چگونه مقاله بنویسیم و مقاله نویسی را یاد بگیریم

 

نوشتنِ مقاله ی علمی و یا مقاله ISI یکی از موضوعات مهم برای دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد. در بسیاری از رشته های تحصیلی و در بسیاری از دانشگاه های داخل و خارج از کشور، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای گرفتن نمره ی کامل در پایان نامه ی خود، نیاز به داشتن مقاله، خصوصا مقاله ISI دارند.

 همچنین شرط ورود به مقطع دکتری برای اغلب دانشگاه ها، داشتن یک مقاله در نشریات علمی و یا مجلات علمی می باشد. از این رو مقاله نویسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و حتی برای دانشجویان دوره ی دکتری، یکی از موضوعات مهم و اساسی است.

 مقاله نویسی و نوشتن مقاله نیاز به مهارت های علمی و نگارشی دارد. برای آنکه مقاله ای علمی و با ارزش بنویسیم باید با فنون مقاله نویسی و اصول نگارش مقاله آشنایی داشته باشیم.

 قبل از شروع مقاله نویسی باید اصول مقاله نویسی را یاد بگیریم. بسیاری از دانشجویان دوره ی کارشناسی ارشد، با توجه به موضوع پایان نامه ی این دوره، اقدام به نوشتن مقاله می کنند. اما به دلیل کمبود وقت و نبود فرصت، همه ی دانشجویان نمی توانند مقاله نوشتن را یاد بگیرند.

 

مقاله نویسی

مراحل مهم برای مقاله نویسی

نوشتن مقاله ی علمی، مراحل مختلفی دارد. اولین قدم، انتخاب موضوعی نو و جدید می باشد. یک مقاله از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. در بسیاری از مقالات ترتیب قسمت ها به صورت یاد شده است اما لازم به ذکر است که هر مجله و نشریه برای پذیرفتن مقالات و چاپ و نشرِ آن ها، فرمت ها و شکل های خاصی را اعلام می کند و نویسنده موظف است فرمت مقاله ی خود را به صورت خواسته شده تغییر دهد.

 توجه به نکات گفته شده از اصول اصلی مقاله نویسی است.

حال به معرفی کلی قسمت های یک مقاله می پردازیم. یک مقاله به ترتیب از بخش های، عنوان، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، موضوعات و روش ها، نتایج و بحث، نتیجه گیری، قدردانی، منابع و مراجع، ضمایم و توضیحات تکمیلی تشکیل شده است.

اولین قدم در مقاله نویسی، نوشتن موضوع مقاله می باشد. موضوع مقاله باید غیر تکراری و نو باشد. برای بررسی تکراری نبودن موضوع مقاله، به پایگاه های اینترنتی معتبر و متناسب با رشته ی خود باید مراجعه نمود.

پس از تعیین موضوع مقاله، به بخش چکیده می پردازیم. چکیده، خلاصه ای از محتوای اصلی مقاله و هدف از نوشتن مقاله می باشد. چکیده ی یک مقاله معمولا بین یک یا دو پاراگراف خواهد بود. پس از نوشتن کلمات کلیدی، به نوشتن مقدمه برای مقاله می پردازیم.

 در مقاله نویسی، مقدمه ی یک مقاله ی علمی، باید شامل مباحث و توضیحاتی باشد که اساس محتوای مقاله را تشکیل می دهد. در مقدمه به معرفی و توضیح تعاریف می پردازیم.

پس از نوشتن مقدمه، به نوشتن محتوای اصلی مقاله، یعنی نوشتن موضوعات و روش ها، می پردازیم. در این قسمت که قسمت اصلی مقاله می باشد، کار و تحقیق اصلی خود را شرح می دهیم. در نوشتن مقاله، با توجه به فرمت مقاله، می توان از نمودارها، جداول، اشکال و روابط ریاضی استفاده کرد.

 بخش بعدی در مقاله نویسی، نتایج و بحث نام دارد و در این بخش نتایج حاصل از کار علمی خود را شرح می دهیم. سپس در بخش نتیجه گیری، خلاصه ای از کار انجام شده و نتایج حاصل را به صورت کوتاه بیان می کنیم.

در بخش قدردانی و تشکر، به تشکر از افراد و سازمان های خاص و مورد نظر خود پرداخته و در قسمت منابع و مراجع، تمام منابع و مراجعی که از آن ها برای نوشتن مقاله کمک گرفته ایم را نام می بریم. در آخر، در صورتی که ضمیمه و توضیحات تکمیلی خاصی مورد نیاز بود، در آخر مقاله اضافه می کنیم.

 

 

اقدامات لازم در مقاله نویسی

پس از نگارش مقاله، قدم بعدی در مقاله نویسی، فرستادن مقاله برای نشریات علمی و مجلات علمی معتبر است. پس از پذیرفته شدن مقاله، مجله و یا نشریه ی مورد نظر اقدام به چاپ و نشر مقاله خواهد کرد. اما این کار هزینه بر می باشد. علاوه بر صرف هزینه، زمان زیادی نیز به طول خواهد انجامید.

 از این رو توجه به یک سری نکات، از به هدر رفتن زمان و هزینه های مالی برای نویسنده و یا نویسندگان مقاله جلوگیری خواهد کرد.

اولین نکته توجه به مقاله و موضوع مقاله است. با توجه به سطح علمی مقاله ی خود و با توجه به موضوع مقاله ی خود، باید نشریات علمی مناسب و مجلات علمی معتبر و مربوط به رشته ی تحصیلی خود را پیدا کرده و سپس به فرستادن مقاله اقدام نماید.

 نکته ی بعدی، رعایت اصول نگارشی و ویرایشی مقاله است. در مقاله نویسی، توجه به نکات دستوری زبان و عدم داشتن غلط های املایی و دستوری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت وجود هر گونه غلط املایی و نگارشی، مقاله برگشت خواهد خورد و نویسنده برای فرستادن مجدد مقاله ی خود نیاز به صرف هزینه و زمان اضافی خواهد داشت.

 با رعایت نکات گفته شده می توان مقاله ی ارزشمند را در مجله ای معتبر به چاپ رساند.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top