چگونه از پس سوالات زبان انگلیسی مصاحبه دکتری بر بیاییم؟

مصاحبه دکتری را مجموعه ای از سوال ها و پرسش ها تشکیل می دهد که هرکدام از آنها نمره خاص خودش را دارد و اگر مصاحبه شونده بتواند نمرات بیشتری بگیرد، احتمال موفقیت او بیشتر می شود.

یکی از موضوعاتی که ممکن است برای بسیاری از داوطلبان دغدغه و نگرانی باشد، موضوع زبان انگلیسی است.

زبان انگلیسی یکی از مقوله هایی است که معمولاً در مصاحبه دکتری به آن توجه می شود و نمره خودش  را دارد و اگر مخاطب بتواند به خوبی به این موضوع پاسخ بدهد، نمره کامل را می گیرد.

اما مسئله برای دوستانی است که بر زبان انگلیسی تسلط کافی ندارند.

در این مطلب چند نکته را برای این دوستان مرور می کنیم تا با تمرین و تمرکز بر این موارد بتوانند حداقل نمره را در این بخش بدست بیاورند.

 مصاحبه دکتری

اولین نکته این است که اگر این موضوع را، یعنی عدم تسلط بر زبان، بگویید و اعلام کنید که زبان نمی دانید، نمره شما صفر خواهد بود اما اگر بتوانید حتی به اندازه بخشی کوچک هم نشان بدهید که زبان بلد هستید و مطالب اندکی را بخوانید یا بگویید، دیگر صفر نیستید و  حداقل 1 یا 2 نمره دریافت می کنید.

معمولاً این سوالات برای بررسی توانمندی شما در تسلط به زبان انگلیسی پرسیده می شود که مسلط بودن به آنها می تواند به شما کمک کند حداقل نمره را بدست بیاورید، فلذا سعی کنید حداقل این موارد را مورد توجه قرار بدهید:

 

بیان چکیده پایان نامه به انگلیسی:

کافیست چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد خودتان را به انگلیسی حفظ کنید و اگر از شما خواستند که آن را بیان کنید، همین چکیده را به انگلیسی بگویید. برای اینکار حتماً باید از قبل روی این موضوع کار کنید و این کار را از قبل چندین بار تمرین نمایید.

 

 

چه موضوعی را برای رساله دکتری در نظر گرفته اید.

ممکن است مصاحبه کننده ها از شما بخواهندتا در خصوص رساله دکتری که تصمیم دارید روی آن کار کنید توضیحاتی را بدهید و این توضیحات را به انگلیسی بگویید. اگر بتوانید این موضوع را به لاتین بگویید می تواند برای نمره شما موثر باشد. لذا ساده ترین کار این است که متنی را برای معرفی رساله ای که مدنظر دارید تا پس از قبولی در مقطع دکترا بر روی آن کار کنید را آماده نمایید.

 

معرفی خودتان به زبان انگلیسی.

خیلی اوقات از مصاحبه خواسته می شود که خودش را به انگلیسی معرفی کند. این معرفی را اگر از قبل آماده داشته باشید می توانید از پس آن بخوبی بر بیایید. (ما در دوره آموزشی راهکارهای موفقیت در مصاحبه دکتری، برای شما دو متن نمونه آماده تهیه کرده ایم.)

برای این متن می توانید معرفی خودتان، دانشگاهی که درس خوانده اید، موضوع پایان نامه خودتان، علاقه مندی های خودتان، زمانی که فارغ التحصیل شدید و یا زمانی که برای پایان نامه دفاع کرده اید و یا معدلتان چند بوده است.

همین جملات ساده می تواند 2 یا 3 نمره از زبان را بدست بیاورید.

 

ترجمه متن.

خیلی اوقات در مصاحبه شونده خواسته می شود، متنی را بخواند و سپس آن را ترجمه کند. این کار روتین شده است و معمولاً انجام می شود.

نکته اول اینکه سعی کنید متن را بخوانید و نگویید من متن را نمی خوانم و بلد نیستم، ممکن است خواندن صحیحی متن بتواند نمره اندکی برای شما داشته باشد. در ضمن سعی کنید متن خوانی را تمرین کنید.

در خصوص ترجمه هم نیازی نیست که کلمه به کلمه ترجمه کنید، زیرا ممکن است که ترجمه کلمه به کلمه شما نامفهوم شود و نتوانید جمله بندی مناسبی بدهید، لذا پیشنهاد می شود درک خودتان از مطلب و موضوع مهمی که مطلب می خواسته به آن اشاره کند را بیان کنید.

 

ممکن است از شما بخواهند چند واژه تخصصی رشته خودتان را به انگلیسی توضیح بدهید.

به عنوان مثال ممکن است در رشته مدیریت بپرسند بازاریابی چریکی را به صورت انگلیسی توضیح بدهید. برای این موضوع هم سعی کنید تا بر مفاهیم کلیدی رشته خودتان تسلط پیدا کنید و از قبل هرتعداد از اصطلاح های تخصصی خودتان را که می دانید به انگلیسی تهیه کنید و بر روی آنها کار کنید.

 

مطمئناً جلسه مصاحبه دکتری تنها به این موضوع ختم نمی شود زبان تنها 8 نمره از کل نمره مصاحبه دکتری را دارد و شما باید بر کلیه سوالات متداولی که ممکن است روز مصاحبه از شما بپرسند، تسلط داشته باشید.

در دوره آموزشی راهکارهای موفقیت در مصاحبه دکتری، جناب دکتر باغبان در خصوص این سوالات، یک درس کامل را اختصاص داده اند و بصورت کامل سوالات احتمالی جلسه مصاحبه دکترا را تشریح می کنند و شما را راهنمایی می کنند که چگونه به این سوالات پاسخ بدهید.

فکر می کنیم این دوره می تواند مسیر موفقیت شما را در ادامه تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری، هموارن نماید.

جهت مشاهده توضیحات دوره می توانید اینجــــــــا و یا روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top