6 نکته در خصوص استاندارد ایزو 17025 (ISO/IEC 17025:2017)


استاندارد ISO/IEC 17025:2017 استانداردی است که می تواند برای آزمایشگاه بسیار کاربردی و حتی در برخی از آزمایشگاه ها ضروری است.

در این مطلب تصمیم داریم 6 نکته در خصوص این استاندارد را مرور کنیم.

 ایزو 17025

1- چرا الزامات عمومی

در عنوان استاندارد عبارت الزامات عمومی احراز صلاحیت آزمایشگاه ها آمده است، که این موضوع علت خود را دارد که در ادامه آن را توضیح می دهیم.

آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون می توانند در هر حوزه ای فعالیت کنند، حوزه های مختلفی همچون کالیبراسیون، میکروبیولوژی، برق، پلمیر، شیمی و ...

هر کدام از این آزمایشگاه ها، بسته به نوع آزمایشی که انجام می دهند استانداردهای خاص خودشان را دارند و ملزم به رعایت آنها هستند. در این میان سازمان ایزو، استانداردی را تدوین کرده است که بصورت عمومی برای همه آزمایشگاه هایی که کار آزمون و کالیبراسیون را انجام می دهند کاربرد دارد و قابل پیاده سازی و اجرا است.

این استاندارد برای این است که آزمایشگاه ها بتوانند صلاحیت خودشان را براساس آن احراز کنند.

 

2- استانداردی از سری استاندارد های 17000

استانداردهای سری 17000 را بعنوان استانداردهای سری ارزیابی انطباق می شناسند. این الزامات توسط کمیته CasCo سازمان ایزو تدوین می شود. آزمایشگاه هم یکی از سازمان هایی است که ارزیابی انطباق در آن انجام می شود. عملاً کار آزمایشگاه که نمونه گیری و اندازه گیری است، در حال ارزیابی انطباق است و با پیاده سازی استانداردی مانند 17025 می تواند به مشتریان و خدمات گیرندگان خودش اثبات کند که ارزیابی هایش مطابق با استانداردهای بین المللی است.

 

3- مراجع با صلاحیت صدور گواهینامه

استاندارد ایزو 17025 مانند دیگر استانداردها، امکان صدور گواهینامه از جانب شرکت های CB (Certification Body) را ندارد. منظور ما در اینجا از شرکت های CB شرکت هایی است که نمایندگی های آنها در کشور فراوان هستند، شرکت هایی مانند   TUV, IMQ, Dimitto و ...

برای دریافت گواهینامه تایید صلاحیت استاندارد ISO/IEC 17025 این شرکت ها صلاحیت صدور گواهینامه را ندارند و گواهینامه آنها اعتبار کافی ندارد.

این استاندارد باید توسط شرکت های  AB (Accreditation Body) صادر شود. شرکت هایی که تایید کننده صلاحیت شرکت های صدور گواهینامه هم هستند. اکنون در ایران مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NASI) توانایی صدور گواهینامه این استاندارد را در ایران دارد و اگر آزمایشگاهی بخواهد از شرکت دیگری این گواهینامه را دریافت نماید باید به سراغ شرکت های AB خارج از ایران مانند مراکز تایید صلاحیت کشور ترکیه بروند که البته اینکار هزینه هایی به مراتب بالا دارد.

 

4- شروع آخرین بازنگری

آخرین ورژن این استاندارد مرتبط با سال 2017 است که شروع تغییرات این ورژن از سال 2014 شروع شد و در سال 2017 ورژن نهایی این استاندارد ارائه شد.

سازمان هایی که این استاندارد را دارند تا 3 سال فرصت دارند تا از ویرایش 2005 به 2017 اقدام کنند. یعنی از سال 2020 دیگر گواهینامه های ورژن 2005 اعتبار ندارند.

 

5- گزارش معتبر در دنیا

یکی از اهداف CasCo  این است که یک تست و یک آزمایش در تمام دنیا اعتبار داشته باشد و یکی از اهداف پیاده سازی استاندارد ایزو 17025 نیز همین است. یعنی وقتی یک آزمایشگاه این استاندارد را پیاده سازی کند و از یک مرکز معتبر گواهینامه تایید صلاحیت دریافت کند، می تواند با آزمایش هایی انجام دهد که در کشورهای مختلف قابل پذیرش است.

 

6- تغییرات ورژن 2017 نسبت به ورژن 2005 در استاندارد ایزو 17025

  • ورژن 2005 استاندارد ایزو 17025 شامل 5 بند بود و در ورژن 2017 تعداد بندها به 8 بند افزایش یافته است.

  • در ورژن جدید به رویکرد فرایندی توجه ویژه ای شده است.

  • تاکید جدی بر محرمانگی و بیطرفی. (بند 4 استاندارد به این دو مورد پرداخته است.) در ورژن قبلی این موضوعات بسیار کمرنگ مطرح بودند.

  • تامین کنندگان بیرونی محصولات و خدمات در ورژن 2017 آمده است و در ورژن قبلی از عنوان پیمانکار فرعی وجود داشت و در ورژن 2017 ایزو 17025 دیگر از عنوان پیمانکار فرعی خبری نیست.

  • در ورژن جدید برای مباحث مدیریتی و کیفیت، دو گزینه A و B ارائه شده است. گزینه A اجرای الزامات بند 8 استاندارد است و گزینه B برای زمانی است که سازمان که سیستم مدیریت کیفیت، ایزو 9001 را پیاده سازی کرده است و آن را به آزمایشگاه هم تعمیم داده و دیگر نیازی به اجرای بند 8 نیست.

  • در ورژن 2017 ایزو 17025 بند اقدام های پیشگیرانه حذف شده است و مدیریت ریسک و فرصت جایگزین آن شده است.

 

 

پیشنهاد می کنیم برای یادگیری بهتر این استاندارد، حتماً در دوره آموزشی استاندارد ISO 17025  که بصورت مجازی در ایران آکادمی تهیه شده است، شرکت نمایید.

برای مشاهده توضیحات و تهیه این دوره،  برروی تصویر زیر کلیک نمایید.

17025

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top