ماتریس آیزنهاور و مدیریت زمان


یکی از موضوعاتی که در مدیریت زمان مورد توجه قرار می گیرد، اولویت بندی کارهاست. اولویت بندی کارها به ما کمک می کند تا بتوانیم علاوه بر شناسایی کارهایی که مهم و ضروری هستند، آن ها را سریع تر نیز انجام بدهیم.

یکی از ابزارهایی که در این زمینه می تواند مفید و کاربردی باشد، ماتریس آیزنهاور است که به ماتریس استفان کاوی هم شناخته می شود. این ماتریس را استفان کاوی در کتاب 7 عادت مردمان موثر بیان کرده است و البته توسط آیزنهاور یکی از روسای جمهور آمریکا هم بیان شده است.

در این ماتریس اولویت بندی کارها به 4 دسته است که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

 ماتریس آیزنهاور


همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید کارها براساس دو پارامتر ضرورت و فوریت اولویت بندی می شود.


کارهای فوری و ضروری:

این کارها، اقدام هایی هستند که باید خیلی سریع و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام بشوند و از درجه اهمیت بالایی هم برخوردارند. به عنوان مثال مدیرتان از شما برای دو روز آینده گزارشی مفصل می خواهد. این کارها را باید خیلی سریع انجام داد و البته باید سعی کرد این کارها به مرور به کارهای با برنامه ریزی تبدیل شود.

البته نمی توان گفت که همه کارهای فوری و ضروری را می توان از قبل برنامه ریزی کرد، اما می توان از میزان و تعداد آن ها کاست و آن ها را در زمره کارهای غیرفوری و مهم قرار داد. (ویدئویی کوتاه از مدیریت زمان)

 

کارهای غیرفوری و ضروری:

این اقدام ها، فعالیت هایی هستند که ما را به هدف و آینده مطلوب نزدیک می کنند. فعالیت هایی که خیلی اوقات به واسطه اینکه زمان برای انجام آنها هست، به تعویق می افتد. اینها همان کارهایی هستند که باید برای آن ها برنامه ریزی کرد و آن ها را انجام داد تا در زمره کارهای فوری و ضروری قرار نگیرد. به عنوان مثال کارشناسی که گزارش عملکرد خودش را تکمیل نمی کند و این کار را تا روز قبل از ارائه به تعویق می اندازد، عملاً یک اقدام غیر فوری و ضروری را تبدیل به اقدامی فوری و ضروری کرده است.

اقدام مثبت این است که با برنامه ریزی و مدیریت بهتر زمان موفق شویم، کارهای فوری و ضروری را کم کنیم و آن ها را در زمره کارهای غیرفوری و ضروری بیاوریم.

 

کارهای فوری و غیرضروری:

این کارها معمولاً ارزش خاصی ندارند و در دستیابی به اهداف و نتایج هم تاثیر چندانی ندارند، اما باید انجام شوند. مانند قبض موبایل که اگر پرداخت نشود تلفنتان قطع می شود. توصیه ای که می شود این است که، این کارها را برون سپاری کنید و از دیگران بخواهید که این کارها را انجام دهند و یا اینکه برای آن ها زمان دیگری را اختصاص بدهید.


کارهای غیر فوری و غیر ضروری:

چرخیدن در فضای مجازی، بالا و پایین کردن سایت های مختلف برای سرگرمی، تلویزیون دیدن و ... در زمره این کارها هستند. کارهای غیرفوری و غیر ضروری، اقدام هایی هستند که نه تنها ما را به اهداف و خواسته هایمان نمی رسانند، بلکه ما را از اهداف و رسیدن به موفقیت دور می کنند.

حتی خیلی اوقات این کارها به واسطه عدم توانایی ما در نه گفتن بوجود می آید، زمانی که دوستی از ما می خواهد که برایش وقت بگذاریم و با او به برای خرید بیرون برویم، در صورتی که خودمان کلی کارهای مهم و برنامه ریزی شده داریم، اما نمی توانیم نه بگوییم و زمانمان را به دوستمان می دهیم، در حال انجام کار غیرفوری و غیرضروری هستیم.

افرادی که بدنبال موفقیت هستند و می خواهند مدیریت زمان خوبی داشته باشند، سعی می کنند این دسته از کارها را به صفر برسانند.

 

نتیجه گیری:

اولویت بندی یکی از مهمترین اقدام هایی است که در راستای مدیریت زمان و موفقیت باید انجام داد و ماتریس آیزنهاور می تواند ابزار مناسبی برای این کار باشد.اگر بخواهیم مزایای اولویت بندی را مرور کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- رهایی از تعلل و به تعویق انداختن کارها

- هدف گذاری بهتر و سرعت اجرای کارها

- ایجاد هم افزایی فردی

- تمرکز بر امور مهم و ضروری

- کنترل بهتر بر روی عوامل اتلاف وقت (2 عامل اصلی اتلاف وقت)

- ایجاد خودآگاهی نسبت به زمان.

 

توصیه می کنیم از همین امروز کارها و اقدام های خودتان را اولویت بندی کنید و در این اولویت بندی از ماتریس آیزنهاور بهره بگیرید و البته اگر می خواهید از مدیریت زمان بیشتر بدانید و بتوانید بهتر وقتتان را مدیریت کنید، پیشنهاد می کنیم در دوره مجازی مدیریت زمان شرکت کنید. کافیست بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

دوره مجازی مدیریت زمان

مطالب مرتبط

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله ی مفید و کاربردی بود . من دنبال آشنایی با این ماتریس بودم که شما خیلی خوب این مورد رو توضیح دادین، ممنونم از شما

This comment was minimized by the moderator on the site

سپاس از همراهی شما

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top