چرا مدیریت زمان برای مدیران مهم است؟


از موضوعات مهم در زندگی، مدیریت زمان است. می توان گفت درک هر فرد از زمانی که در اختیار دارد تا حد زیادی به درک او از زندگی بر می گردد. اگر فردی بتواند ویژگی ها و شرایط کاری خود را به طور کامل بشناسد و در زندگی چشم انداز روشنی را دنبال کند، زمان را منبعی محسوب می نماید که در اختیار او قرار داده شده و می تواند برای نیل به اهداف و مقاصد خود از آن بهره گیرد.

زمان جزئی از هستی ماست، چیزی که ما به طور روزمره با آن زندگی می کنیم و همه تاریخ؛ خاطرات و اهداف و نیت های ما را در بر می گیرد و محدود به چیزی نیست که عقربه های ساعت به ما نشان می دهند.

موضوع مدیریت زمان برای مدیران، یکی از مهم ترین مسائل و حتی مهم ترین دغدغه ها بشمار می رود، چرا که مدیران همواره باید زمان قابل توجهی را برای سازمانشان صرف کنند.

 مهارت های  مدیریت زمان


ضرورت بررسی نحوه استفاده از زمان

بدون تفکر در مورد کارهایی که انجام دهیم و ثبت فعالیت های روزانه، معمولا نمی دانیم زمان ما صرف چه کارهایی می شود. حدس ها و تخمین هایی که در مورد نحوه استفاده از زمان خود می زنیم در اغلب موارد با خطاهای فاحش همراهند و براساس آن ها نمی توانیم عملکرد خودمان را به درستی بررسی کنیم.

بررسی دقیق نحوه ی استفاده از زمان، به ما کمک می کند نشتی های زمان خود را بشناسیم و بدانیم که در چه زمان هایی و چه موضوع هایی اتلاف وقت بیشتری داریم و آن ها را به روش بهتری مدیریت کنیم. ( تکنیک های مدیریت زمان)

مدیران اثر بخش می دانند برای آنکه بتوانند زمان خود را مدیریت کنند، باید اول بدانند زمانشان را چطور صرف می کنند. هر مدیری ناچار است بخشی از زمان خود را صرف کارهایی بکند که نتیجه ی خاصی ندارد. مقدار زیادی از این زمان به ناچار هدر رفته است. هر چه مقام مدیر بالاتر باشد، سازمان وقت بیشتری از او تقاضا می کند. این زمان ها که معمولاً زمان های هدر رفته است و مدیر کار خاصی انجام نمی دهد، می تواند برای مدیران بسیار مهم و حیاتی باشد، چرا که با کنترل و بهینه کردن این زمان ها می تواند وقت بیشتری داشته باشد و کارهای مهم بیشتری را انجام دهد.

در زندگی اغلب مدیران اتلاف کننده های مشابهی وجود دارد. وقتی اصلی ترین مشتری شرکت تماس می گیرد، مدیر فروش نمی تواند او را رد کند و به سادگی بگوید "سرم شلوغ است". او باید وقت خود را به مشتری بدهد، حتی اگر او بخواهد درباره ی دانشگاه رفتن دخترش صحبت کند. مدیر یک بیمارستان باید در تمام جلسات کمیته کارکنان بیمارستان شرکت کند. یک مدیر دولتی بهتر است وقتی نماینده مجلس با او تماس می گیرد، بلافاصله وقت خود را به او اختصاص دهد و اطلاعاتی که او به صورت فوری در خواست کرده را در اختیارش بگذارد و ... و به همین ترتیب در طول روز کارهای زنجیره وار دیگری پیش می آیند که هر کدام می توانند به تنهایی زمان قابل توجهی را از یک مدیر بگیرند.

مدیران در کارشان با واقعیت های اجتناب ناپذیری مواجه هستند. برای بررسی منطقی و واقع بینانه استفاده از زمان، باید این واقعیت ها را شناخت. واقعیت کار مدیران این است که همه وقتشان متعلق به خودشان نیست و مسائل مختلف در سازمان ها بخش های مهمی از وقت مدیران را می گیرد. زمانی که با این واقعیت روبرو هستیم، باید بدانیم که ثبت زمان های روزانه و تهیه این گزارش کارهایی که در طول روز، هفته و ماه انجام می دهیم، می تواند به ما کمک کند تا زمان های تلف شده را بیابیم و برای آن ها برنامه بهتری داشته باشیم، حتی خیلی اوقات با شناسایی این زمان ها تلف شده و کارهایی که اهمیت ندارند، می توان از روش برون سپاری استفاده کرد و این کارها را به کارمندان دیگر سپرد.

 

تهیه گزارش زمانی کارهای روزانه

تهیه گزارش از کارهای روزانه و تجزیه و تحلیل نتایج آن؛ نقاط قوت و ضعف استفاده از زمان را به ما نشان می دهد. این کار ما را نسبت به وضع فعلی که در آن قرار دادیم آگاه می سازد و برایمان روشن می سازد که کجا هستیم و چه باید بکنیم و شاید بتوان گفت این موضوع یکی از مهم ترین و پایه ای ترین اقدام ها برای استفاده بهینه از زمان است.

تهیه گزارش کارهای روزانه به ما کمک می کند تا کارهایی را که نتیجه خاصی ندارند و نباید انجام شوند بشناسیم و آن را تا حد ممکن حذف و یا مدیریت کنیم.

یکی از بزرگترین مزیت های تهیه گزارش کارهای روزانه این است که به شما کمک می کند، مشکلات واقعی خود را در ارتباط با زمان بشناسید. به شما کمک می کند با واقعیت روبه رو شوید تا بتوانید اقدام های اصلاحی را به طور موثر انجام دهید. نظم حاصل از یادداشت کردن کارها یک نوع اصلاح فردی اتوماتیک به وجود می آورد، زیرا روی کاغذ آوردن کارها ما را مجبور می کند از کاری که انجام می دهید آگاه شویم. در نتیجه این کار متوجه اشتباه خود می شویم و در همان زمان نیز خودمان را اصلاح می کنیم و یا کارهایی که نباید انجام دهیم را به دیگران واگذار می کنیم.

تعداد زیادی از مدیران اثر بخش کارهای روزانه خود را حداقل سالی دو بار به مدت سه الى چهار هفته ثبت می کنند که آن را نگه می دارند و هر ماه نگاهی به آن می اندازند. بعد از هر بار ثبت و تداوم این کار است که می تواند بررسی برنامه های خود، مجددا راجع به آن ها فکر می کنند و تغییرات لازم را در آن ها اعمال می کنند. تداوم این کار است که می تواند بهبود ایجاد کند.

این موضوع برای مدیرانی که معمولاً مشغله های فراوان دارند و می گویند فرصت ثبت کارهای روزانه را نداریم می تواند موثر باشد و تنها کافی است که چند روز این کار را انجام دهند. مطمئناً عواید این اقدام برای یک مدیر فوق العاده خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم اگر به مدیریت زمان اهمیت می دهید، از دوره مجازی مدیریت زمان غافل نشوید. با کلیک برروی تصویر زیر می توانید توضیحات این دوره را مطالعه نمایید.دوره مجازی مدیریت زمان

 

مطلب فوق برگرفته از کتاب مدیر نوشته دکتر آقایی است.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top