نکات کلید مذاکره برای آنکه ایده خودمان را بفروشیم

 

در مطلب قبلی (چگونه ایده خود را بفروشیم؟)  در خصوص موضوع فروش ایده با هم صحبت کردیم و گفتیم برای اینکه بتوانیم ایده را بفروشیم، باید اصولی را بدانیم و رعایت کنیم که این اصول به ما کمک می کرد تا در زمان معرفی و ارائه ایده بهتر عمل کنیم.

مراحلی که در مطلب قبلی گفته شد، مراحلی بود که شما را برای فروش ایده آماده می کرد. در این مطلب به سراغ اصول مذاکره برای فروش ایده هایمان می رویم. ما همه برنامه ها و پیش نیازها فروش ایده را انجام داده ایم، لیست مشتریان را تهیه کرده ایم و با آنها لینک گرفته ایم تا ایده خودمان را معرفی کنیم. حال برای مذاکره باید اقدام هایی انجام دهیم که اینجا آنها را مرور می کنیم.

 مذاکره فروش ایده


آمادگی کامل داشته باشید.

همیشه قبل از هر مذاکره ای باید آمادگی کامل داشته باشید. همانطور که در مطلب قبل گفتیم، باید اطلاعات کافی از همه مشتریان داشته باشید. فردی که قرار است با او مذاکره کنید چه ویژگی هایی دارد؟ آیا توانسته اید علاقه مندی های او را بیابید؟ آیا می توانید تیپ رفتاری او را حدس بزنید؟

اگر بتوانید تشابهی بین خودتان و او ایجاد کنید، احتمال موفقیت شما در مذاکره بیشتر می شود. به عنوان مثال فردی پیش از مذاکره با بررسی سایت و فضای فیزیکی مجموعه متوجه شد که این سازمان از رنگ سازمانی خودش زیاد استفاده می کند و لباس کارکنان و مدیران، همگی یکسان است. او در روز مذاکره، یک لباس با همان رنگ سازمانی پوشید.

این رفتارها و ایجاد تشابه می تواند شما را یک قدم به موفقیت نزدیک کند.

 

گزینه جایگزین را در نظر داشته باشید.

در مطلب قبلی گفتیم که از بهترین لیست خودتان شروع کنید و به سراغ بهترین مشتری احتمالی بروید. خیلی ها صرفاً یک مشتری را پیدا می کنند و سعی می کنند فقط به او بفروشند، اما این موضوع نمی تواند خیلی صحیح باشد.

شما باید گزینه های جایگزین یا اصطلاحاً آلترناتیو کافی داشته باشید تا بتوانید بهتر و قوی تر مذاکره کنید.

 

انتظارات خود را واقع بینانه را تنظیم کنید.

به عبارت دیگر، اگر می خواهیم ایده خود را بفروشیم خیلی اوقات نباید انتظار یک معامله با پرداخت مادام العمر نداشته باشیم.

باید پیش از شروع مذاکره، تمام خواسته های خودتان را بنویسید و آنها را بررسی کنید. شما چه نتیجه ای از این مذاکره می خواهید؟ حاضر هستید چه امتیازهایی بدهید؟ اگر نتیجه چه شود، خوشحال می شوید؟

از طرف دیگر باید خواسته های احتمالی مخاطب را هم حدس بزنید. کارفرمایی و سرمایه گذاری که با او مذاکره می کنید، چه می خواهد؟ او دنبال چه امتیازهایی هست و چه چیزی او را خوشحال می کند؟ کجا ممکن است با او به چالش بخورید؟ چه گزینه ای برای او مهم هست که ممکن است برای شما اهمیت چندانی نداشته باشد؟ و ...

 

به ارقام و نحوه پرداخت ها فکر کنید.

برای آنکه ایده خود را بفروشیم میزان دریافت پیش پرداخت متفاوت و بسته به حداقل زمانی است که خریدار می تواند از ایده یا اختراع بهره ببرد.

با این حال، برای مخترع دریافت بیشترین مبلغ،  دلچسب است و برای مشتری صرف هزینه ­ی اندک با بازده بالا و پرداخت با بیشترین تاخیر ! پس باید در مذاکره به تفاهمی دوجانبه و برد-برد با مشتری برسید.

به عنوان مثال می توانید مبنای دریافت خود را بر اساس انتظارات فروش پیش بینی شده برای سال اول قرار دهید. گاه مسئله ساده می شود و خریدار پیشنهاد اول را می دهد. گاه در کنار مبلغ تفاهم شده درصدی را به مدت چند سال از محل سود حاصل از فروش اختصاص می دهند.

فراموش نکنید که هنگامی که ایده خود را بفروشیم و در قراردادی که منعقد می شود، ممکن است انحصار تولید و سود ایده یا اختراع را به خریدار واگذار می کنیم پس حتما بیش از آن باید با یک مشاورحقوقی یا وکیل مشورت کنیم.

 

مطلب مرتبط با این موضوع: با ایده­ های خلاقانه پولساز آینده خود را بسازید

 

اصول چانه زنی و امتیازدهی را یاد بگیرد.

چانه زنی و امتیاز دهی و امتیاز گیری، اصولی دارد که دانستن آنها برای شما ضروری است. چند مورد از این موارد را با هم مرور می کنیم:

 

هیچگاه چند امتیاز را پشت سرهم ندهید.

بعنوان مثال اگر تخفیف دادید، متظر دریافت امتیاز از طرف روبرو باشید و مبادا سریعاً امتیاز بعدی، مثب تخفیف بیشتر یا دریافت مبلغ کمتر برای پیش پرداخت را ارائه دهید.


هیچگاه امتیازها را ساده ندهید.

خیلی اوقات آن چیزی که برای ما ارزشمند نیست، برای مخاطب خیلی ارزشمند است و ما این موارد را خیلی ساده و در قبال هیچ به طرف مقابل می دهیم.


اگر به قیمتی که می خواهید ارائه دهید یا پیشنهاد اولیه خودتان، کاملاً مطمئن هستید و به دنبال همین رقم هستید، پیشنهاد اول را شما ارائه دهید.

چرا که اگر درگیر چانه زنی شوید که چه کسی پیشنهاد اول را بدهد، ممکن است سرمایه گذار پیشنهادی کاملاً نامعقول و غیرمنطقی بدهد که پس از آن درست کردن موضوع کار سختی است.

به عنوان مثال شما می خواهید ایده تان را 100 میلیون تومان بفروشید. اما این پیشنهاد را در ابتدا نمی دهید و سرمایه گذار اول پیشنهاد می دهد و او می گوید، ایده را تنها 15 میلیون تومان می خرد. زمانی که چنین پیشنهادی داده می شود خیلی سخت می توان آن را به 100 میلیون تومان رساند.


با توجه به اینکه سرمایه گذارها در مذاکره ممکن است از شما قوی تر باشند، شما هم باید کاملاً حساب شده کار را پیش ببرید.

به هرحال خیلی اوقات، سرمایه گذار قدرت بیشتری نسبت به شما دارد، به همین خاطر پیشنهادهای خودتان را مقداری بالاتر از حد انتظار خودتان ارائه کنید، چرا که بهرحال سرمایه گذار با شما چانه زنی خواهد کرد و احتمالا در چانه زنی، موفق خواهد بود. اینگونه شما ضرر نمی کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top