9 اقدام مدیران که باعث اتلاف وقت و بهره وری کارکنان می شود.

 

کارها و اقدام هایی هست که مدیران انجام می دهند و باعث می‌شود زمان پرسنل و زمان تیم کاری آنها تلف شود این اتلاف وقت می‌تواند هم به کاهش بهره‌وری و هم به کاهش انگیزه پرسنل منجر شود.

اگر مدیران به این موضوعات آگاه باشند و بتواند کنترل مناسبی روی مواردی که می‌تواند این اتلاف وقت را به وجود بیاورد اشراف داشته باشند می‌توانند بهره‌وری بیشتر را در سازمان خودشان ایجاد بکنند.

در ادامه لیستی از این موارد را با هم مرور می کنیم

 تفویض اختیار

1- ارائه اطلاعات ناقص و مبهم به اعضای تیم

مدیری اطلاعات کامل به تیم کاری خود یا پرسنل زیرمجموعه نمی‌دهد، نمی‌تواند این انتظار را هم از آنها داشته باشد که این تیم بتواند به خوبی کارها را پیش ببرد. زمانی که مدیران اطلاعات کاری را به صورت کامل و شفاف به پرسنل خودشان منتقل نمی‌کنند پرسنل هم نمی دانند که دقیقا چه کاری را باید انجام بدهند و به همین جهت نمی‌توانند کار ها را آنگونه که مدیران در ذهن خودشان برنامه‌ریزی کردند پیش ببرند.

 پس اولین گام برای جلوگیری از اتلاف زمان کارکنان این است که کارها و وظایف آنها و یا گام‌های پروژه را به خوبی و به صورت کامل و ترجیحاً به صورت مکتوب به آنها ارائه کنید.

 

2- دادن کار جدید قبل از اتمام کار قبلی

خیلی اوقات مدیران پروژه های مختلفی را برای کارکنان خودشان و اعضای تیم شان را تعیین می‌کنند و یکی از مشکلاتی که در این بین می تواند باعث اتلاف زمان کارکنان و همچنین ناقص ماندن پروژه‌ها و اقدام های قبلی شود، تعریف کارهای جدید است.

 کارمند هنوز از کار قبلی فارغ نشده و نتوانسته گزارش کاملی در خصوص کار قبلی ارائه نماید اما در این شرایط مدیر مجدد کار جدیدی را به پرسنل خودش ارائه می کند. این کار باعث می شود کارمندان بیش از ظرفیت و توانمندی خودش کار کنند و این موضوع انگیزه و توان کارمند را پایین آورده عملکرد او تا تحلیل بدهد و در نتیجه نمی تواند بهره وری کامل را داشته باشد.

 لذا توصیه شدید به مدیران می شود که با توجه به ظرفیت کارکنان از آنها انتظار کار داشته باشند و تا زمانی که کار قبلی و پروژه قبلی به اتمام رسیده پروژه و کار جدید را با آنها نسپارند چرا که این کار باعث می‌شود کارکنان بیش از ظرفیت و توانمندی شان مجبور به انجام کارها شوند و لذا بهره‌وری به مراتب پایین می آید.

 

3- اولویت بندی اهداف و برنامه ها

زمانی که برای یک پروژه گامهای مشخصی تدوین نشود مطمئناً کارکنان هم نمی دانند که چه کارهایی را باید اولویت بدهند و آنها را زودتر اجرا بکند این موضوع باعث می شود کارکنان و تیم اجرایی دچار سردرگمی شده و این سردرگمی باعث پایین آمدن بهره وری و اتلاف زمان سازمان می شود.

 

4- نرساندن به موقع کار و پروژه ها به اعضای تیم

 زمانی که تیم برای انجام کاری تشکیل می‌شود و قرار است کار را اجرا بکند اگر این کار و برنامه‌های اجرایی به موقع به این تیم نرسد، مطمئناً اتلاف بزرگی در نیروی کار و هزینه ها خواهیم داشت. لذا توصیه می‌شود قبل از این‌که تیمی را برای یک پروژه کاری تعیین کنید حتماً برنامه کاری و گام‌های اجرایی را به خوبی برای آنها مشخص کنید.


5- عدم ارائه پاسخ سریع به درخواست ها و سوالات

 بسیار اتفاق می افتد که کارکنان و تیم نیازمند پاسخگویی به سوالات و مشکلاتی هستند که در اجرای کار با آنها برخورد کرده اند.

یکی از موضوعاتی که باعث می شود پروژه متوقف شده یا دچار مشکل و پایین آمدن عملکرد شود دیر پاسخ دادن یا عدم پاسخگویی مدیران است.

خیلی اوقات مدیر ارشد تنها یک روز هفته در سازمان حضور دارد و این حضور کمرنگ باعث می شود کارکنان نتوانند کارها و پروژه هایی که می تواند به بهبود سازمان کمک کند را به مدیریت ارائه کنند و دستورات لازم را از مدیریت دریافت کنند.

 لذا توصیه می‌شود مدیران زمان های مناسبی را برای ارتباط با تیم کاری خودشان در نظر بگیرند یا از فضای مجازی استفاده بکنند و به سوالات و درگیری های ذهنی کارکنان و تیم خودشان پاسخ بدهن.6- عدم تشریح کامل خواسته ها به تیم کاری

خیلی اوقات مدیران انتظار دارند کارکنان ذهن آنها را بخوانند و بدانند که دقیقاً مدیر چه انتظاری دارد و این یکی از اشتباهات بزرگ مدیریت است و مدیران باید کارها و انتظاراتی که می‌خواهند تیم کاری شان آنها را به خوبی انجام بدهند را به صورت کامل به تیم کاری منتقل بکنند تا در ادامه انتظار اجرای کار خوب را هم داشته باشند

7- عدم بازخورد گیری

 خیلی اوقات با نگرفتن بازخورد و ارزیابی نکردن عملکرد تیم باعث می شویم که تیم عملکرد مناسبی نداشته و حتی کوتاهی یک فرد در بین افراد تیم باعث پایین آمدن بهره وری می شود
تفویض اختیار مدیران

8- عدم تفویض اختیار

یکی از اقدام هایی که مدیران باید انجام بدهند و نسبت به آن مصر باشند تفویض اختیار است. مدیری که نتواند تفویض اختیار مناسبی به کارکنان خودش داشته باشد نمی تواند کارها را به خوبی پیش ببرد و سازمان هم در اجرای کارها و پروژه ها دچار مشکل می شود.

 مدیران باید بتوانند تفویض اختیار مناسبی را در بین کارکنان خودشان داشته باشند و کارها را به خوبی و صحیح به کارکنان و مدیران میانی تفویض کند این کار باعث می شود علاوه بر خلوت شدن زمان مدیر، کارکنان هم به خوبی کارها را اجرا کرده و در مواردی که کار جزئی وجود دارد منتظر دستور یا نظر مدیریت کنند


9- تعلل در تصمیم گیری به موقع

خیلی اوقات مدیران نمی‌توانند در زمان مناسب تصمیم‌گیری مناسب داشته باشند، این کار باعث می‌شود زمانی که باید تصمیم صحیح و سنجیده بگیرند و برنامه تیم را پیش ببرند از تصمیم‌گیری عاجز بوده و نتوانند یک تصمیم مناسب برای پیشبرد کارها بگیرند. این موضوع یکی از مسائل بسیار مهم و بسیار فراگیر در اتلاف وقت اعضای تیم کاری است


نکاتی که در بالا اشاره شد مواردی است که می‌تواند به اتلاف وقت کارکنان و تیم کاری یک سازمان منجر شود. مدیران حرفه ای سعی می کنند در حد امکان  مقابل چنین تهدیدهای ایستادگی کرده و اجازه ندهند موارد این چنینی باعث اتلاف وقت سازمان شود و همچنین تلاش می‌کنند با مدیریت صحیح کارکنان بیشترین بهره وری را در سازمان خودشان داشته باشند.

 امیدواریم شما هم از این نکات استفاده کرده و به بهترین نحو ممکن سازمان خودتان را مدیریت کنید

 ساخت سازمان رویایی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top