تعريف تصمیم گیری چیست؟


تصمیم عبارت است از قضاوت یا انتخاب، میان دو یا چند راه حل مختلف که به اشکال نامحدود (از حل یک مشکل گرفته تا انجام یک سری اقدامات) و در شرایط مختلف انجام می گیرد.  ما هر روزه در حال تصمیم گیری هستیم و تصمیم های مختلفی می گیریم، حتی همین الان تصمیم می گیریم که این مطلب را تا انتها بخوانیم یا خیر.

با توجه به اهمیت موضوع تصمیم گیری و اهمیت فراوان آن در سازمان ها، کلیه مدیران باید مهارت های خود را در زمینه تصمیم گیری افزایش دهند.

تصمیم گیری


چه کسی تصمیم می گیرد؟

تصمیم گیری به معنی انتخاب میان راه حل های مختلف است و تصمیم گیرنده به کسی گفته می شود که این انتخاب را انجام می دهد. معمولاً زمانی که کاری به صورت تیمی انجام می شود، یکی از اعضای گروه، نقش مدیریتی و رهبری دارد و تصمیم گیری نهایی بر عهده اوست و یا یک مدیر در طول روز کاری خود، باید تصمیم های فراوانی را اتخاذ کند.

تصمیم ممکن است به صورت آنی گرفته شود ولی در اغلب مواقع، برای اتخاذ یک تصمیم لازم است که تصمیم گیرنده فرآیند شناسایی، تجزیه و تحلیل، ارزیابی، انتخاب و برنامه ریزی را طی کند.

 

مراحل تصمیم گیری به صورت کلی عبارتند از:

مشخص کردن هدف، تهیه فهرستی از راه حل های موجود، انتخاب یکی از راه حل ها و در نهایت به اجرا در آوردن آنها.

باید اینگونه تاکید کرد که تصمیم گیری در انجام کلیه وظایف مدیریتی و در زندگی روزمره افراد دخالت دارد.

 تصمیم گیری


انواع تصميم:

انواع تصمیم های مدیریتی را می توان به عادی، اضطراری، استراتژیک و عملیاتی تقسیم کرد.

بسیاری از تصميم ها، حالت عادی و روزمره دارند به این شکل که برخی وقایع به دفعات اتفاق می افتند و شما اقدامات مشخص و معینی را در مورد آنها انجام می دهید. این تصمیم ها در طول روز فراوان وجود دارد و معمولاً به ساز و کاری دست می یابند که این تصمیم ها بصورت روتین و سریع گرفته شود و یا این تصمیم ها را به کارکنان زیر دست خودشان می سپارند.

اما گاهی اوقات شرایطی به وجود می آید که مشابه آن قبلا وجود نداشته است و شما مجبورید بلافاصله در مورد آن تصمیم بگیرید. این نوع تصميم ها، که قسمت اعظم وقت مدیر به آنها اختصاص می یابد، تصمیم های اضطراری هستند. این تصمیم ها در مواقع بحران روی می دهند و لازم است مدیر سریعاً تصمیم بگیرد، مانند حوادثی که ممکن است در سازمان رخ بدهد و یا بحران های مالی که لازم است سریعاً تصمیمی گرفته شود که بتوان سازمان را از بحران دور کرد. لازمه تصمیم گیری صحیح در این مواقع، داشتن تجربه فراوان، دانستن مهارت تصمیم گیری و قدرت بالای هوش هیجانی است.

مدیرانی که نتوانند در این شرایط تصمیم درست و صحیحی بگیرند، نمی تواند از بحران های پیش رو بگذرند.

 

تصمیم گیری در مورد هدف های کلی و هدف های اجرایی و نحوه تبدیل آنها به برنامه های خاص، یکی از وظایف بسیار مهم مدیریت است. این نوع تصمیم ها، که بیش از همه نیازمند دقت و تلاش هستند، را تصمیم های استراتژیک می نامند. در تصمیم گیری های استراتژیک قرار است با بررسی اهداف و بررسی محیط کسب و کار، تصمیم های استراتژیک و تصمیم هایی که مربوط به آینده سازمان است را می گیرد. این تصمیم ها آینده سازمان را شکل می دهد و یکی از مهمترین مسائلی است که مدیران باید در خصوص آن بیاندیشند و تصمیم گیری کنند.

تصمیم های عملیاتی، تصمیم هایی هستند که در خصوص پروژه ها و کارهای اجرایی انجام می شود. یکی از مهمترین تصمیم های عملیاتی، تصمیم در مورد مسائل کارکنان (مانند استخدام و اخراج) است که از حساسیت خاصی برخوردارند و لازم است که در اتخاذ آنها نهایت دقت به عمل آید. این تصمیم ها به مدیران کمک می کند مسیر حرکت به سمت اهداف و موفقیت را بهتر طی کنند.

 

نتیجه گیری:

همانطور که گفتیم تصمیم گیری یکی از مهم ترین ابزارهای یک مدیر است و مدیران باید به این مهارت مجهز باشند تا بتوانند در مسیر دستیابی به اهداف و همچنین مدیریت بهتر سازمانشان، اقدام کنند. یکی از مهمترین عوامل تصمیم گیری صحیح، داشتن راه حل برای مسائل سازمانی است. ما در دوره مجازی حل خلاقانه مسائل با روش شش کلاه تفکر در این خصوص توضیحات مفصلی داده ایم. با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید، توضیحات این دوره را مشاهده نمایید.

حل مسئله

منبع: برداشت شده از کتاب مدیر

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top