اصول مدیریت تغییر برای مدیران


توانایی راهبری تغییرات و ایجاد تغییر و انتقال آن به کارکنان یکی از مهارت ها و ویژگی هایی مهمی است که مدیران باید آن را داشته باشند.

بهترین رهبران به کارکنان خود انگیزه می دهند که تغییرات را بپذیرند، در حالی که رهبران ضعیف باید برای قبول تغییرات به کارمندان خود فشار بیاورند، آنان را راضی کنند یا حتی به تهدید متوسل شوند.

محیط های کاری آشفته توانایی رهبران را به چالش می کشد. رهبران موفق می توانند تغییرات را خوشایند سازند، در حالی که تغییرات برای رهبران ناکارآمد به سادگی به بحران تبدیل می شود.

در دنیای پر تغییر امروزی، رهبران باید بتوانند با خبرگی در هنگام بروز تغییرات، زیردستان خود را هدایت کنند. در این زمینه درباره ی تغییرات اندک در برنامه ریزی ها سخن نمی گوییم. مدیران مؤثر می توانند به سادگی این تغییرات را قبول کنند، ولی اگر سازمان تان قرار باشد عملکردش را به طور کلی متحول سازد، رهبران فوق العاده باید بتوانند تغییر جهت بازار را در این گونه موارد شناسایی کنند و مطابق آن بنیان های تجاری، سازمان را هماهنگ سازند. آنان باید بتوانند فرهنگ جدید سازمانی را متناسب با این تحول ها به وجود آورند. (ویژگی های مدیران حرفه ای و موفق)


دیدگاه مدیران حرفه ای در این باره چیست؟

هنگام تغییرات نه تنها باید درست جهت یابی کرد، بلکه باید از توانایی های کارکنان برای عملی شدن این تغییرات بهره برد.

رهبران موثر می توانند میان هدایت کارکنان و استفاده از توانایی های آنان هماهنگی به وجود آورند رهبرانی که دارای قابلیت هدایت هستند، از قبل برنامه ریزی های لازم را تدارک می بیند و آن را به روشنی با دیگران در میان می گذارند.

آنان کنترل تیم شان را از دست نمی دهند، ولی گاهی اوقات کارکنانشان گمان می کنند که آنان موضوع تغییر بوده اند، نه اینکه تغییرات توسط آنان به وقوع پیوسته است. نتیجه این خواهد بود که در مقابل تغییرات مقاومت می کنند و اعتماد خود را به مدیران شان از دست می دهند. از طرف دیگر رهبرانی که کارکنان خود را در ایجاد تغییرات شرکت می دهند، گاهی اوقات به خوبی آنان را هدایت نمی کنند. در این وضعیت کارکنان درباره ی نقشی که دارند سردر گم می شوند.

برخی موارد نیز این رهبران حاضر نیستند در این رابطه ریسک های لازم را قبول کنند و نمی تواند تصمیم های قاطعانه بگیرند.

پژوهش ها نشان می دهند که این دو نوع رفتار برای مدیریت موثر تغییرات لازم است. رهبران باید به زیردستان شان کمک کنند از جزئیات و ویژگی های تغییرات آگاهی یابند و آنان را در ایجاد تغییرات مشارکت دهند تا تعهدشان دچار مشکل نشود. (چگونه مدیران می توانند بهترین نتایج را بگیرند؟)یک پیشنهاد دوستانه:  برای مشاهده توضیحات دوره مجازی ویژگی های مدیران موفق، کلیک نمایید.

 

 راهبری تغییرات سازمانی به نکات زیر نیازمند است:


بینشی فراگیر به وجود آورید:

با آگاهی از محیط برون سازمانی درباره ی اینکه به چه نکاتی باید توجه کرد و چه نکاتی را باید نادیده گرفت، تصمیم بگیرید. در تصمیم گیری های حساس شرکت کنید. از نفوذ خود برای شکل گیری مناسب نتایج استفاده کنید.

مدیران باید بتوانند با اصول و تکنیک های مختلفی که می دانند سعی کنند، بینش تغییر را در بین کارکنان خودشان بوجود بیاورند. در این زمینه توصیه می شود حتماً کتاب کلید را بزن، نوشته چیپ و دن هیث را مطالعه نمایید. این کتاب به زبانی کاملاً ساده اصول ایجاد تغییر را توضیح می دهد و با ارائه مثال های مختلف از وضعیت های مختلف می تواند راهنمای مناسبی برای مدیران باشد تا بتوانند تغییرات لازم را در سازمان خودشان ایجاد کنند. (مهارت های روابط انسانی در مدیریت)

 

این بینش را به اهداف مشخص تبدیل کنید:

به منظور ایجاد دیدگاهی راهبردی، این دیدگاه را به سطحی از رضایت شخصی و انتظاراتی که از کارکنان دارید، تبدیل کنید. چگونگی به کار گیری منابع در اختیار شماست. این شمایید که باید روالی را که در آینده به فرهنگ سازمانی تان تبدیل می شود، بنا بگذارید.

در این گام پیشنهاد می شود مدیران با تعیین اهدافی کاملاً صحیح و اصولی بتوانند مسیر دستیابی به تغییرات را هموار کنند. در این راستا اگر مدیران در هدف گذاری ها و برنامه ریزی های لازم برای تغییرات، از کارکنان سازمان نیز کمک و یاری بخواهند و آن ها را نیز در جریان امور و تعیین اهداف بگذارند و از آن ها نطرخواهی کنند، سریع تر و راحت تر می توانند این تغییر را در کارکنان بوجود بیاورند و با مقاومت کمتری روبرو باشند.

 رهبران

نیاز به هدایت تیم را با نیاز به مشارکت اعضای تیم هماهنگ و متناسب سازید.

مطمئناً کار تیمی می تواند در شکل دهی تغییرات و تسریع کارها بسیار موثر و کارا باشد. لذا یکی از وظایف مدیران این است که بتوانند تیم های کاری تشکیل بدهند و با استفاده از این تیم ها و مدیریت آ نها تغییرات را اجرا نمایند و به اهداف سازمانی دست پیدا کنند. در این راستا هماهنگی اعضای این تیم های کاری نیز مهم است و مدیران باید این توانمندی را داشته باشند که بتوانند اعضا را با یکدیگر هماهنگ کنند. مطمئناً مدیران می توانند با مشارکت اعضای تیم تان از دیدگاه خود حمایت کنید.

 

اخلاق در مدیریت

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top