12 شاخص های کلیدی بازاریابی دیجیتال


معمولاً در سازمان ها تیم یا افرادی مشخص با دانش فنی در حوزه دیجیتال، مسئول امور مربوط به بازاریابی دیجیتال هستند . در این موارد لازم است برای داشتن یک ادبیات مشترک با گروه فنی و بازاریابی دیجیتال باید شاخص های کلیدی مشترکی ایجاد کرد که بتوان با ارائه آنها به مدیران سازمان یا درخواست آنها از تیم فنی، بتوان روند بازاریابی دیجیتال را بررسی کرد.

در این مطلب که بخش کوتاهی از دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ برای مدیران است، به برخی از مهم ترین شاخص هایی که می تواند به این موضوع کمک کند، می پردازیم.

 بازاریابی دیجیتال

 

1- تعداد بازدید کنندگان از سایت:

یکی از شاخص های مهم در بازاریابی دیجیتال، ترافیک ورودی به سایت یا همان بازدیدکنندگان سایت است، که باید بررسی شود این ترافیک چگونه وارد سایت شده اند.

این ترافیک را می توان از طریق ابزارهای مختلف مانند گوگل بررسی کرد و به تفکیک آمار داد که چه میزان ترافیک سایت بوده و هر کدام چگونه وارد سایت شده اند.

 

2- تعداد بازدید از کانال های مختلف:

در مورد قبل گفتیم که ورودی های سایت باید بررسی شود که از چه کانال هایی بوده است. بازدید کنندگان سایت می توانند، ورودی مستقیم باشند، یعنی از قبل با سایت ما آشنا بوده اند و وارد سایت شده اند، می توانند از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل وارد سایت شده باشند که این آمار در صورت بالا بودن، نشان دهنده جایگاه خوب در موتورهای جستجو است.

این ورودی ها، همچنین می توانند از طریق تبلیغات ما، از سایت هایی که ما را لینک کرده اند و یا شبکه های اجتماعی باشند که هرکدام می تواند بصورت مجزا بررسی شود.

 

3- تعداد نمایش صفحات سایت.

یک بازدید کننده زمانی که به سایت ما وارد می شود به چند صفحه سر می زند، این آماری است که ابزارهای آمارگیر سایت مانند گوگل آنالیتیکس ارائه می دهد و می توان متوجه شد به صورت میانگین، هر بازدید کننده به چند صفحه سر زده است.

البته این آمار توسط سایت الکسا نیز نمایش داده می شود، اما آمار گوگل آنالیتیکس معتبرتر است.

 

4- سفر کاربر در سایت:

یکی از اقدام ها و گزارش هایی که می توان ارائه کرد، سفر کاربران سایت است. در بازاریابی دیجیتال با دانستن این نکته می توان ترتیب صفحات و همچنین محتوای آنها را با توجه به سفر کاربر تدوین و بهینه کرد.

 

5- مدت زمان حضور کاربر در سایت:

یکی از آمارهای مهم در دیجیتال مارکتینگ، مدت زمان حضور بازدیدکننده در سایت است. هر چه این زمان بیشتر باشد، جایگاه و رتبه سایت نیز بالاتر است. این آمار نیز هم در الکسا قابل رویت است و هم در گوگل آنالیتیکس، که باز هم به آمار گوگل اعتماد بیشتری می توان کرد.

 

6- نرخ خروج از سایت (Bounce Rate):

شاخص مهم بعدی در بازاریابی دیجیتال، نرخ خروج است. منظور کاربرانی هستند که به محض ورود به سایت ما به این نتیجه می رسند که سایت ما مناسب آنها نیست و فوراً از سایت خارج می شوند. این رقم هرجه کمتر باشد بهتر است. معمولاً سایت هایی که نرخ خروج کمتر از 30% دارند حالت بهینه هستند. البته به این نکته نیز باید توجه کرد که هرچه میزان ورودی و بازدیدکنندگان سایت بیشتر شود، نرخ خروج هم افزایش می یابد.

 

7- صفحات ورود و خروج کاربران:

صفحات ورود معمولاً صفحاتی هستند که یا در موتورهای جستجو بیشتر یافت شده اند یا صفحاتی که در توسط وبسایت های دیگر لینک شده اند و صفحات خروجی آن صفحاتی است که کاربر بعد از آن از سایت ما خارج شده است.

با دانستن این موارد می توان صفحات ورودی را بهینه کرد و موارد مهم را در آنها جای داد و از طرفی بر روی صفحات خروج کار کرد تا کاربر بیشتر در سایت بماند یا از آن صفحه به صفحه دیگری هدایت شود تا مدت زمان ماندن او و همچنین تعداد صفحاتی که او می بیند، افزایش یابد.

این گزارشات از طریق گوگل آنالیتیکس به ریز قابل مشاهده است.

 

8- نرخ تبدیل:

یکی از واژه های مهم در بازاریابی دیجیتال است و ارتباط با هدف ما دارد. بعنوان مثال در صفحه ای سعی میکنیم نام و موبایل ورودی ها را دریافت کنیم، حالا نرخ تبدیل اینجا می شود نرخ بازدید کنندگانی که به ما نام و شماره موبایلشان را داده اند و در جای دیگر ممکن است نرخ تبدیل، کسانی باشند که از ما خرید کرده اند.

 

9- درگیری و تعامل:

اینکه چه میزان کاربران و بازدیدکنندگان با ما در تعامل هستند، چقدر کاربر با ما تعامل داشته است، لایک، کامنت، ارسال برای دیگران، تماس تلفنی و ... انجام داده است. عملاً هر کاری که باعث شود کاربر کاری در سایت ما انجام دهد را در این زمره بحساب می آورند

 

10- رتبه الکسا:

الکسا یکی از سایت هایی است که به رتبه بندی وب سایت ها براساس کشور و جهان می پردازد و تنها کافیست ابزار الکسا را بر روی مرورگرتان نصب کنید تا بتوانید این رتبه بندی را مشاهده نمایید.

همچنین الکسا سه آمار مهم نرخ خروج، میانگین صفحات بازدید و همچنین میانگین زمان ماندن در سایت را هم به شما می دهد. در مطلب جداگانه تمام این موارد بیشتر و کاملتر توضیح داده شده است: (درباره الکسا بیشتر بدانید)

 

11- رتبه گوگل:

زمانی که صحبت از بازاریابی دیجیتال می شود، اولین موضوع گوگل است و اینکه چقدر گوگل ما را می شناسند. باید بررسی شود که در کلمات کلیدی چه جایگاهی در گوگل داریم و در هر کدام از کلمات کلیدی در چه صفحه از جستجوی گوگل قرار داریم.

 

12- ایندکس شدن صفحات سایت در گوگل:

این موضوع هم گزارشی است که می توان از مسئول فنی سایت خواست، اینکه چه تعداد از صفحات سایت ما در گوگل ایندکس شده است و گوگل آن را پذیرفته است. هر چه تعداد صفحات ایندکس شده بیشتر باشد، بهتر است.

 

اصول بازاریابی دیجیتال موضوعات فراوانی دارد که برای مدیران لازم است آنها را بدانند تا بتوانند زبان مشترک بهتری با مسئولین فنی و طراحان سایت داشته باشند. خانم ندا مفاخری در دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ برای مدیران ، به بهترین شکل ممکن این موضوعات را توضیح داده اند.


برای مشاهده توضیحات این دوره و شرکت در آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ برای مدیران

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top