مهارت های روابط انسانی در مدیریت (مهارت هایی که هر مدیری باید داشته باشد)


یکی از مهمترین مهارت های مدیریت و رهبری، مهارت های روابط انسانی است. این ویژگی رهبران امروزه، پس از مرگ شیوه ی مدیریتی "دستور دادن و نظارت کردن" اهمیت بسیاری یافته است.

از میان توانایی های مختلف رهبران، مهارت های روابط انسانی سبب ایجاد تفاوت بین رهبران معمولی و رهبران فوق العاده می شود، لذا جهت پیشرفت در حوزه مدیریت و رهبری، لازم است که مدیران بر روی توانمند نمون خودشان بر روی این مهارت، تلاش کنند.

موارد زیر می تواند به توسعه مهارت های روابط انسانی برای مدیران موثر باشد. شاید هم بتوان گفت برای مدیران لازم است تا اقدام های زیر را انجام بدهند تا بتوانند مدیران موفقی باشند.

 

ارتباطات خود را موثر و پربار سازید:

رهبران فوق العاده ایده های جدید را پنهان نمی کنند؛ آنان این ایده ها را با دیگران شریک می شوند. این رهبران به زیردستان شان حس داشتن هدف و جهت می بخشند.

یکی از ملزومات مدیریت امروزی هدف گذاری و برنامه ریزی است و اینکه در سازمان مشخص باشد که چه کارهایی می تواند به سازمان برای دستیابی به موفقیت کمک کند. مدیران حرفه ای این اهداف را باهمکاری پرسنل سازمانشان مشخص می کنند و با درگیر کردن پرسنل در تدوین و همچنین دستیابی به اهداف، سریع تر به موفقیت دست پیدا می کنند.

 این مدیران به کارمندان خود کمک می کنند تا متوجه شوند کاری که انجام می دهند، چگونه سازمان را در رسیدن به اهدافش یاری می دهد.

 

به دیگران برای رسیدن به عملکردی موفق انگیزه بدهید:

رهبران بزرگ به کارکنان خود انگیزه و توان می بخشند تا پیش از حد توانشان تلاش کنند. آنان اهدافی چند مرحله ای و ادامه دار تعیین می کنند تا به کارکنان شان انگیزه ی کافی برای تلاش - بیش از آنچه گمان می کند، می توانند، ببخشند.

رهبران بزرگ در این زمینه توانمندی هایی فوق العاده ای دارند، آن ها به خوبی می توانند انگیزه ای فوق العاده در کارکنان خودشان ایجاد کنند و با ایجاد انگیزه، تیم هایی تشکیل دهند که سازمان را به سرعت به سمت موفقیت می کشاند.

رهبران بزرگ، بجای دستور دادن، توبیخ کردن، ایراد گرفتن و هزارن کار دیگر که روحیه کارکنان را نابود می کند، به آن ها روحیه می دهند، آن ها بگونه ای از قدرت کلامشان استفاده می کنند که می توانند کم کارترین فرد سازمان را هم برای تلاش مضاعف برانگیزانند. (مدیران چگونه تحسین می کنند؟)

یک پیشنهاد دوستانه:  برای مشاهده توضیحات دوره مجازی ویژگی های مدیران موفق، کلیک نمایید.

 

اعتماد سازی کنید:

رهبران موفق به گونه ای عمل می کنند که دیگران به آنان اعتماد کنند. آنان نگرانی های شان را درباره ی بهره وری و اهداف مورد نظر، با حساسیت نسبت به نیازها و مشکلات کارکنان، متناسب و هماهنگ می سازند.

هنگام وقوع اختلافات با در نظر گرفتن ابعاد فنی مشکلات با کارکنان خود برخورد می کنند. آنان همیشه در دسترس اند.

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین اقدام هایی که مدیران و رهبران برای بالا بردن مهارت های ارتباط انسانی باید انجام بدهند، ایجاد اعتماد بین خودشان و سایر کارکنان است. به جرات می توان گفت تا زمانی که مدیری نتواند اعتماد لازم را در بین کارکنانش ایجاد کند، نمی تواند به اهدافی که می خواهد به سادگی دست پیدا کند. (اصول فروش موفق با ایجاد اطمینان و اعتماد در مشتریان)

رهبران


به رشد دیگران اهمیت بدهید:

رهبران برجسته با واکنش های صادقانه و سازنده و ارزیابی های مثبت و در عین حال اصلاحی، به رشد کارکنان شان کمک می کنند. آنان همیشه از آنچه برای کارکنان شان رخ می دهد، آگاهند. آنان حتی به قیمت انتقال کارکنان شان به بخش های دیگر، به آنان اجازه ی رشد و پیشرفت می دهند.

این موضوع مهمی است، چرا که این موضوع، یعنی دغدغه مدیر برای رشد کارکنانش، توسط آن ها دیده می شود و همین موضوع عاملی می شود برای ایجاد اعتماد بیشتر در بین مدیر و کارمندان.

 

تیم های قوی و موثر تشکیل دهید:

رهبران کار آمد خود را از اعضای دیگر تیم ها و کارکنان بخش های دیگر جدا نمی کنند. آنان با دیگر تیم ها ارتباط دارند تا روحیه ی همکاری میان کارکنان شان جایگزین روحیه ی رقابت شود. آنان توانایی های اعضای تیم شان را طوری شکل می دهند، که بتوانند با افراد مختلف همکاری کنند.

تیم سازی و ایجاد تیم های کاری قوی، یکی از وظایف مدیران است و زمانی مدیران می توانند در این اقدام موفق باشند، که بتوانند با استفاده از مهارت های روابط انسانی، بر روی پرسنل خودشان تاثیر مثبت و عالی بگذارند.

 

ارتباط با دیگران را افزایش دهید:

یکی از بهترین راه های برقراری ارتباط، برانگیختن انگیزه ی ارتباط برقرار کردن دیگران است. جالب این است که در ارتباطات با تمرکز بر انتقال پیام خود، موفق نخواهید بود. ارتباط موفق زمانی رخ می دهد که از واکنش ها و ایده های طرف مقابل آگاه شوید.

شما زمانی می توانید به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنید که او رفتارهای او را به خوبی بشناسید.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان آشنایی با مشتری مداری شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

دیگران را طوری آموزش دهید که یک رهبر شوند.

 این روزها دیده می شود که گاهی یک گروه، رهبری فعالیتی را به عهده می گیرند. در این مواقع کسی که سمتی بالاتر دارد، الزاما همه ی پاسخ ها را نمی داند. باور داشته باشید که دیگران هم قادرند کارها را با موفقیت انجام دهند.

همانطور که پرسنل باید به مدیرشان اعتماد داشته باشد، مدیر هم باید این اعتماد را به پرسنلش داشته باشد و فضایی را فراهم کند که آنها هم بتوانند نظر بدهند و در مسائل دخیل باشند. خیلی اوقات دیده می شود، بسیاری از مشکلاتی که توسط تیم های مدیریتی و کارشناسان شرکت، حل نشده است، به واسطه ایده و راهکار یک کارگر ساده خط تولید برطرف شده است.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که مدیران این فضا را برای نظردهی و پیشنهاددهی همه کارکنان سازمان فراهم کرده باشد.

نکته دیگر که در این اصل مطرح است، اهمیت دادن مدیران به آموزش دادن به دیگران برای رشد فوق العاده است. مدیران باید تلاش کنند مدیران جوان و توانمندی را پرورش دهند و آموزش های کاربردی را به آنها ارائه بدهند. اینکه مدیری هر آنچه می داند را نزد خودش نگه دارد، نمی تواند موفقیت طولانی و ادامه داری را انتظار بکشد. (آموزش نیروی انسانی چگونه باید باشد؟)

 

برای رشد دیگران به رشد خود اهمیت بدهید:

بهترین رهبران فضای کافی برای رشد و ارتقای کارکنان خود فراهم می کنند. تلاش های آنان در این زمینه نه تنها الگویی است برای دیگران، بلکه راه را برای پیشرفت دیگران مهیا می سازد.

زمانی که مدیری به رشد و یادگیری خودش اهمیت می دهد، این انگیزه را در دیگر کارکنانش برای پیشرفت مهیا می کند و می تواند موتور محرک یادگیری و پیشرفت دیگران باشد.

 اخلاق در مدیریت

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top