11 نکته برای موفقیت در مصاحبه دکتری

 

مصاحبه دکتری یکی از دغدغه های مهم دانشجویانی است که می خواهند ادامه تحصیل بدهند و معمولاً در این روز تنش های بالایی را متحمل می شوند.

اگر شما هم قرار است برای مصاحبه دکترا آماده شوید، با ما همراه باشید تا به چندین نکته مهم که در مصاحبه دکتری باید به آنها توجه کنید، بپردازیم.

 

1- تا انتها صبور باشید.

به هر دلیلی ممکن است روند مصاحبه به سمتی پیش برود که شما را وارد تنش کند و یا سوالاتی پرسیده شود و حرف هایی زده شود که شما را ازار دهد، اما در هرحالی شما نباید از دایره احترام خارج شوید. سعی کنید در کل فرایند مصاحبه، صبور باشید.

 

2- خودتان را فردی با انگیزه نشان دهید.

این نکته بسیار مهم است. افرادی که معمولاً انگیزه بالایی دارند، این انگیزه از دورن چشمان آنها پیدا است. اگر اینگونه باشید مطمئن باشید مصاحبه کننده ها چاره ای جز قبول کردن شما ندارند.

فراموش نکنید اگر خودتان را بی حوصله و خسته نشان دهید، احتمال شکست شما را بالا می رود.

 مصاحبه دکتری

3- بر روی  مهارت های خودتان کار کنید.

مطمئناً فردی که مهارت های بیشتری داشته باشد، اعتماد بنفس بیشتری هم خواهد داشت و علاوه بر آن در مصاحبه دکتری می توانید با تکیه براین مهارت ها، انگیزه خودتان را برای یادگیری نشان دهید. این مهارت ها می تواند یک نقطه قوت برای شما باشد.

بعنوان مثال می توان به یادگیری نرم افزارهای کاربردی رشته خودتان، زبان انگلیسی  و... اشاره کرد.

 

4- صداقت خیلی مهم است.

برخی افراد فکر می کنند اگر بگویند سوالی را نمی دانم، ارزش آنها زیر سوال می رود، اما این موضوع اصلاً درست نیست و خیلی اوقات دور زدن صداقت می تواند تبعات بسیار بدی بدنبال داشته باشد.

 

5- جلسه مصاحبه جای بحث و مجادله نیست.

گاهاً دیده می شود فرد شروع به بحث و جدل با مصاحبه کنند می کند و بر گفته ها و حرف های خودش اصرار دارد. بحث زیاد با استادی که جایگاه بالاتری از شما دارد و قرار است شما را تایید یا رد کند، کار صحیحی نیست.

اگر فکر می کنید گفته شما و پاسخی که داده اید صحیح است اما استاد مصاحبه کننده آن را رد کرده، کافیست یکبار دیگر پاسختان را بصورت کوتاه تکرار کنید و بگویید پاسختان از چه منبعی است و دیگر این موضوع را ادامه ندهید و وارد بحث و جدل با مصاحبه کننده نشوید.

 

6- زیاد به ساعت خودتان نگاه نکنید.

نگاه کردن مدام به ساعت می تواند اثر نامطلوبی بر مخاطب شما بگذارد، اصلاً نیاز نیست به ساعتتان نگاه کنید، چرا که هر زمانی که وقت تمام شود، خود مصاحبه کننده ها به شما اعلام می کنند.

موبایل هم همین حکم را دارد، اصلاً موبایلتان را روی میز نگذارید و سعی کنید در این جلسه موبایلتان را قطع یا بی صدا کنید.

 

7- مراقب زبان بدن باشید.

نحوه ورود شما به اتاق و نشستن شما مقابل مصاحبه کننده بسیار مهم است. شما چگونه وارد اتاق می شوید، آیا قوی و با اعتماد بنفس راه می روید؟ نحوه نشستن هم بسیار مهم است، لم ندهید، پایتان را روی پای دیگر نیندازید، گارد تدافعی نگیرید و نکات دیگری که در مطالب مربوط به زبان بدن می توانید آنها را بخوانید.

 

8- ارتباط چشمی مناسب داشته باشد.

در جلسه مصاحبه چندین نفر در مقابل شما هستند، مراقب باشید ارتباط چشمی را با همه برقرار کنید و تنها به یک نفر نگاه نکنید. قرار نیست فقط به کسی که از شما سوال پرسیده نگاه کنید، نگاه خودتان را در بین مصاحبه کننده ها بچرخانید.

 

 

9- برای هر سوال، چند جواب آماده کنید.

نیازی نیست که سریع به سوال ها پاسخ بدهید و اینکه خیلی تند صحبت کنید. سعی کنید پاسخ ها را با متانت ارائه کنید و عجله نداشته باشید.

 

10- نیازی نیست خیلی طولانی صحبت کنید.

اگر به سوال ها خیلی مفصل پاسخ بدهید و بخواهید در خصوص هر چه دیده اید و شنیده اید حرف بزنید، ممکن است مصاحبه کننده ها از سوال های دیگر منصرف بشوند و جلسه به نفع شما تمام نشود.

 

11- مشکلات و اتفاق های شخصی شما ربطی به مصاحبه کننده ها ندارد.

اصلاً به خودتان اجازه ندهید قسمتی از حرف هایتان را به موضوعات شخصی اختصاص بدهید، مثل اینکه کل شب گذشته را در راه بوده اید خسته اید و یا فلان فامیل شما فوت کرده است و ...

این مسائل ارتباطی با مصاحبه کننده ها ندارد.

 

 

فرایند موفقیت در مصاحبه دکتری شامل نکات مختلفی است که دانستن آنها می تواند احتمال موفقیت شما را چندین برابر کند و شما را به سمت تحصیلات تکمیلی سوق خواهد داد.

ما در دوره ای مجازی اصول و نکاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید میزان موفقیت شما را در مصاحبه دکترا را افزایش دهد.

این آموزش ها توسط دکتر باغبان، استاد دوره های کاربردی دانشگاه تهران تهیه شده است و مطمئناً می تواند مسیر موفقیت شما را هموار کند.

برای مشاهده توضیحات دوره اینجـــــــــــــا کلیک نمایید

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top