5 نکته مهم در تصمیم گیری که باید رعایت شوند!

 

تصمیم گیری یکی از مسائل مهم سازمانی است و مدیران باید در این زمینه توانایی و مهارت کافی داشته باشند. در این مطلب تصمیم داریم به 5 نکته مهم در حوزه تصمیم گیری بپردازیم که می تواند به تصمیم های بهتر منتج شود. این مطلب برداشت شده از کتاب مدیر نوشته دکتر آقایی است.

تصمیم گیری

 

1- استفاده از تفکر منظم:

در تصمیم گیری صرف نظر از سبک تصمیم گیری، تفکر منظم مزایایی را در بردارد. استفاده از یک روش منظم در تصمیم گیری باعث می شود که بتوانید تمامی جوانب امر (شامل جمع آوری کلیه اطلاعات لازم، بررسی و مقایسه راه حل های مختلف، شناخت مشکلات و امکان سنجی، و پیامدهای حاصل از انتخاب هر یک از راه حل ها) را به دقت مورد بررسی قرار دهید (تعريف تصمیم گیری چیست؟)

علاوه بر این با اتخاذ روش منظم می توانید یک برنامه اجرایی منطقی و اثربخش ارائه دهید که به راحتی توسط همکاران یا زیر دستان مرتبط با موضوع قابل درک باشد.

اگر این اتفاق رخ ندهد و  تفکری منظم در جریان تصمیم گیری نقش نداشته باشد، نمی توان انتظار مطلوبی از اتفاقات پس از تصمیم گیری داشت و اینکه نمی توان نتیجه ای موثر را مشاهده کرد.

لازم است مدیران برای حوزه تصمیم گیری خودشان، روش ها و اصولی را بصورت گام به گام تدوین کنند و آن را به عنوان یک دستورالعمل یا راهنما در سازمان مکتوب کنند تا کارکنان اصول و گام های کلی را بدانند.

 

2- تجدیدنظر در تجربه های قبلی:

افراد معمولا اموری را تکرار می کنند که قبلا نتیجه خوبی به همراه داشته است. گاهی تکرار تجربیات گذشته اثربخشی و سطح عملکرد را بالا می برد. اما گاهی اوقات ممکن است نیازها تغییر کنند و در نتیجه اتخاذ تصمیم هایی که در گذشته درست بوده اند، اشتباه یا نامناسب باشد و استفاده از آنها نه تنها سودمند نباشد، بلکه آسیب های جدی به سازمان بزند و شرایط را وخیم تر کند.

برای رفع این مشکل، زمانی که قرار است تصمیمی گرفته شود و راه حلی اتخاذ شود، تصور کنید این اولین بار است که در مورد موضوع مورد نظر تصمیم می گیرید و در شرایط کاملا جدیدی قرار دارید. خود را در چنین حالتی فرض کنید و اگر احساس کردید که تکرار روش های قبلی اشتباه است به فکر راه های جدید باشید.

با این کار شما راه حل های گذشته را بدون تعصب بررسی می کنید و به آنها می اندیشید و اگر راه حل مطلوب و موثر باشد آن را اجرا می کنید و یا ممکن است راه حل جدیدی را شناسایی کرده و آن را اجرا نمایید.

 

3- شناخت فرهنگ سازمانی:

یکی از عوامل مؤثر در تصمیم گیری، فرهنگ جمعی سازمان شما است. فرهنگ سازمانی عاملی است که مسائل و راه حل های احتمالی موجود در برابر شما را تحت تأثیر قرار می دهد. باید بدانید چه چیزهایی در سازمان شما مقبول و چه چیزهایی نامقبول محسوب می شوند و این موضوع با شناخت فرهنگ کلی سازمان موثر خواهد بود.


نکات تصمیم گیری


4- انواع فرهنگ سازمانی:

یک تصمیم از محیط سازمان تأثیر می پذیرد و بر آن تأثیر می گذارد. اگر فرهنگ سازمانی شما سلطه جویانه و محافظه کارانه است، به احتمال قوی در بند بوروکراسی گرفتار هستید و توانایی محدودی برای اتخاذ تصمیم های پویا داری و حتی ممکن است نتوانید تصمیم های جسورانه بگیرید.
به عکس، در یک شرکت مبتکر و پیشرو از شما انتظار می رود که خلاقیت و نو آوری داشته باشید و رأسا در مورد امور تصمیم گیری کنید، در این شرکت ها معمولاً افراد خلاق جایگاه والایی دارند و ایده ها مورد استقبال قرار می گیرند.

5- غلبه بر مقاومت ها:

اگر فرهنگ سازمانی بین این دو حالت متغیر است، با توجه به شرایط حاکم عمل کنید. تصمیم گیرندگان باید یاد بگیرند که چگونه با زیرکی کل سیستم را تحت کنترل خود داشته باشند. به عنوان مثال، اگر در یک سازمان خطر پذیر، منابع موجود برای اجرای بعضی از تصمیم ها ناکافی باشد، خواه ناخواه اتخاذ تصمیم های جسورانه محدود می شود و ممکن است نتوان به سادگی تصمیمی جسورانه گرفت و تنها باید به اصول خلاقیت و اجرای ایده هایی با حداقل هزینه اکتفا کرد.

از طرفی گاه لازم است سازمانی که مخالف با خطر پذیری است را به انجام کارهای بی سابقه وا داشت تا بتواند برتری رقابتی خود را حفظ کند، چرا که اگر به این مقوله اهمیت ندهد ممکن است سازمان به کلی نابود شود. مثال ملموس این حوزه شرکت نوکیا است که زمانی 80 درصد بازار موبایل را به خود اختصاص داده بود اما چون با تغییرات همراهی نکرد و تصمیمی جسورانه نگرفت، از گردونه بازار رقابت موبایل خارج شد و هم اکنون نهایتاً 3 درصد بازار موبایل را در اختیار دارد.

به هر صورت شما باید اهرم های قدرت را شناسایی کنید، افراد توانمند در جهت غلبه بر موانع احتمالی را تحت کنترل خود داشته باشید، و برای رسیدن به هدف با آنها متحد شوید. اینگونه می توانید تصمیم های درست بگیرید و براساس آنها اقدام کنید. زمانی که اینگونه عمل می کنید می توانید مسیر رشد سازمان را هموار کرده و سریع تر به موفقیت دست پیدا کنید.

 

پیشنهاد می کنیم در دوره اصول حل مسئله با روش شش کلاه تفکر شرکت کنید و با اصول حل مسئله که یکی از اساسی ترین پیش نیازهای تصمیم گیری است آشنا شوید. برای مشاهده توضیحات دوره، بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

حل مسئله

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top