ایده­ های خلاقانه کسب و کار و نکاتی برای آنها

 

زمانی که ایده های خلاقانه کسب و کار به ذهن می رسد و برای اقدام آنها تصمیم می گیریم، تنها نیمی از مسیر را طی کرده ایم. برای موفقیت یک ایده اقدام های گوناگونی نیاز است از جمله، امکان­سنجی، برنامه­ریزی، تجمیع منابع و زمان­بندی و ....

هنگامی که ایده های خلاقانه کسب و کار را با همه­ ی تمهیدات و برنامه ریزی های لازم برای کسب و کارمان و یا سازمان خودمان انجام می دهیم، میزان موفقیت به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

برای ایده پردازی فقط کافی است خلاقانه ببینید و به دنبال یافتن راهی برای راهبری ، مدیریت ، ایجاد روش های صرفه جویی در زمان، هزینه و نیروی انسانی باشید. خلاقیت و نوآوری سازمانی با تولید ایده های خلاقانه کسب و کارآغاز می شود و با اجرای آنها به نتیجه می رسد. 

شیوه­ ی ایده پردازی بر پایه­ ی اندیشه ­ی خلاق ، منطق ، تخیل ، شهود و استدلال سیستمی، شرایط یا امکاناتی را که می توانند موجب برتری بخش یا کل مجموعه شوند را کشف می­کند.

باایده های خلاقانه کسب و کار میزان موفقیت به طرز چشمگیری بهبود می یابد

چگونه ایده های خلاقانه داشته باشیم؟

هر چند ممکن است مشاوران خبره با سال ها تجربه بتوانند فرمولی برای ایجاد ایده های خلاقانه کسب و کار ارایه نموده یا در ایده ­پردازی به شما کمک کنند اما تولید ایده تخصص مشخصی نمی خواهد. چرا که یک ایده ممکن است در حوزه یک کسب وکار منجر به تحول اساسی و موفقیت گردد اما در خصوص کسب و کار دیگر شکست بخورد.

بنابراین برای اینکه چگونه ایده های خلاقانه داشته باشیم لازم است بدانیم فرآیند خلاقیت به شناخت ژرف و نگرش فرد به کسب و کار برمی گردد.  ایده های خلاقانه کسب و کار صرفاً متمرکز بر مسئله یا مشکل نیست، بلکه خیلی اوقات بدنبال ایجاد بهره وری بهتر و بیشتر در سازمان است.

البته باید به نقشی که خلاقیت در حل مشکلات و تعریف راه حل ها دارد، باور داشته باشید. بسنده نکردن به وضعیت موجود و به به چالش کشیدن روال یکنواخت و کم بازده فرآیندهای روزمره با ایده های خلاقانه کسب و کاربا هدف  بهره ­وری یا آسانتر کردن امور  برای شما ضروری است و می تواند سازمان شما را از دچار شدن در تله یکنواختی نجات دهد.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم تولید ایده های خلاقانه کسب و کار به معنای بهره گیری خلاقانه از ظرفیت های پیشرفت است. برای اینکه در آینده جایگاهی مطلوب داشته باشید ناچارید خلاقانه فکر کنید و به آنها عمل کنید و اگر دغدغه های روزمره این مجال را به شما نمی­دهد افرادی را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهند .

 

 ایده پردازی

ده توصیه برای پرورش توان تولید ایده های خلاقانه کسب و کار

یک) ایده پردازی از به کارگیری هر دو نیمکره مغز ما برمی­ آید. پس درباره­ ی ظرفیت طبیعی هر دو نیمکره مغز خود تحقیق ودرباره­ ی ویژگی ها و امکانات آن مطالعه نمایید. ممکن است بشنوید که برخی خلاقیت را به یک نیمکره اختصاص می دهند و می گویند فقط یک بخش را پرورش دهید اما برای موفقیت و عملی کردن ایده ها، باید هر دو نیمکره مغز شما فعال باشد

دو) مهارت های خلاقیت و نوآوری را بیاموزید: چگونگی تدوین ایده های خلاقانه کسب و کار ، ارزیابی ایده ها ، ایجاد نمونه های اولیه، آزمایش و تبدیل ایده ها به عمل. شما باید با همه اینها آشنایی داشته باشید تا بتوانید یک ایده را به ثمر برسانید.(دوره آموزشی تکنیک های کاربردی ایده پردازی)

سه) ایده های خلاقانه کسب و کار و تجربه های کارآفرینان و بزرگان تجارت را بخوانید و بیندیشید که چگونه می­توانید این دستآوردها را در کسب و کار خود به کار بگیرید. خیلی اوقات داستان این بزرگان و اندیشیدن به آنها می تواند مسیر را برای ما هموارتر کند.

چهار) بصورت مرتب از تکنیک طوفان مغزی استفاده کنید (بدون محدودیت یا خود سانسوری یک موضوع را طرح و هر چه به ذهنتان می­آید را یادداشت کنید) اگر این کار را با دوستانتان و یا همکارانتان انجام بدهید، نتایج فوق العاده ای خواهید گرفت.(طوفان فکری (بارش فکری) ابزاری برای حل مشکلات)

پنج) مهارت های خود را در ایجاد ایده، حل مسئله، استفاده از منابع موجود و تبدیل ایده ها به واقعیت توسعه دهید. گاهاً لازم است با تکنیک های تفکر خلاق هم آشنا شوید. پیشنهاد می کنیم دوره 6 کلاه تفکر ادوارد دبونو شرکت کنید. (دوره حل مسئله خلاقانه با رویکرد شش کلاه تفکر)

 شش) کم کم به سطحی از مهارت ایده پردازی برسید تا بتوانید میان ایده های عملی و غیر عملی تان تمایز قائل شده و برای ایده های قابل انجام برنامه ریزی کنید. اینگونه از زمان خودتان به بهترین نحو ممکن بهره می جویید.

هفت) مهارت های اندیشه­ی انتقادی را در خود تقویت کنید. اگر نتوانید با دید صحیح و منتقدانه به ایده های خودتان نگاه کنید، نمی توانید همه جوانب کارتان را کنترل کنید. (از توانایی هر دو نیمکره ­ی کل مغز برای تحلیل از راه حل مسئله از راه های متعارف منطقی و راه های عیر متعارف ، پیگیری از طریق پرسیدن چرا و چگونه و کشف راه حل های خلاق بهره ببرید)

هشت) همکاران خودرا خود را در ایجاد ایده های خلاقانه کسب و کار و کشف راه­ های الهام بخش درگیر کنید، سپس در محل کار خود فرهنگ مشوق خلاقیت ، تعامل و نوآوری ایجاد نموده،  به همکارانی که ایده های خلاقانه کسب و کار دارند پاداش بدهید وآنها را در سود حاصل از عملیاتی شدن ایده ها شریک کنید. اینگونه ایده های خلاقانه بیشتری خواهید داشت.

نه) اعتماد به نفس خود و همکاران­تان را نسبت به توانایی ایجاد و به کار بردن ایده های خلاقانه کسب و کار افزایش دهید.

ده) ایده های خلاقانه کسب و کار را با هدف ارزش افزوده ایجاد کنید. دنبال ایده هایی باشید که برای شما سودآوری دارد. زمانی که ملاک و معیار ارزش افزوده داشته باشید، برای هر ایده ای زمان نمی گذارید

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top