استراتژی هک رشد چیست؟

 

نخستین بار در سال ۲۰۱۰ ، شون الیس «Sean Ellis» مدیرعامل «Qualaroo» و بنیانگذار GrowthHackers.com اصطلاح استراتژی هک رشد «Growth Hacking Strategies » را بر پایه ی جذب هرچه بیشتر مخاطب درکمترین زمان وهزینه مطرح کرد.

پیش از«Qualaroo» ، الیس بیشترین موفقیت­ها را در بازاریابی برای شرکت هایی از جمله «Dropbox»، «LogMeIn» ، «Uproar» ، «Eventbrite» و« OutLook » به دست آورده بود و بر اساس تجربه به راهکارهایی می اندیشید که به سرعت موجب رشد استارتاپ­های نوپا شده و نیاز به تخصیص بودجه های سنگین نداشته باشد.

برای او مهم بود که به یک برنامه بازاریابی چالاک برسد . لذا در وب سایت Growthhackers.com   پرسش هایی را در این باره طرح کرد، ایده های برتر و روش­های بهینه ­ی بازاریابان را دریافت بررسی کرده و به نتایج جالبی در استراتژی هک رشد رسید.

دراین نوشته می خواهیم با شما درباره ­ی رهنمود های ارزشمند شون الیس را درباره استراتژی هک رشد سخن بگوییم:

 

هک رشد

 

۱. برنامه­ ی­ بازاریابی در استراتژی هک رشد باید متناسب اندازه شرکت باشد.

استراتژی هک رشد و برنامه ­ی­ بازاریابی بین یک شرکت تازه تاسیس شده و یک شرکت پرآوازه در فهرست ۵۰۰ شرکت مطرح Fortune متفاوت است . برای یک شرکت نوپا نخستین گام برای ایجاد یک فرآیند موفقیت آمیز، این است که  برنامه­ ی­ بازاریابی باید متناسب اندازه شرکت باشد.

لذا مواردی چون جذب مخاطب با مشتریان جدید ، بیشترین بهره برداری در کمترین زمان، صرف کمترین هزینه ها و تدوین راهبرد های بلند مدت برای رسیدن به چشم انداز مطلوب اولویت دارد در حالیکه یک برند معروف به دنبال یافتن راهکارهایی است که موجب حفظ و افزایش سهم بازارش می شود و  چالش­ هایش قرار گرفتن در حاشیه امنیت و اطمینان از فاصله گرفتن از زیان عملیاتی است .

 

  این مطلب را هم بخوانید: 4 روش ساده برای جذب مشتری

 

۲. شرکت های چابک به برنامه ریزی چابک نیاز دارند.

زمان و سرعت عمل یکی از مهم­ترین ارکان استراتژی هک رشد برای شرکت های تازه کار و استارتاپ ها است. ماهیت این شرکت ها نیاز به برنامه ریزی کوتاه مدت و متمرکزتر دارد.

شرکت های چابک به برنامه ریزی چابک نیاز دارند. برنامه های سه یا شش ماهه که امکان سرمایه گذاری در فرصت های زود بازده یا برگزاری کمپین ها و رویداد های بازاریابی را ابجاد نماید، متناسب این شرکت ها است.

 

 

۳. مدیریت برنامه باید یکپارچه ، با چشم انداز مشخص و هماهنگ  باشد.

مدیریت برنامه باید یکپارچه ، با چشم انداز مشخص و هماهنگ  باشد . برنامه ­ی بازاریابی شما بر اساس استراتژی هک رشد شایسته است با رویکرد هماهنگی با همه عناصر سازمان با هدف ها  چشم انداز شرکت نوشته و اجرا شود: این که همه بدانند و بپذیرند که ماموریت شرکت چیست ،چه تصویری از برند قرار است ساخته شود، موقعیت شرکت در اکنون و آینده چیست، بازارهای هدف کدامند، تجزیه و تحلیل رقبا بطور مرتب انجام گیرد،  اطلاعات مربوط به محصول یا خدمت و دستورالعمل ها باید بصورت واضح تدوین و به همه ابلاغ شود. اهداف رشد مشخص گردد ، راهکارهای اصلی اساس استراتژی هک رشد برای دستیابی به آنها ارایه شود، حدود وظایف و اختیارات هر کس تعیین گردد و منابع تامین شده و زمان بندی مناسب برای دستیابی به هدف ها انجام گیرد. (چگونه برای پرسنل و کارکنان سازمان شرح وظایف بنویسیم؟ )

 

۴- همواره آماده و پذیرای تغییر و اصلاح باشید.

برنامه های بازاریابی استراتژی هک رشد باید به شکلی تدوین شود تا کارکنان همواره بتوانند بازخورد بگیرند و بر اساس موفقیت ها و شکست ها روش ها را اصلاح کرده یا تغییر دهند.

 بر این پایه همکاران شرکت همیشه در حال  یادگیری و کشف فرصت های جدیدی برای رشد هستند.در استراتژی هک رشد همواره آماده و پذیرای تغییر و اصلاح باشید. برنامه ها به صورت مداوم به روز شده و منابع نه بر اساس  بودجه نویسی غیر قابل انعطاف سالانه که متناسب عملکرد با توجه به تغییر شرایط اختصاص داده شود.

 

۵. مسئولیت پذیری و  همکاری در همه بخش ها الزامی است

شرکت­های امروزی که بر پایه­ی استراتژی هک رشد به سرعت در حال رشد هستند ، این کار را با ساز و کارهای بازاریابی سنتی انجام نداده اند. در این رویه ها خود محصولات یا خدمات شرکت نیاز به چالاکی ، پویایی و  رشد را ایجاد می کنند.

 از سوی دیگر برای  ایجاد رشد پایدار ، ارتقای کیفیت محصول ، امورمهندسی و بازاریابی و... مسئولیت پذیری و  همکاری در همه بخش ها الزامی است، لذا مسئولیت پذیری و  همکاری­ در همه­ی بخش ها امری بایسته است.

 

۶- رشد بصورت فراگیر برای همه فرآیند ها و اعضای شرکت

 برنامه ها در استراتژی هک رشد چنین تدوین می شود که رشد بصورت فراگیر برای همه فرآیند ها و اعضای شرکت -نه فقط در سطح فعالیت های بازاریابی- در همه جا و فرد فرد اعضای شرکت پیش بینی شود. رفع موانع بین تیم­ها برای یافتن فرصت­های جدید رشد ضروری است. چابکی از طریق هماهنگی فرآیند ها و کارکنان در سراسر شرکت ایجادگردد.

 

موضوع استراتژی هک رشد، موضوعی که می توان در خصوص بسیار صحبت کرد. ما در دوره آموزشی استراتژی هک رشد، در این خصوص مفصل صحبت کرده ایم. پیشنهاد می کنیم حتماً به صفحه توضیحات این دوره سری بزنید.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top