رضایت شغلی کارکنان و 4 عامل تاثیرگذار بر آن

 

بسیار گفته می شود که یک کارمند خوشحال، یک کارمند کارا و اثربخش است و  همچنین زمانی می توانیم مشتری راضی داشته باشیم که کارمندان ما راضی باشند، به همین جهت است که رضایت شغلی یکی از موضوعات مهم و مورد توجه مدیران است، چرا که این افزایش رضایت، تاثیر مستقیم بر جایگاه سازمان خواهد داشت.

رضایت شغلی را می توان احساس و نگرش مثبت فرد نسبت به سازمان دانست، یعنی فرد به سازمان علاقه و دلبستگی پیدا می کند و سازمان را بخشی از وجود خودش می داند.

در ادامه به عوامل موثر بر رضایت شغلی می پردازیم که رسیدگی و توجه به این عوامل می تواند به سازمان شما کمک کند تا پرسنلی راضی داشته باشد.

 رضایت کارکنان

1- عوامل سازمانی

عوامل سازمانی به آن مواردی اطلاق می شود که به واسطه سازمان در رضایت کارکنان ایجاد می شود. این  عوامل را می تواند در دسته بندی های زیر نشان داد:

  • حقوق و دستمزد: حقوق و دستمزد یکی از عوامل پایه ای رضایت کارکنان است. همانطور که در هرم مازلو هم بیان شده است، نیاز مالی بعنوان نیاز پایه ای شناخته شده است. این مورد زمانی بیشترین تاثیر را می گذارد که کارمند این حس را داشته باشد که حقوقی که دریافت می کند، منصفانه و عادلانه است.
  • پیشرفت و ارتقا شغلی: ترفیع و ارتقا شغلی می تواند تاثیر مهمی در روحیه و افزایش انگیزه و رضایت کارکنان داشته باشد. این ارتقا می تواند شامل افزایش حقوق، دادن مسئولیت های بیشتر، آزادی بیشتر، حق تصمیم گیری و ... باشد. معمولاً ارتقا و پیشرفت شغلی حس خوبی را به فرد منتقل می کند که می تواند به افزایش رضایت شغلی هم منجر شود.

  • قوانین، ساختار و سیاست های سازمان: ساختار سازمان هم می تواند بر رضایت یا عدم رضایت پرسنل تاثیر گذار باشد.ساختارهای منعطف می تواند منجر به افزایش رضایت شغلی و ساختارهای خشک و غیرمنعطف می تواند حس منفی ایجاد کرده و میزان رضایت کارکنان را کاهش دهد

 

شاید این مطلب هم برایتان کاربردی باشد: بالا بردن انگیزه کارکنان به روش 4T

2- عوامل محیطی:

اگر این مورد را هم بخواهیم دسته بندی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سبک سرپرستی و مدیریتی: هرجا که سرپرستان و مدیران با کارکنان رفتاری حمایتی و حرفه ای داشته باشند، میزان رضایت کارکنان هم افزایش ملموسی خواهد داشت.

  • همکاران و ارتباطات درون سازمانی: هرچه ارتباط کارکنان و تیم های کاری تشکیل یافته در سازمان، کامل تر و مرتبط تر باشد، میزان رضایت افزایش خواهد یافت. کارکنان اگر بتوانند با یکدیگر ارتباط موثر و مفیدی برقرار کنند و این ارتباطات در سازمان به شکل سالم و حرفه شکل یافته باشد، می تواند تاثیر بسزایی بر میزان رضایت کارکنان از محیط سازمان داشته باشد. به همین سبب است که همواره توصیه می شود به آموزش ارتباطات موثر به کارکنان خودتان اهمیت بدهید. (اگر تصمیم به برگزاری این آموزش در سازمان خودتان دارید با ایران آکادمی تماس بگیرید.)

  • شرایط کاری: شرایط کاری جو و فضای کاریست که در سازمان شکل می گیرد. هرچه این فضا آرام تر و مطلوب تر باشد، آرامش فیزیکی و روانی کارکنان هم بهتر بوده و در نتیجه میزان رضایت افزایش می یابد.

رضایت کارکنان

3- ماهیت کار:

 این که کار افراد چگونه است، می تواند رضایت یا عدم رضایت را بدنبال داشته باشد. در چگونگی و ماهیت کار افراد، دو موضوع مهم است، موضوع اول اینکه فرد در شغل و مسئولیتی که دارد چه میزان اختیار دریافت کرده است و دوم میزان تنوع کاری است. فردی که مدام یک کار ثابت را تکرار می کند، به مرور زمان فرسوده می شود. تحقیقات می گوید، تنوع کاری متوسط می تواند به افزایش رضایت مشتریان منجر شود. تنوع بالا هم منجر به استرس و ابهام در کار می شود که مناسب ایجاد انگیزه و افزایش رضایت کارکنان نیست.

 

4- عوامل فردی:

روحیات خود افراد در کنار عواملی که در بالا گفته شد نیز می تواند تاثیر بسزایی در رضایت یا عدم رضایت کارکنان داشته باشد. فردی که همواره دم از منفی نگری و یاس می زند، هر اقدام و انگیزاننده ای که دریافت کند، باز هم ناراضی است و بدتر اینکه به نارضایتی جمع هم دامن می زند. این افراد مدام دنبال بهانه هستند تا دست به گله و شکایت بزنند.

برخی از سازمان ها به شدت بر روی این موضوع کار می کنند و تلاش می کنند با آموزش های جانبی، روحیه افراد را به سمت مثبت نگری سوق بدهند تا کارکنان راضی تری داشته باشند.

 منبع: برداشت شده از کتاب مدیر، نوشته دکتر تیموری

دوره ساخت سازمان رویایی، با تدریس جناب شاهین شاکری می تواند آموزش بسیار مفیدی برای مدیرانی باشد که می خواهند کارکنان حرفه ای داشته باشند.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top