ایده پردازی و خلاقیت پنجره ای به زندگی بهتر


ایده ­پردازی و خلاقیت ، کنش ذهنی انسان برای خلق و ابداع است. ایجاد ایده ­های نو، با بهره­ گرفتن از تجسم و تخیل است. ایده زمانی رخ می دهد که بتوانیم با نگاهی متفاوت به اطرافمان بنگریم و عملاً زاویه دید ما، زاویه دیدی متفاوت باشد تا بتوانیم زوایای پنهان را بهتر ببینیم و ایده پردازی کنیم.

امروزه بشر بخش عمده ای از رفاه و آسایش خود را مدیون انسان های خلاقی است که با ایده­پردازی و خلاقیت شرایط زیستن بر این کره­ی خاکی را برای ما آسان و لذتبخش کردند و می­کنند.

 آیا می خواهید با ایده های خلاقانه زندگی وکسب و کار خود را پیش ببرید؟  این بسیار عالی است تا بیاموزید که چگونه با ایده­پردازی و خلاقیت یک فرد خرد ورز، فعال و سازنده باشید!

 

در وهله اول بهتر است بدانیم چرا بعضی از آدم ها خلاق هستند و بعضی دیگر خیر؟

 بر اساس یک پژوهش که در سال ۱۹۹۳ با موضوع ایده­پردازی و خلاقیت توسط جورج لند و بت جارمن در آمریکا انجام گرفت، میزان خلاقیت در افراد با سن مختلف اندازه گیری شده و نتایج زیر به دست آمد:

افراد ۳-۵ ساله: ۹۸ درصد

افراد ۸-۱۰ ساله: ۳۲ درصد

افراد ۱۳-۱۵ ساله: ۱۰ درصد

از۲۰۰۰۰۰ فرد بزرگسال: ۲ درصد

1993)، Breaking Point ،BeyondHarperBusiness)

می بینیم که میزان ایده ­پردازی و خلاقیت افراد علی رغم بالا رفتن سن ، افزایش مهارت ها و تجربه های اجتماعی رشد معکوس دارد. یک مطالعه علمی نشان می دهد که ما به طور مادرزاد خلاق هستیم، اما در دنیای مصرفی امروز گویی هر چه سن آدمی بالاتر می رود نیازش به ایده­پردازی و خلاقیت کمترشده و زندگی اش تسلیم قاعده ­های از پیش تعیین شده می گردد.

 ایده پردازی و خلاقیت

 نقش نیمکره‌های مغز در ایده ­پردازی و خلاقیت

ایده­ پردازی و خلاقیت نیاز به بهره ­گیری هم زمان و یکپارچه از هر دو نیمکره­ ی مغز دارد. البته نیمکره‌های چپ و راست مغز بوسیله­ ی رشته‌ی عصبی با یکدیگر در پیوند هستند و فعالیت کل مغز به روند ایده ­پردازی ما انسجام می بخشد. درحالیکه ما بطور معمول و اغلب اوقات از یک نیمکره ­ی مغزمان استقاده می کنیم،  بنابراین کمتر خلاق هستیم و ایده ­پردازی و خلاقیت مان به حداقل می رسد.

عملکرد نیمکره ­ی راست مغز، هنری و شهودی است، افراد فعال با نیمکره ­ی راست احساساتی، آرمانگرا، آزاد اندیش، کل نگر و علاقمند به ارتباط غیرکلامی و تصویری هستند .

کار نیمکره چپ مغز اندیشه ورزی، تحلیل‌گری، پرداختن به امورمنطقی، جزئی‌نگری، محاسبه‌ کردن است. انسان هایی که نیمکره ­ی چپ مغزشان فعال­تر است، بیشتر منطقی، دارای توان برنامه ریزی هستند، زیرا مرکز زبان در نیمکره‌ی چپ مغز قرار دارد و شکل اندیشیدن و نحوه ارتباط این افراد با استفاده از واژگان و در قالب سخن گفتن و نوشتن است.

 هنگامی که هر دو نیمکره ­ی مغز با هم کار می­کنند، امکان ایده­ پردازی و خلاقیت ، حل مسئله ، نوآوری و تحول فراهم می شود. اینکه می گویند، کافیست نیم کره راست مغز را فعال کنیم، موضوعی که سالها آن را رد کرده اند و برای خلاقیت باید هر دو نیمکره مغز فعال شوند.

 

 این مطلب را هم بخوانید: 9 اصل ایده پردازی برای کارآفرینی

 

 آیا می توان ایده­ پردازی و خلاقیت را آموخت؟

پاسخ مثبت است. خلاقیت مهارتی است که می تواند توسعه یابد و فرایندی است که می توان مدیریت کرد. اگر بیاموزیم که از همه­ی امکانات دو نیمکره مغزمان بصورت همآهنگ استفاده کنیم، آنگاه می توانیم ایده ­پردازی و خلاقیت کرده و سپس آنها را تجزیه و تحلیل ، ارزیابی و پیاده سازی کنیم.

 

چهار بهره­ ی هوشی لازم برای ایده­ پردازی و خلاقیت

ما برای ایده­پردازی و خلاقیت حداقل به چهار بهره­ی هوشی لازم برای خلق ایده نیاز داریم که عبارتند از هوش تحلیلی، هوش هنری، هوش ارتباطی و هوش عملیاتی.   

  • هوش تحلیلی چگونگی ارزیابی ایده، تجزیه و شناسایی مسئله و تفکر انتقادی است.
  • هوش هنری به توانایی استفاده از تخیل ، تفکر بصری و پیش بینی شما از وضعیت گفته می­شود.
  • هوش ارتباطی یعنی توانایی برقراری ارتباط، تعامل با دیگران یا تأثیرگذاری بر دیگران است.
  • هوش عملیاتی  به معنای قدرت برنامه ریزی و سازماندهی است. اینکه چگونه ایده را به عمل تبدیل می کنید.

هنگامی که این چهار بهره­ی هوشی را به کار می­گیریم امکان ایده­پردازی و خلاقیت را فراهم می کنیم .

 

برای ایده­ پردازی و خلاقیت تمرین کنید

ایده ­پردازی و خلاقیت بر پایه و اساس به کارگیری دانش ، یادگیری مهارت ها و تکیه بر روش های تفکرخلاق آغاز می شود. شما می توانید با آزمایش، کاوش، پرسش و پیگیری فرضیه ها، استفاده از تخیل و ترکیب اطلاعات، انسانی خلاق باشید. آموختن ایده ­پردازی و خلاقیت ، شبیه یادگیری یک ورزش است. مغز و ذهن همچون بدن برای رشد به تمرین با یک برنامه ­ی منظم و مدون به ساختن عضلات، نیاز دارد.

پس اگر می خواهید فردی خلاق باشید و ایده پردازی کنید، باید اصول آن را بیاموزید. مطالعه کردن و یادگیری یکی از اولین راهکارهایی است که در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

در کنار مطالعه، دوره آموزشی تکنیک های کاربردی ایده پردازی (IDEA) هم می تواند مفید و کاربردی بوده و شما را سریع تر به هدفی که می خواهید برساند.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top