي كدينگ (طبقه بندي) حساب ها، بر اساس شكل متحد، به منظور ايجاد وحدت رويه و قابليت مقايسه گزارشات مالي بر عهده مدیریت مالی می باشد.

 • مدیریت مالی متعهد به صدور تائیدیه طلب و بدهی پیمانکاران ، تامین کنندگان و افراد طرف حساب و پیگیری و انجام تسویه حساب با بدهکاران و بستانکاران در بهترین تقویم زمانی است.

 • شرکت فعالانه در کمیسیون هاو نشست های مربوط به امور مالی و حقوقی سازمان و همچنین مشارکت درجلسات کمیته راهبری و شورای راهبردی و پیگیری مصوبات آن یکی از وظایف مدیریت مالی می باشد.

 • مدیریت مالی نظارت بر وصول درآمدهای مجموعه و واریز آن به حساب های معرفی شده مجموعه و انجام و تهیه صورت مغایرات بانکی و رفع مغایرات احتمالی و انجام مکاتبات جهت افتتاح و انسداد حساب های بانکی مربوطه را بر عهده دارد.

 • شرکت فعالانه در جلسات و پیگیری مصوبات یکی از وظایف مدیریت مالی می باشد.
 • مدیریت مالی عهده دار نظارت بر امور ثبت ، بایگانی و نگهداری اسناد و مدارک سازمان (کاغذی و رایانه ای ) به شکل منظم ، به روز و قابل جستجو و بازیابی در سریع ترین زمان ممکن می باشد.

 • بازنگری گزارشات مالی سازمان و یافتن راه های کاهش هزینه ها

 • مدیریت مالی مسئول تحلیل گرایش های بازار به منظور یافتن فرصت هایی برای تأمین مالی بهتر، سرمایه گذاری در پروژه های جدید و یا پیشی گرفتن از مجموعه های رقیب است.

 • مدیر مالی ناظر و متضمن‌ دقت‌ ،صحت‌ ،سرعت‌ ، شفافیت‌، جامعیت‌ و…عملیات مالی مجموعه اعم ازمحاسبات، انضباط کارکنان تحت امر،گزارشات، و برنامه ریزی برای مدیریت دریافت و پرداخت ها می باشد.

   

  یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــا کلیک نمایید.

   


 • قیمت گذاری، محاسبه بهای تمام شده و نقطه سر به سر ، محاسبه درصد سود ، مقدار، تعداد یا متراژ فروش ، نظارت بر ورود و خروج کالا از مجموعه.

 • مدیریت مالی برانجام عملیات انبار و انبارگردانی ها و کنترل دقیق موجودی های فیزیکی مجموعه در مقاطع مختلف نظارت دارد.
 • مدیریت مالی موجودی های نقدی و اداره تنخواه شرکت و پرداخت کلیه هزینه هاي جاري مجاز براساس به صرفه ترین تقویم زمانی برای مجموعه نظارت و کنترل دارد.

 • همفكری و مشاركت در جهت خط مشی سازمان وکمک به مدیریت ارشد مجموعه در گرفتن تصمیمات صحیح مالی

 • مدیریت مالی متعهد به حفظ محرمانگي  اطلاعات(عدم افشاء اسرار تجاري، عدم بروز افشای فعالیت های مالی و بازرگانی شرکت و عدم خروج اطلاعات مربوط به مشتریان، تامین کنندگان و... به رقبا و سایرین) در همه حال و درهر شرایطی ،حين انجام همكاري و پس از آن می باشد.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top