حل مشکلات و مسائل سازمانی با روش فورد

 

روش حل مسائل و مشکلات بصورت گروهی که توسط فورد فرمول بندی و ارائه شد و نزد تامین کنندگان آن اشاعه یافت را می توان بعنوان یک استاندارد حل مسئله در نظر گرفت.

هدف این روش حل مشکل یا مسئله ای است که علل آن مشخص نشده است و چندین بخش و یا دپارتمان سازمان با آن درگیر هستند.

روش فورد شامل هشت مرحله است که در ادامه این هشت مرحله را باهم مرور می کنیم.

 حل مسئله

مرحله اول: تشکیل گروه  حل مشکلات یا حل مسئله

در این مرحله بسته به نوع مسئله و مشکلی که در سازمان بوجود آمده است، تیم مربوطه را تشکیل می دهیم. این تیم می تواند از بخش های مختلف سازمان باشد تا بتوانند به بهترین نحو ممکن مسئله و مشکل سازمان را برطرف نمایند. در این تیم ها ممکن است مدیران بخش های مختلف، اپراتور خط تولید، کارشناسان، مشاوران سازمان و هر فردی که بتواند ایده ای برای بهبود بدهد، حضور داشته باشد.

 

مرحله دوم: تعیین و تعریف مشکل

این مرحله یکی از مهمترین مراحل حل مسئله است. اگر این مرحله بخوبی مشخص شود، تیم می تواند راهکار مناسبی برای حل پیدا کند. بزرگان این حوزه هم همواره تاکید دارند که برای تعریف مسئله به اندازه کافی زمان بگذارید. بعنوان مثال انیشتین گفته است: اگر برای حل مسئله ای به من 60 دقیقه زمان بدهند، 55 دقیقه آن را صرف تعریف دقیق مسئله می کنم و 5 دقیقه مانده را برای حل آن وقت می گذارم.

ما در دوره حل مسئله با روش 6 کلاه تفکر به معرفی فرمول تعریف مشکل و مثال های آن پرداخته ایم، توضیحات این دوره را از اینجــــــا مشاهده نمایید.

 

مرحله سوم: انتخاب، اجرا و بررسی نگرش اصلاحی موقت.

پس از شناسایی و تعریف دقیق مسئله، اولین اقدام این است که بصورت فوری برای این مسئله و مشکل راه حل و اقدامی تعریف شود. معمولاً در استاندارد های سیستم مدیریت کیفیت به این مرحله اصلاح می گویند. در این مرحله علت ریشه بروز خطا حذف نمی شود و تنها بصورت فوری مشکل حل و برطرف میشود.

 حل مسئله

مرحله چهارم: تعیین علل اصلی و ریشه ای مشکل و مسئله

پس از تعیین یک راه حل فوری و مقطعی لازم است به بررسی علل بروز مشکل پرداخت تا بفهمیم ریشه اصلی بروز این مشکل چه بوده است.

زمانی که ریشه اصلی مشکل شناسایی می شود بهتر و راحت تر می توان برای آن راهکار یافت و آن را حل کرد. در استاندارد های سیستم مدیریت کیفیت این کار را اقدام اصلاحی می گویند.

 

گام پنجم: توصیف اقدام ها و راه حل های اصلاحی

زمانی که علت بروز یک مشکل و مسئله شناسایی می شود، می توان برای آن راه حل اصلاحی نیز تعریف کرد. منظور از راه حل اصلاحی، راهکاری است که باعث شود، علل ریشه ای بروز مشکل برطرف شوند و مشکل به کلی حذف شود و دیگر این مسئله و مشکل رخ ندهد.

تفاوت اصلاح و اقدام اصلاحی در همین است. در اصلاح مشکل بصورت مقطعی و اولیه حل می شود اما در اقدام اصلاحی علل ریشه بروز مشکل حل شده و از تکرار آن جلوگیری می شود.

بعنوان مثال: وقتی فردی از یک بلندی می افتد، اقدام فوری و اصلاح این است که او را فوراً به بیمارستان منتقل کنیم، اما شناسایی علل و اقدام اصلاحی با این سوال انجام می شود که چرا این فرد افتاد؟

پس از بیان سوال متوجه می شویم که بلندی حفاظ نداشته است و برای حذف علت وقوع و جلوگیری از تکرار مجدد، نرده نصب می کنیم.

 

گام ششم: بررسی و اجرای این راه حل ها

معمولاً در این جلسات که بصورت طوفان فکری برگزاری می شود، راه حل های مختلفی بیان می شود. در این مرحله راه حل های مختلف بررسی شده و بهترین راه حل ها شناسایی و انتخاب می شوند.

 

گام هفتم: اجرا و بررسی نگرش اصلاحی

در این مرحله سعی می شود راهکارها اجرا شوند و تیم به بررسی این موضوع بپردازد که آیا این راهکار واقعاً یک راهکار اصلاحی است و می تواند جلوی بروز خطاها و مشکلات بعدی را بگیرد یا خیر.

 

گام هشتم: استانداردیزه کردن و استمرار راه حل نهایی

نکته مهم این اقدام ها این است که بتوان این راهکارها را بصورت راهکارهایی استاندارد شده در کل سازمان بسط داد و از آنها بهترین استفاده کرد و همچنین استمرار بکار بردن این راهکارها هم مهم است و باید در سازمان این استمرار حفظ شود.

راهکاری که تنها دو روز پایدار باشد فایده ای ندارد. معمولاً خیلی از راهکارها نیازمند آموزش کارکنان است و مهم این است که بعد از آموزش کارکنان آنها بر اجرای آموزه اصرار داشته باشند.

 

موارد گفته شده، راهکارهایی است که می تواند به شما در حل مسائل و مشکلات سازمانی کمک کند. ما در دوره حل مسئله با رویکرد 6 کلاه تفکر بیشتر در خصوص حل مسئله و راهکارهای عملی صحبت کرده ایم، می توانید با خرید این دوره مجازی با این اصول بخوبی آشنا شوید.

دوره تجزیه و تحلیل داده ها

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top