20 ویژگی فروشنده های موفق که باید بدانید!


اگر فردی می خواهد فروشنده موفقی باشد باید برخی از ویژگی ها را در خود تقویت کند. با تقویت این ویژگی ها می توان فروشنده موفقی بود.

در این مطلب برخی از این ویژگی ها را مرور می کنیم:


1- توانایی فروختن:

اولین و شاید یکی از مهمترین ویژگی های یک فروشنده موفق این مورد است. فروشنده ای که نتواند محصولات را بفروشد، دیگر نامش فروشنده نیست. تقویت این مهارت هم تنها با آموزش و تمرین میسر می شود.


2- ظاهری خوب آراسته:

همواره تاکید می شود که فروشنده حرفه ای و موفق، توجه ویژه و مطلوبی به ظاهر خودش دارد. ظاهر فروشنده های حرفه ای کاملاً آراسته است و آن ها همواره خوش پوش هستند. (ویژگی های ظاهری فروشنده حرفه ای)

 

فروشنده موفق


3-اعتقاد به شغلشان، سازمان و محصولی که می فروشند.

فروشنده ای می تواند موفق باشد که به سازمانش و محصولی که می فروشند اعتقاد داشته باشد. فروشند ای که به محصولاتی که می فروشد، اعتقاد ندارد و حتی در بدترین حالت، اصلاً محصول را دارای صلاحیت و کیفیت نمی داند، نمی تواند فروش مطلوبی داشته باشد و فروشنده موفقی بشود.


4- مهارت های ارتباط موثر:

فروشنده باید بتواند با دیگران ارتباط موثر برقرار کند و به گونه ای با دیگران ارتباط بگیرد، که دیگران را مجذوب خودش کند. یادگیری مهارت های ارتباطی شامل زبان بدن و فن بیان برای فروشنده ها ضروری است.


5- صداقت:

فروشنده ای که رفتار و عملش بر مبنای صداقت است، عمر و ماندگاری بیشتری دارد، اما فروشنده ای که ملاک و معیارش چیز دیگری است، نمی تواند عمر چندانی در بازار داشته باشد و بزودی تمام مشتریان خودش را از دست می دهد.


6- توانایی جذب دیگران:

فروشنده باید قوانین و تکنیک های جذب دیگران را بداند. فروشنده باید بتواند فردی دارای کاریزما باشد، تا زمانی که با دیگران ارتباط برقرار می کند، آن ها جذب خودش کند. تکنیک ها و اصول جلب توجه دیگران، مهارتی است که به دنبال یادگیری های بسیار حاصل می شود. دراین مسیر کتاب آیین دوستیابی دیل کارنگی می تواند گزینه خوبی برای شروع یادگیری این موضوع باشد.

7- مردم دار بودن:

فروشنده موفق مردم دار است و همواره به دنبال حل مشکلات و مسائل دیگران است، تا اینکه تنها به فکر فروش محصولاتش باشد.


8- توانایی مشاوره دادن:

همانطور که در ویژگی قبلی گفتیم، فروشنده موفق مردم دار است و در عین حال باید برای مشتری یک مشاور دلسوز باشد. فروشنده موفق سعی می کند، مشاور صحیح و درستی به مشتری بدهد، حتی اگر این مشاوره منجر به عدم خرید مشتری شود.


9- حافظه خوب:

فروشنده موفق باید حافظه خوبی داشته باشد. او باید مشتری ها را به خاطر بسپارد، تا زمانی که این مشتری مجدد به او مراجعه کرد، او را بشناسد. این حافظه قوی در خیلی از زمینه ها می تواند به فروشنده کمک کند تا در مسیر فروش، موفق تر باشد.


10- ظرفیت کار زیاد:

گاهاً ممکن است فروشنده مجبور باشد، زمان طولانی بایستد یا با تعداد زیادی از مشتری ها ارتباط برقرار کند. فروشنده اگر توانایی و مهارت کنترل انرژی خودش را نداشته باشد، نمی تواند این سختی را تحمل کند و ممکن است بعد از چند ساعت کار خسته شده و دیگر نتواند رفتار صحیحی با مشتری ها داشته باشد.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  برای یادگیری اصول صحیح مدیریت انرژی و مدیریت زمان، کلیک نمایید.

 

12- دور بودن از احساسات :

فروشنده حرفه ای منطقی است. او با منطق خودش رفتار می کند و این موضوع باعث می شود تا او در مذاکره های فروش دچار احساسات نشود و این احساس به او ضرر و زیان وارد نکند. خیلی اوقات فروشنده ها با رفتارهای احساسی تخفیف ها و  یا امتیازهایی می دهند که بعداً از ارائه آن ها پشیمان شده اند.


13- صبر:

این ویژگی یکی از مهمترین پارامترها و مهارت های یک فروشنده موفق است. فروشنده موفق باید صبر بالایی داشته باشد. این صبر به فروشنده کمک می کند تا با آرامش به سوال های زیاد و حتی تکراری مشتری پاسخ بدهد و همین صبر به فروشنده حرفه ای کمک می کند تا با آرامش با یک مشتری شاکی و عصبانی رفتار کند و او را تبدیل به مشتری راضی کند.


14- دوراندیش بودن و داشتن نگاه سیستمی:

فروشنده موفوق باید بتواند دید خوبی از آینده داشته باشد  و دوراندیش بودن لازمه تبدیل شدن به یک فروشنده حرفه ای است.

 
 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان آشنایی با مشتری مداری شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

15- قابلیت غلبه بر ترس:

فروشنده هایی که می خواهند تبدیل به فروشنده ای موفق بشوند، باید ترس را از خودشان دور کنند. فروشنده موفق باید بتواند بر ترس های خودش که یکی از موانع بزرگ در دستیابی به موفقیت است غلبه کند.


16- شوخ طبعی:

فروشنده های موفق، اغلب افرادی خوشرو، خوش اخلاق و اهل شوخی هستند. این فروشنده ها با این رفتارهای خوبشان، می توانند ارتباط دوستانه خوبی با مشتری هایشان برقرار کنند و فروش را سریع تر به نتیجه برسانند.


17- نگرش مثبت:

داشتن نگرش مثبت یکی از مقوله های مهم فروشندگی است و فروشنده های موفق باید نگرش مثبت نسبت به امور داشته باشند . فروشنده هایی که نگرش موفقیت در فروش دارند، معمولاً راحت تر با مشتری ارتباط برقرار می کنند و راحت تر محصولاتشان را می فروشند تا فروشنده هایی که نگرش منفی دارند و مدام حرف از نشدن و نتوانستن می زنند و دائماً در حال غر زدن هستند.


18- انتقادپذیری و شناسایی نقاط ضعف:

فروشنده قوی می تواند نقاط ضعف خود را ببیند و اگر کسی به او انتقادی بکند، او این انتقاد را می پذیرد. پذیرش انتقاد و همچنین دیدن نقاط ضعف، به فرد کمک می کند تا این نقاط ضعف را تبدیل به نقاط قوت کند.


19- اهمیت دادن به سلامتی:

فروشنده ای می تواند موفق باشد که به سلامتی خودش اهمیت ویژه ای می دهد. فروشنده های حرفه ای ورزش می کنند و از غذای سالم استفاده می کنند تا بتوانند کارشان را به بهترین نحو ممکن انجام بدهند.


20- هنر گوش دادن:

فروشنده های قوی علاوه بر تسلط خوب به فن بیان و خوب صحبت کردن، شنونده های خوبی هم هستند. آن ها می توانند خودشان را کنترل کنند و دقایقی به صحبت های مشتری گوش بدهند.نتیجه گیری :
فروشنده ها وظیفه فروش و کسب درآمد را دارند و هر چه توانایی ها و مهارت های خودشان را بالا ببرند، می توانند فروش های بهتری را هم تجربه کنند. ما به فروشنده ها توصیه می کنیم حتماً اصول مهم فروشندگی موفق را بیاموزید و پیشنهاد می کنیم در دوره اصول فروشندگی حرفه ای شرکت کنید.

 

جهت مشاهده توضیحات دوره کاربردی اصول فروشندگی حرفه ای، کلیک نمایید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top