6 مرحله بازاریابی و فروش تلفنی


از موضوعات مهم در کسب و کارهای امروزی و از زیر شاخه های بازاریابی و فروش، موضوع بازاریابی و فروش تلفنی است. بسیاری از شرکت ها از تیم بازاریابی تلفنی برای فروش، ارتباط با مشتری، نظرسنجی و امور مختلف دیگر استفاده می کنند.

یک فروشنده و بازاریاب تلفنی برای اینکه بتواند به طور موثر و کارآمد با مخاطبین خودش تماس برقرار کند باید با اصول و تکنیک های مختلف آشنا باشد و از آن ها برای برقراری یک ارتباط موثر استفاده کند.

در این مطلب تصمیم داریم به شش اصل مهم در این حوزه بپردازیم:

 
اصول اول: ابتدا هدف خودتان از برقراری تماس با مخاطب را مشخص کنید.

یک فروشنده حرفه ای قبل از برقراری تماس با مشتریان خود، باید بداند دقیقاً به دنبال چه چیزی است و چه اطلاعاتی یا چه صحبت هایی را می خواهد با مخاطب خودش در میان بگذارد و یا اینکه چگونه می‌خواهد اطلاعات مورد نظر را ثبت کند.

اهداف یک فروشنده می تواند آشنا شدن با مشتری، شناسایی نیازهای مشتری، تشویق مشتری و خرید بیشتر و یا هر اقدام دیگری باشد.


اصول دوم: غلبه بر ترس.

یکی از موضوعات بسیار مهم که همه فروشنده های حرفه ای هم آن را تایید می کنند، این موضوع است که برقراری اولین تماس سخت تر از مابقی ارتباط هاست. عمده دلیل که برای این موضوع احتمال شنیدن پاسخ منفی در ابتدای راه است. فروشندگان باید این را به خاطر بسپارند که هر جواب منفی که در ابتدای ارتباط شان با یک مشتری جدید دریافت می کنند به معنی نخواستن محصول یا خدماتشان نیست.

شاید بتوانید در ارتباط ها و یا تماس های بعدی این فرد را در زمره مشتریان سازمان خودتان در بیاورید. فراموش نکنید پاسخ منفی یک فرد به شما ممکن است به هر دلیلی و به خاطر هر موضوعی باشد و این بدان معنی نیست که محصول یا خدمات شما دارای مشکل است. همواره سعی کنید به ارتباط خودتان با مشتریان به دید یک مسئله نگاه به دنبال راهکارهایی بگردید که این ارتباط  را بهبود بدهد، مطمئناً یادگیری مهارت های ارتباط تلفنی و همچنین یادگیری اصول ارتباط با دیگران می تواند در این زمینه به شما کمک های فراوانی را بکند.


اصل سوم: به نحوه صحبت کردن خودتان دقت کنید.

زمانی که شما با یک فرد به صورت تلفنی صحبت می کنید، صدای شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که در این ارتباط فرد مقابل شما را نمی بیند و نمی توانید از زبان بدن خودتان برای تاثیرگذاری بر فرد مقابل استفاده بکنیم. در این زمان تنها سلاح شما صدای شماست. اگر صدای شما صدای گرم، رسا و دوستانه باشد می تواند تاثیر مطلوب را بر روی مخاطب آن بگذرد.

نکته مهم دیگر در صدا موضوع سرعت صحبت شماست. در یک مکالمه تلفنی به هیچ وجه نباید سرعت صحبت شما کند و تند باشد، نکته مهم این است که بتوانید با یک سرعت نرمال با مخاطب خودتان  ارتباط برقرار کنید.

 

این مطلب را از دست ندهید: چند نکته در مذاکره، فروش و بازاریابی تلفنی

 

اصل چهارم: با مشتریان خودتان بصورت مدام ارتباط برقرار کنید.

یک فروشنده حرفه ای و یک سازمان حرفه ای باید بر استمرار ارتباطش با مشتریان، پافشاری کند. سازمان های حرفه ای می دانند که مشتری ها از این ارتباط لذت می برند و همین موضوع می تواند سودآوری فوق العاده ای را برای سازمان داشته باشد.

خاصیت دیگر این موضوع آن است که خیلی اوقات مشتری تصمیم به تماس گرفتن با سازمان دارد و مدام این موضوع را به تاخیر می اندازد، زمانی که شما با مشتری تماس می گیرید این موضوع را برای او ساده کرده اید.


اصل پنجم: به زمان توجه کنید.

یک فروشنده حرفه ای در ارتباط تلفنی سعی می‌کند از زمان خود به بهترین نحو ممکن استفاده کند و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد. این مکالمه تلفنی باعث هدر رفتن زمان و وقت فروش و شود. فروشنده های حرفه ای که به صورت تلفنی اقدام به فروش برای جذب مشتری می کنند، سعی می کنند مکالمه های خودشان را به صورت تلفنی کوتاه کرده و مخاطب خودشان را متقاعد بکنند تا به صورت حضوری بحث فروش و پیش ببرند، تا زمانی که فروشنده می تواند ملاقات حضوری با مشتری داشته باشد، این امکان را دارد که با استفاده از ابزارهای مختلف مانند کاتالوگ و بروشور های محصول، معرفی بهتری برای مشتری داشته باشد. این گونه مطمئنا سازمان می تواند فروش بیشتری را تجربه کند.

این مطلب را هم بخوانید: چگونه به یک مذاکره تلفنی خاتمه دهیم؟

 

اصل ششم: به پیگیری اهمیت بدهید.

مطمئناً با اولین فروش نمی توان در اکثر اوقات نتیجه گرفت و لازم است فروشنده های تلفنی جهت دریافت نتایج بهتر و رسیدن به اهداف فروش خودشان پیگیری کنند.

فروشنده‌های حرفه ای اهمیت بسیار ویژه به پیگیری می دهند، شما با پیگیری می توانید به موفقیت های بالا در فروش دست پیدا کنید و اگر صرفاً با یک یا دو بار تماس می خواهید فروشتان قوی شود، اشتباه می کنید. تنها با پیگیری های صحیح و درست نمی توانید مسیر فروش و موفقیت فروشندگی خودتان را هموار کنید.

 

اگر تمایل دارید در زمره افراد حرفه ای در حوزه ارتباط تلفنی باشید، پیشنهاد می کنیم در دوره مجازی ارتباط تلفنی موثر (بازاریابی و فروش تلفنی) شرکت نمایید.

مذاکره تلفنی

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top