10 مانع مهم در تفویض اختیار توسط مدیران


همانطور که قبلا هم در مطالب سایت گفتیم، یکی از مهمترین کارهای یک مدیر که باید به آن توجه ویژه هم داشته باشد، موضوع تفویض اختیار است، اما خیلی اوقات موانعی بر سر راه تفویض اختیار کارها بوجود می آید که تصمیم داریم در این مطلب آنها را مرور کنیم و درخصوص هر کدام توضیح بدهیم.

 

تفویض اختیار

1- پذیرش باور نادرست اگر می خواهی کاری را درست انجام دهی، خودت انجامش بده"

یکی از موانع مهم در مسیر تفویض اختیار این تصور و تفکر است که تا کاری را خودت انجام ندی، خوب اجرا نمیشه و به همین خاطر خیلی از مدیران و افراد سعی می کنند همه کارها را خودشون انجام بدهند و به همین خاطر معمولاً نمی توانند هیچ کدام از کارهایشان را به خوبی انجام بدهند.

این تفکر را باید از ذهن بیرون کرد تا بتوان با تفویض اختیار زمان بیشتری برای انجام کارهای مهم داشت.

 

2- عدم اطمینان و اعتماد به دانش و توانایی کارکنان

برخی از مدیران به هیچ وجه حاضر نیستند به کارکنان خودشان و توانایی آنها اعتماد داشته باشند و کارهای مهم را به آنها بسپارند. برای این موضوع دو علت می توان متصور بود، اول اینکه نیروی های کاری توانایی و دانش کافی ندارند و اصلاً افرادی نیستند که بتوانند کارها را بخوبی انجام بدهندّ که این موضوع به مدیریت باز می گردد که نتوانسته نیروی کاری مناسب را در سازمانش استخدام کند و برای موفقیت در این موضوع نیاز است فرآیند استخدام را مورد بازنگری قرار دهد. دومین علت می تواند بدبینی مدیر باشد که معمولاً در بیشتر مواقع این اتفاق رخ می دهد و مدیر نمی خواهد به کارکنان خودش اعتماد کند و زیاد دیده می شود که کارمندی توانایی بالایی دارد اما مدیر هیچ کار و اقدامی را به او محول نمی کند.

(این مطلب را هم بخوانید: فرآیند تفویض اختیار)

 

3- ترس از متهم شدن به تنبلی

برخی از مدیران از ترس اینکه مبادا دیگران و یا هیئت مدیره، آنها را به تنبلی متهم نکنند، از تفویض اختیار تفره می روند و سعی می کنند تا همه کارها را خودشان انجام بدهند. این مدیران معمولاً تا پاسی از شب مشغول کار هستند و تفریح و روز تعطیل و ... ندارند. این کار صرفاً بخاطر این است که نشان بدهند از پس همه کارها بر می آیند. اما مدیران حرفه ای با تفویض اختیار صحیح سعی می کنند مهمترین و اصلی ترین کارها را با دقت انجام بدهند.

برایان تریسی روش جالبی دارد، او می گوید شما بطور میانگین حداقل در سال 2000 ساعت کار می کنید. (البته این عدد ممکن است برای بسیاری از مشاغل بیشتر باشد) شما باشد درآمد سالانه خودتان را بر این عدد تقسیم کنید، اینگونه رقم دستمزد هر ساعت شما مشخص می شود. حال هر کاری که از این رقم کمتر است را برون سپاری کنید.

 

4- ترس از رقابت با رده های پایین تر

گاهاٌ این ترس وجود دارد که مبادا پرسنلی که تحت مدیریت من کار می کند، در انجام کاری از من بهتر باشد و همین ترس موجب می شود که برخی از مدیران، برخی از کارهای مهم را برون سپاری و تفویض نکنند.

فراموش نکنید، بزرگان مدیریت همواره تاکید دارند که افراد باهوش تر و بهتر از خودتان را استخدام کنید تا کارهایتان به بهترین نحو ممکن انجام شود.

 

5- بیزاری از قبول مخاطره مربوط به کارهای دیگران

زمانی که مدیر، کاری را به کارمندی می سپارد، عملاً مسئولیت اجرای آن کار را هنوز برعهده دارد و اگر اتفاقی رخ بدهد، باید پاسخگو باشد. همین موضوع خیلی اوقات باعث می شود مدیران ریسک تفویض اختیار را نپذیرند.

 تفویض اختیار مدیران


6- احساس اینکه شما خودتان کار را سریع تر انجام می دهید.

معمولاً فردی که در حوزه ای تخصص دارد یا مدیر و صاحب کسب و کار است، می تواند با سرعت بالاتری کارها را انجام دهد و وقتی می بیند که یکی از کارکنانش همان کار را با سرعت پایین تری انجام می دهد، عصبانی می شود و تصمیم می گیرد خودش کارها را انجام دهد. در این مورد چندین مسئله و مشکل وجود دارد.

اول: درست است که مدیر کارها را سریع تر انجام می دهد، اما مطمئناً توانایی این را ندارد که همه کارها را خودش به تنهایی انجام دهد

دوم: هر فردی برای اینکه متخصص شود و سرعت کارش بالا برود نیاز به تجربه در کار دارد. لذا کارمند شما هم باید به مرور سرعتش در کار بالا برود.

سوم: با آموزش می تواند فرایند حرفه ای کردن کارکنان را بالا برد، پس از آموزش کارکنان خودتان غافل نباشید.

 

7- احساس کاهش اقتدار مدیریتی

برخی اوقات مدیران فکر می کنند اگر به کارکنان خودشان اختیارات مختلف بدهند، دیگر قدرت از دستان آنها خارج شده است و نمی توانند کنترل مناسبی روی سازمان خودشان داشته باشند. زیاد می شنویم که مدیری می گوید، " من مدیر اینجا هستم و همه مسائل باید با اجازه و دستور من صادر شود"

مطمئن باشید قدرت مدیریتی شما به هیچ وجه با تفویض اختیار کم نمی شود، بلکه می توانید بهتر کارها و سازمانتان را مدیریت کنید.

 

8- احساس ناامنی و عدم اعتماد

مشکل دیگر که یکی از موانع مهم تفویض اختیار است، ناامنی و عدم اعتماد مدیران به کارکنان است. این موضوع زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که موضوعی که نیاز به تفویض اختیار دارد، به مسائل مالی و یا مسائل کلان سازمان برگردد.

برای این موارد همواره می توان از راهکارهای قانونی و مشاوران متخصص در این زمینه راهنمایی گرفت.

 

9- نگرانی از عدم کنترل کارها و به هم ریختن امور

گاهاً مدیران معتقدند اگر خودشان در صدر همه کارها نباشند، کارها به خوبی پیش نمی رود و همه چیز بهم میریزد. مدیران باید این را بدانند که اگر تفویض اختیار به درستی و به خوبی انجام شود، هیچ جای نگرانی از بهم ریختگی کارها وجود نخواهد داشت.

 

10- بزرگ نمایی مشکلات به وجود آمده قبلی ناشی از تفویض اختیار

زیاد دیده می شود که مدیری از تفویض اختیار تفره می رود و بهانه او این است که قبلاً تفویض اختیاری کرده است و کارها به مشکل خورده است و معمولاً در بیان این مشکلات چنان بزرگنمایی می کنند که هر مدیر و هر فردی را از تفویض اختیار منصرف می کند.

 

در این مطلب سعی کردیم به 10 مورد از موانعی که باعث می شود یک مدیر از تفویض اختیار تفره برود اشاره کنیم، سرفصل موارد از کتاب مدیر نوشته دکتر تیموری برداشت شده بود و توضیحات توسط تیم ایران آکادمی به مطلب افزوده شده است.

مطمئناً اصول و تکنیک های مختلف و کاربردی فراوانی در حوزه مدیریت منابع انسانی وجود دارد که مدیران لازم است از آنها آگاه باشند.

ما پیشنهاد می کنیم دوره ساخت سازمان رویایی که به موضوعات مهم منابع انسانی و داشتن نیروهای توانمند می پردازد را تهیه کنید و از نکات آن در مدیریت سازمان خودتان بهره ببرید.

برای تهیه دوره و مشاهده توضیحات این دوره، بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

ساخت سازمان رویایی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top