اهمیت توجه به نقاط قوت و ضعف برای مدیران و رهبران


مدیران ورهبران، یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین افراد در هر سازمانی هستند و اگر مدیر یک سازمان فردی توانمند باشد و مهارت هایش را بروز نماید، بی شک سازمان هم در مسیر رشد قرار خواهد گرفت. یکی از کارهایی که لازم است مدیران به آن توجه ویژه ای داشته باشند، هماهنگی توانایی ها و نقاط قوت خودشان با اهداف و استراتژی های سازمان است. برای این کار اولین اقدام این است که مدیران نقاط قوت و ضعف خودشان را بخوبی شناسایی کنند.

پرسیدن برخی از سوال ها می تواند به شما کمک کند تا بهتر ویژگی های اصلی و مهم خودتان را شناسایی کنید برخی از این سوال ها که می تواند به هر مدیری کمک کند را در ادامه مرور می کنیم:


از خود بپرسید:

چه کاری را به خوبی انجام می دهم؟
وقتی دیگران درباره ی قابلیت ها و توانایی هایم صحبت می کنند، چه نکاتی را قبل از هر چیز به زبان می آورند؟
چه فعالیت هایی به من انگیزه می بخشد و موجب رضایت فردی ام می شود؟

رهبران

در ادامه برخی از گام های مهمی که مدیران باید رعایت کنند را مرور می کنیم:

 

ارزش های سازمان تان را شناسایی کنید:

همان طور که افراد مختلف منحصر به فرد و بی مانند هستند، سازمان ها نیز منحصر به فردند. نیازهای سازمان تان را بشناسید. اگر این نیازها با آنچه دوست دارید یا به خوبی از عهده ی این بخش بر می آید سازگاری ندارد، به دنبال سازمانی باشید که در جست و جوی چیزی باشد که آن را دوست دارید و به خوبی انجامش می دهید.

این مطلب موضوع مهمی است، اگر شما مدیر سازمانی هستید که هیچ علاقه ای به محصولات و خدمات سازمانتان ندارید، نمی توانید مدیر موفقی باشید. توصیه ای که همواره برای موفقیت در کسب و کار مطرح است، این موضوع است که شما باید عاشق کسب و کار خودتان باشید.

پس نیازها و خواسته های سازمان شما باید با علایق و خواسته های شما همسو باشد تا بتوانید سازمانی عالی و حرفه ای داشته باشید. (ویژگی های مدیران حرفه ای و موفق)

 

نقاط مشترک را شناسایی کنید:

رهبران حرفه ای نقاط مشترک میان علاقه مندی ها، استعدادها و نیازهای سازمان شان را به خوبی می شناسند، به این ترتیب این فرصت را دارند که کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. زمانی که مدیری علایق خودش را می داند و همچنین دقیقاً می داند که سازمانش چه نیازهایی دارد، از توانمندی ها و استعدادهای خودش استفاده می کند تا بتواند سازمانش را به بهترین شکل ممکن اداره نماید و به مقصدی که می خواهد برساند.

 

بدانید که گاهی اوقات فقط باید نقاط ضعف را نادیده گرفت:

همه ی ما نمی توانیم در تمامی جهات کامل و بی نقص باشیم. اگر ریاضی تان خوب نبوده، بعید به نظر می رسد به این زودی ها بتوانید مهندس شوید.

قرار نیست زمانی که صفت مدیریت برروی ما گذاشته شد، بتوانیم همه کارها را خودمان انجام بدهید و از هر نقطه ضعفی بدور باشیم. مدیران هم مانند سایر انسان ها دارای نقاط ضعف هستند و در برخی از زمینه ها ضعیفند. هنر مدیریت در این است که یک مدیر بتواند نقاط ضعفش را بخوبی شناسایی کند و سعی کند با بکارگیری افراد ماهر و حرفه ای، این نقاط ضعف را پوشش دهد. عملاً می توان گفت مدیریت هنر ارتباط با دیگران و استفاده از افراد خبره در انجام کارهاست.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  برای مشاهده توضیحات دوره مجازی ویژگی های مدیران موفق، کلیک نمایید.

 

نقاط قوت خود را توانمند تر سازید:

با تمرکز بر مواردی که استعداد و مهارتش را دارید، موفقیت های بیشتری کسب می کنید. سعی کنید استعدادها و مهارت های خود را بهبود بخشید. لازم است بدانید که در چه حوزه ای قوی تر هستید و این موضوع را تقویت کنید چرا که خیلی اوقات کلید موفقیت این است که بتوانید از نقاط قوت و توانمندی های خودتان حراکثر بهره را ببرید.

مدیران حرفه ای دقیقاً بر این موضوع واقف هستند و می دانند چگونه باید از توانمندی های خودشان نهایت استفاده را ببرند.

 

به نقاط قوت دیگران توجه کنید:

اگر می خواهید کارمندان تان عالی باشند، سعی کنید در حوزه هایی که استعداد و مهارت دارند، آنان را تشویق کنید. مدیریت دیگران و انجام کارها توسط آن ها یک هنر مدیریتی است. مدیران باید توجه ویژه ای به کارکنانشان داشته باشند، نقاط قوت و استعدادهای آن ها را شناسایی کنند و بدانند که کجا و چگونه باید از این نیروها و استعدادها و توانمندی های آن ها استفاده کنند.

مدیری که نتواند به خوبی از نیروی انسانی خویش استفاده کند نمی تواند سازمانی متعالی و حرفه ای داشته باشند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 4P بازاریابی شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 


برای رشد و تقویت توانمندی های خود تلاش کنید :

حتی اگر یک توانایی را در خود تقویت کنید می توانید عملکرد موفقیت آمیز خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. وقتی بتوانید نقاط قوت و ضعف خودتان را بشناسید و بر آنه واقف باشید می توانید از نقاط قوت خودتان برای از بین بردن نقاط ضعف استفاده کنید.

یک مدیر حرفه ای همواره سعی می کند نقاط ضعف خودش را در هر موضوعی که باشد، کم رنگ کند و این مهم جز با تلاش و ممارست دست یافتنی نیست.

بیش از اندازه به خود فشار نیاورید آنچه که می توانید انجام دهید، حد و مرزی دارد. سعی نکنید که همه چیز را یکباره تغییر دهید. پیشنهاد ما این است که در هر دوره تنها روی سه توانایی خود تمرکز کنید.

اگر برای خودتان دوره های زمانی تعریف کنید (به عنوان مثال دوره های زمانی 30 روزه، یا فصلی) و در این دوره های زمانی تلاش کنید، یک یا چند مهارت را تقویت کنید و یا یک یا چند عادت نامطلوب را از بین ببرید، پس از گذشت چند مدت، شاهد افزایش توانمندی ها و مهارت های مدیریتی خودتان خواهید بود.

 

برای رسیدن به کار آیی عالی تلاش کنید:

رهبری حرفه ای شدن غیرممکن نیست. اولین گام این است که بدانید توانتان را کجا صرف کنید. اینکه توانتان و انرژی خودتان را صرف امور بیهوده کنید، هیچ بازخوردی نخواهید گرفت. مدیر حرفه ای سعی می کند تلاش و توان خودش را در راستای اهداف سازمانی متمرکز کند و به اهداف و استراتژی هایی که معین کرده است دست پیدا کند.

این مهم محقق نمی شود مگر با تلاش و به حداکثر رساندن کارایی  و اثربخشی اقدام ها و فعالیت های سازمان.

اخلاق در مدیریت

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top