هنر ارتباط موثر و 8 خطای رایج در ارتباطات

 

مهارت برقراری ارتباط با مردم، یکی از مهم ترین مهارت های هر فرد در زندگی شخصی و اجتماعی اوست. تاثیر داشتن این مهارت بر زندگی فردی و اجتماعی افراد بر هیچ کس پوشیده نیست.

 امروزه مردم به کسب مهارت در برقراری ارتباط با دیگران، اهمیت بیشتری می دهند. وجود کلاس های حضوری و آنلاین، کتاب ها و مقالات مختلف در حوزه ی ارتباط با دیگران، اهمیت این موضوع را مشخص نموده است. اما در این میان افرادی وجود دارند که با وجود مطالعات فراوان و شرکت در همایش ها و کلاس های آموزشی مختلف، از عدم داشتن ارتباط موثر با دیگران شکایت دارند و همواره به دنبال راه حل مناسب برای رفع مشکلات خود در برقراری ارتباط با دیگران هستند.

با شناسایی نقاط ضعف خود در برقراری ارتباط و یافتن اشتباهات و خطاهای برقراری ارتباط با دیگران و بهبود آن ها، می توان در روابط خود تغییرات موثر و چشمگیری ایجاد کرد. به طبع، داشتن روابط صحیح و سالم، در داشتن زندگی سالم و موفق، به افراد کمک شایانی خواهد نمود.

در ادامه به بررسی مواردی می پردازیم که می تواند به عنوان یک خطا در ارتباط با دیگران باشد. دانستن این موارد می تواند به شما در برقراری یک ارتباط بهتر کمک کند.

 خطای ارتباطی

 

1- قضاوت نکنید

شاید یکی از اصلی ترین خطاها در ارتباط با دیگران، قضاوت کردن باشد. برای داشتن رابطه ای سالم، نباید افکار و عقاید خود را بر دیگران تحمیل کنید و بر اساس عقاید شخصی خود، افراد را مورد قضاوت قرار دهید.

همانطور که دوست دارید با شما رفتار شود و درک شوید، با بقیه رفتار کنید، آن ها را درک کنید و از قضاوت آن ها بپرهیزید.  

 

2- منفی نباشید

منفی بودن، از دیگر خطاها در برقراری ارتباط با دیگران است. همه ی ما از افراد مثبت نگر و پر انرژی استقبال می کنیم. امروزه با توجه به مشغله ها و مسائل فراوانی که همه ی ما با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم، ارتباط با افراد منفی نگر قطعا قابل تحمل نخواهد بود. بنابراین هنگام ارتباط و معاشرت با دیگران، مثبت باشید.

 

3- بازیگر نباشید

برای داشتن رابطه ای سالم و موثر، خود واقعی خود باشید. رابطه ی سالم، نیازمند اشخاصی واقعی و سالم می باشد. با فیلم بازی کردن، افراد را ساده لوح فرض نکنید. تصنعی رفتار کردن و دروغ گفتن، روابط را خراب می کند.

 

4- دیگران را درک کنید

به جای انتظار و توقع داشتن از مردم، آن ها را درک کنید. سعی کنید احساسات آن ها را بفهمید و در شرایط مناسب، اقدامات و رفتار مناسب را داشته باشید. خواندن مقالات و کتاب هایی با موضوع هوش اجتماعی، می تواند در تقویت این مهارت به شما کمک قابل توجهی نماید.

 

5- گوش بدهید

هنگامی که طرف مقابلتان در حال صحبت کردن می باشد، کاملا به او توجه کنید. به حرف های او گوش فرا دهید و از بازی کردن با تلفن همراه خود و از انجام دادن کارهای دیگر، بپرهیزید. عدم توجه به طرف مقابل سببِ تیره شدن روابط می گردد.

 

6- با زبان بدن آشنا باشید

زبان بدن و آگاهی نسبت به زبان بدن، می تواند در داشتن ارتباطی موثر با دیگران تاثیر گذار باشد. یکی از خطاها هنگام ارتباط با دیگران، توجه نکردن به زبان بدن است. گاهی یک نگاه سرد، یا یک نفس عمیق بی موقع، می تواند سوبرداشت های زیادی را ایجاد نماید.

 

7- شوخی بی مورد نکنید.

شوخی های بی موقع می تواند از دیگر خطاها در روابط گوناگون باشد. شوخی کردن همیشه نشانه ی داشتنِ حس صمیمیت نیست. کما اینکه بسیاری از مردم از شوخی کردن خوششان نمی آید. شناخت طرف مقابل و آگاهی از موقعیت و انجام اعمال مناسب و به موقع، می تواند روابط شما را با دیگران بهبود ببخشد.

 

 

8- منزوی نباشید.

عدم همکاری و منزوی عمل کردن، یکی از خطاهای بزرگ در ارتباط با دیگران است. سعی کنید با اطرافیان خود در انجام یک فعالیت همکاری داشته باشید. خود را بخشی از جمع بدانید و به خواسته های دیگران نیز احترام بگذارید.

با دیگران همدلی کنید و در برابرشان جبهه نگیرید. بگذارید شما را در کنار خود حس کنند و نه در مقابل خود. هنگامی که با آن ها صمیمی هستید به آن ها احترام نیز بگذارید و برای روابط خود با دیگران ارزش قائل شوید.

 

 

مورد دیگر این است که که چگونه ارتباط با دیگران را بهبود ببخشیم؟

یکی از موثرترین راه ها برای بهبود ارتباط با دیگران، شناخت خود است. با شرکت در کلاس های خودشناسی، مطالعه ی مجلات علمی و کتاب ها پیرامون موضوع خودشناسی، برای شناخت خود تلاش کنید. با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شوید و اشتباهات خود را در ارتباط با دیگران کشف نمایید. سپس به رفع آن ها بپردازید. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی می توان به بسیاری از مطالب علمی از طریق اینترنت و پایگاه های اینترنتی معتبر دسترسی پیدا کرد. همچنین شرکت در دوره ها و کلاس های حضوری و یا آنلاین، کمک شایانی برای شناخت خود و بهبود اشتباهات خواهد کرد. بسیاری از افراد، ارتباط با دیگران را یک هنر می دانند. یادگیری این هنر و مهارت، نیازمندِ صرف وقت و انرژی است. یکی دیگر از راه ها برای بهبود روابط خود، کمک گرفتن از افراد متخصص و با تجربه است.

پیشنهاد ما این است که در دوره پارازیت های ارتباطی شرکت کنید و با خطای رایج در ارتباط با دیگران آشنا شوید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top