فن بیان چیست؟

 

وقتی صحبت از فن بیان می شود هر فردی تعریفی از آن می  گوید و نظری می دهد. برخی می گویند فن بیان یعنی صدای زیبا، دیگری می گوید فن بیان کسی از که همواره خوب صحبت می کند و در مجالس در بین همه به راحتی حرف می زند و تعاریف مختلف دیگر.

در این مطلب به این موضوع و تعریف فن بیان می پردازیم.

فن بیان چیست

اکتسابی یا ذاتی:

وقتی صحبت از فن بیان خوب فردی می کنیم، زیاد هستند افرادی که  سریعاً می گویند، او ذاتاً زیبا سخن می گوید، یا فلان فرد ذاتاً سخنران خوبی است. این یکی از اشتباه های بزرگ در حوزه فن بیان و سخنوری است، چرا که زیاد بوده اند افرادی که اصلاً توان صحبت کردن خوب را نداشته اند اما با تمرین و ممارست توانسته اند سخنوران خوب و قوی بشوند. پس یادگیری اصول فن بیان کاملاً اکتسابی است، البته در اینجا نمی خواهیم این موضوع را انکار کنیم که هستند افرادی که بخاطر خیلی از مسائل مانند خانواده یا هر موضوع دیگری، ذاتاً زیبا حرف می زنند، اما این موضوع دلیل نمی شود که دیگران نتوانند خوب صحبت کنند.

 

فن بیان یا سخنرانی

خیلی اوقات فن و بیان و سخنرانی را مقوله ای یکسان می دانند اما این دو با یکدیگر متفاوت است. فردی که سخنران است باید فن بیان خوبی هم داشته باشد اما فردی که فن بیان خوبی دارد، الزاماً سخنران خوبی نیست. مقوله سخنرانی و مباحث مربوط به آن موضوعی مجزا از فن بیان است و می توان گفت فن بیان خوب، یکی از ابزارهای سخنران است نه همه آن

 

گزیده گویی:

هرگاه سخن از فن بیان می شود، منظور پرحرفی و گزافه گویی نیست. اینکه فردی مدام حرف بزند و در هر جمعی متکلم وحده باشد، نشانه خوب بودن فن بیان که نیست، بلکه نشانه ضعف او در فن بیان است. فردی که فن بیان خوبی دارد، می داند که باید کم گوید و گزیده گوید. یعنی در زمان و مکان مناسب، حرف مناسب را می زند.

 

صداسازی و صدای خوب، جزئی از فن بیان است نه همه آن

خیلی ها به اشتباه فکر می کنند کسی که صدای خوب و دلنشینی دارد، فن بیان خوبی هم دارد اما اینگونه نیست، داشتن صدای خوب یکی از ابزارهای فن بیان است و می تواند کمک کند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم.

 

دایره لغات

یکی دیگر از ابزارهای فن بیان، داشتن دایره لغات بالا است، اینکه بتوانید از کلمات مختلف و زیبا در زمان مناسب استفاده کنید، صحبت های شما را دلنشین تر می کند.

 

فن بیان چیست؟

بعنوان جمع بندی می توان گفت فن بیان خوب یعنی داشتن صدایی رسا، بیانی واضح، استفاده از کلمات و جملات مناسب و در زمان مناسب که به همراه تن گفتار، به ما کمک می کند پیام خودمان را به خوبی به دیگران منتقل کنیم، بگونه ای که دیگران بخوبی متوجه صحبت های ما و منظور ما بشوند.

 

برای داشتن فن بیان خوب باید اصول و تکنیک های مختلفی را بدانید و بیاموزید، ما در دوره مجازی فن بیان و ارتباطات کلامی مجموعه ای از این اصول را برای شما تهیه کرده ایم و بصورت ویدئو و کامل آموزش داده ایم، با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید توضیحات و ویدئو کوتاهی از دوره فن بیان و ارتباطات کلامی را مشاهده نمایید.

فن بیان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top