بازاریابی و فروش موفق با درک ارتباط با مشتریان


اگر بازاریابی را فرآیندی بدانیم، که در آن فرد یا یک مجموعه، نیازها و خواسته های فرد یا یک مجموعه را اعم از تولید كالا و خدمت شناسایی و تامین می­ کنند، پس بازاریاب نیازهای مشتری را تشخیص داده و بر این اساس کالا یا خدمت مناسب را در نظر گرفته و سپس با مشتری ارتباط حاصل نموده و او را از مزایا و ویژگی های کالا یا خدمت آگاه نموده و پس از جلب نظر مشتری تفاهم بر سر بهای آن، کالا یا خدمت را می فروشد.

 این یعنی بازاریابی و فروش موفق با درک چگونگی ارتباط با دیگران


فلیپ کاتلردر کتاب نسل سوم بازاریابی می نویسد، که در بازاریابی باید نیازها و آرزوهای  مصرف کنندگان، را در نظر گرفت. زمانی بازاریابان چگونگی ارتباط با دیگران را بر اساس بازاریابی سنتی همچون مراجعه نفر به نفر یا خانه به خانه یا  تبلیغات انبوه محیطی و استفاده از رسانه ­هایی چون تلویزیون، رادیو و روزنامه و... می­ شناختند که این کار به نسبت صرف وقت، انرژی و  هزینه­ ی بالا، دست آورد­های رضایت بخشی به همراه نداشت.

 در این نوشته می خواهیم بصورت مختصر و به زبان ساده کمی درباره­ ی چگونگی ارتباط با دیگران در حوزه بازاریابی، با شما سخن بگوییم.

  بازاریابی


ابزارهای ارتباط با دیگران  

در روزگاری که چگونگی ارتباط با دیگران شتابزده به سمت و سوی وا­داشتن مشتریان به تصمیم آنی به خرید می رود، بعید به نظر می رسد که نسل امروز و فردا به تماشای تبلیغات تلوزیونی نشسته یا روزنامه خریده، آگهی شما را در بخشی از آن دیده و تصمیم بگیرند تا خرید کنند.

زمانی شرکت­ ها، از راه ارتباط یک طرفه با مخاطبان کالا یا خدمت خود را می فروختند. اما امروزه به لطف پیشرفت های فناوری، اینترنت و شبکه های اجتماعی، انتظارات، تجربه و رفتار مصرف کننده تغییرکرده است و دیگر ارتباطات یک طرفه ضمانتی برای طول عمر و رونق کسب و کارها نخواهد بود.

چگونگی ارتباط با دیگران فقط به معنای تبلیغ نیست! بدیهی است اگر همه ی فعالیت های بازاریابی مان را فقط روی تبلیغ کالا یا خدمت متمرکز کنیم هیچ گاه به نتیجه مورد نظر نخواهیم رسید.

آنچه برای درک چگونگی ارتباط با دیگران لازم است، دانستن این نکته است که ما ابزارهایی را به کار می­ گیریم که مورد استفاده هر دو طرف قرار دارد و مخاطب و ما (هردو) بر سر ارسال و دریافت پیام توافق نانوشته­ ای داریم. این توافق نمی تواند فقط بر اساس تبلیغ باشد چون ممکن است از مخاطب سلب اعتماد نماییم؛ پس به عناصر دیگری از عملیات بازاریابی نیاز داریم و از یاد نبریم روش هایی که در زمان گذشته  متداول بوده امروز جایش را به ابزارهای دیگر سپرده است .

 

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: چگونه تبلیغات اثربخشی داشته باشیم؟

 

بازاریابی هوشمند

در روزگار ما چگونگی ارتباط با دیگران با بازاریابی هوشمندانه ترهمراه شده و بازاریابان با درک بایسته های چگونگی ارتباط با دیگران از شیوه ها و ابزارهای ترکیبی و اقتضایی برای ارتباطات بازاریابی سود می­ برند.

چگونگی ارتباط با دیگران در حوزه­­ی بازاریابی افزون بر به کارگیری شیوه های سنتی به بهره­ گیری از روش های تلفیقی چون دیجیتال مارکتینگ، برندسازی، مدیریت ارتباط با مشتری، برگزاری کمپین ها، جشنواره ها و رخدادهای فروش با تخصیص جایزه، قرعه کشی و تخفیف، روابط عمومی، تبلیغات، تحقیقات بازاریابی به صورتی یکپارچه (Integrated Marketing Communications) می باشد. بهره گرفتن از چنین روش های ارتباطی بازاریابان را در فروش کالا یا خدمت کامیاب می سازد .

 

  شاید این مطلب برایتان جالب باشد: مدیریت ارتباط با مشتریان CRM چیست؟

 

سنجش اثربخشی بازاریابی نشانگر چگونگی ارتباط با دیگران

سنجش اثربخشی روش های بازاریابی نشانگر چگونگی ارتباط با دیگران است. شاخص های این کنش در وهله نخست این است که چقدر این روش ­ها در ارتباط با رفع نیازمخاطبان بوده اند هرروش بازاریابی که پاسخگوی نیاز مخاطبان باشد موفق تر و دارای اثر ماندگارتری خواهد بود. خرید یک کالا یا خدمت زمانی برای مشتری دلچسب و رضایت بخش است که بهترین گزینه در جهت تامین خواست درونی او باشد.

قدرت یک برنامه ­ی بازاریابی موفق ترکیبی از روش های مختلف برای ارتباط با کلیه مشتریان بالقوه با خواست ها و سلیقه های متفاوت است و بازاریابی موفق، درک چگونگی ارتباط با دیگران، هنر کشف و پاسخ گفتن مناسب به نیاز ها است.

بازاریابی انجام مجموعه ای از راهکارها است که همزمان آگاهی مخاطبان و ارزش و مقبولیت  برند را افزایش داده و آنها را به خرید ترغیب می­ کند .

پس می بینیم که بازاریابان حرفه ای به همان اندازه­ای که به دنبال فروش کالا یا خدمت خود هستند بصورت مداوم شرایط بازار و رفتار مشتریان را رصد می­ کنند و بر اساس تحقیقات، شناخت بازار، پسند و حدود نیاز مشتریان فعلی یا آینده چگونگی ارتباط با مشتریان را برنامه ریزی می نمایند. از سوی دیگرموفقیت یک برنامه ارتباطی تلفیقی و یکپارچه آن زمان است که مخاطب پس از دریافت اطلاعات چند رسانه ­ای برنامه به این نتیجه برسد که فلان کالا یا خدمت از یک برند از فلان کالا یا خدمت از برندی دیگر، بهتر است.

پکیج بازاریابی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top