مدیران و رهبران چه توانایی هایی باید داشته باشند؟


در مطلبی که قبلاً منتشر کردیم، در خصوص ستون های چادر مدیریت و رهبری صحبت کردیم (ویژگی های مدیران حرفه ای و موفق چیست؟) و در این مطلب تصمیم داریم در خصوص یکی دیگر از این ستون ها مطلبی را منتشر کنیم، ستون توانمندی های مدیران و رهبران.

این توانایی ها جدا از مهارت های رهبری است. پژوهش ها نشان داده است برای اینکه رهبری قدرت و نفوذ کافی داشته باشد باید از این توانایی ها برخوردار شود. مدیرانی که این توانمندی ها را نداشته باشند نمی توانند مدیریت عالی و حرفه ای بر روی سازمان و پرسنل خودشان داشته باشند.

مدیران حرفه ای باید به این توانمندی ها مجهز باشند، در ادامه برخی از این توانایی ها را که در زمره موارد بسیار مهم است، مرور می کنیم:

 مدیران و رهبران


دانش فنی:

بهترین رهبران حداقل از یکی از توانایی های فنی تجارتی که به آن مشغول هستند، برخوردارند. خیلی اوقات گفته می شود مدیر لازم نیست در حوزه ای که مدیریت می کند تخصص داشته باشد و کافیست که با علم مدیریت آشنا باشد، اما نکته مهم این است که مدیر اگر اشراف مطلوب به دانش فنی و تخصصی کاری که مدیریت می کند نداشته باشد، نمی تواند سازمان و پرسنلی که تحت مدیریت او هستند را بخوبی کنترل کند.

البته مدیران حرفه ای که معمولاً در پست های دولتی مشغول هستند یا به مدیریت سازمان ها بزرگ منصوب می شوند، سعی می کنند خیلی سریع مهمترین نکات و اصول کسب و کاری که مدیریت آن را برعهده گرفته اند را بشناسند و در وهله بعد با انتصاب معاونین حرفه ای و کاربلد در آن حوزه، سعی می کنند این خلاء را جبران نمایند.

 

اطلاعات کافی درباره ی محصول:

رهبران بزرگ باید درک و دانش کافی داشته باشند از آنچه سازمان شان تولید می کند. همچنین آنان باید بدانند که چرا این محصول تولیدی از دیگر محصولات رقیب برتر است.

مدیری که از محصولات و تولیدات سازمان خودش اطلاعات کافی ندارد، نمی تواند در مذاکره ها و صحبت ها از محصولش دفاع کند. شاید به جرات بتوان گفت مدیر حرفه ای و یک رهبر همه چیز تمام، باید بهترین فروشنده محصولات و خدمات خودش باشد و این موضوع زمانی میسر می شود که مدیر آشنایی کافی در خصوص محصولات و خدماتش داشته باشد.

 

مهارت تحلیل و حل مسئله:

این مهارت شامل توانایی شناخت، تحلیل و یافتن راه حل نهایی برای حل مشکلات است.

توانایی حل مسائل سازمانی و راهکارهای حل مسئله، یکی از مهمترین توانمندی هایی است که یک مدیر باید داشته باشد. معمولاً مدیران برتر و رهبران بزرگ دنیا در این زمینه توانایی بالایی دارند.

 

  پیشنهاد می کنیم توضیحات دوره مجازی حل خلاقانه مسائل به روش 6 کلاه تفکر را مطالعه نمایید.

 

مهارت های حرفه ای:

مهارت های حرفه ای شامل مهارت هایی هستند که یک مدیر حرفه ای باید داشته باشد و این مهارت های به بالا بردن جایگاه مدیریت کمک می کند.

رهبران عالی باید از مهارت کافی و مناسب نوشتاری، معرفی و ارائه ی محصول، برنامه ریزی کارآمد فعالیت ها، نظارت بر پیشرفت و پیش بردن کار بدون نظارت پنهان برخوردار باشند. (دوره مجازی استراتژی هک رشد سازمانی)

 

نو آوری:

نوآوری یعنی توانایی رهبر برای یافتن دیدگاه های جدید در حل مشکلات، رهایی از شیوه های قدیمی و ناکارآمد و دیدن فرصت های تازه. مدیران که ذهنشان بسته است و نمی توانند فرصت ها را ببینند یا از نظرات دیگران استفاده کنند نمی توانند مدیران و رهبران موفقی باشند.

 توانایی مدیران


ابتکار عمل:

بهترین رهبران همیشه مراقب مواردی هستند که می تواند در روند پیشرفت کار اختلال ایجاد کند و بی درنگ این موارد را حل و فصل می کنند. آن ها ابتکار عمل به خرج می دهند و در زمان و مکان مناسب تصمیم گیری صحیح انجام می دهند.

 

کاربرد موثر فناوری اطلاعات:

رهبران عالی پیوسته از فناوری های اطلاعاتی جدید مانند نامه های الکترونیک، نرم افزارهای جامع و سودمند و هر گونه فناوری دیگری که روند پیشرفت کار را تسهیل می کند، استفاده می کنند. برای مدیران لازم و ضروری است که خودشان را مطابق تکنولوژی های جدید، بروز کنند. (دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ برای مدیران)

 

کارشناسان حرفه ای، توضیح می دهند که رهبران موفق در طی چهار مرحله ی حرفه ای پیشرفت می کنند. هیچ یک از این مراحل قابل حذف نیست.

مرحله ی اول مربوط به زمانی است که رهبران باید ثابت کند، توانایی آموختن نکات مربوط به تجارت مورد نظر را دارند و می تواند زمینه ای قدرتمند از اطلاعات کارشناسی فنی در این باره را به وجود آورند.

در مرحله ی دوم نیز رهبران به آموزش ادامه می دهند تا اینکه به صورت استقلال یافته بتوانند امور مربوط به خود را پیش ببرند.

در مرحله ی سوم آنان به مربیان و خبرگانی تبدیل می شوند که می توانند این توانایی ها را در دیگران ایجاد کنند و به آموزش آنان بپردازند.

و در مرحله چهارم و مرحله آخر، تبدیل به کارشناسانی دوراندیش و ماهر سازمان خود شده اند و می توانند سازمانشان را در مسیرهای جدید راهبری کنند.

 

اما یکی از مشکلات و تله هایی که در این میان وجود دارد این است که بسیاری اوقات رهبران به مرحله ای می رسند که احساس می کنند دیگر نیازی به آموختن چیزی ندارند. آنان گمان می کند که زمانی لازم را صرف آموزش خودشان کرده اند و پس از آن، زمان عمل بر اساس این آموزش ها فرا رسیده است و دیگر به آموزش نیازی ندارند.

بهترین رهبران هرگز روند آموزشی خودشان را متوقف نمی کنند و مدیری که روند یادگیری و آموزش خودش را متوقف کند، به سمت سرازیری شکست حرکت می کند.(17 کاری که مدیران موفق انجام می دهند!)

 

در این جا چند شیوه برای به حداکثر رساندن توانایی های شخصی تان آمده است

 

فناوری مورد نظر را به خوبی بشناسید.

زیر دستانتان به خوبی از تلاش شما برای کسب اطلاعات و دانش درباره ی فناوری های مورد نظرتان باخبر می شوند. آنچه را که نمی دانید با فروتنی بپذیرید. یکی از مشکلات مدیرانی که تجربه بالایی دارند، عدم آشنایی آن ها با تکنولوژی های جدید است که معمولاً جوانان و نوجوان ها با آن ها به خوبی آشنا هستند.

به این مدیران توصیه جدی می شود که حدالامکان، حداقل آموزش ها را، حتی از فرزندشان، در حوزه دیجیتال و فناوری دریافت کنند.

 

مهارت های حرفه ای خود را تکمیل کنید.

مدیران بدون توانایی و بدون تسلط بر مهارت های حرفه ای که در همین مطلب هم به آن ها اشاره کردیم، می توانند مدیریت مطلوبی داشته باشند. مدیران برای توانمند شدن باید به تقویت مهارت های خودشان بپردازند.

 

شیوه های نو را بیازمایید.

مدیران بزرگ به نوآوری و ابتکار عمل می پردازند. آنان از چارچوب های متداول خارج می شوند و برای آزمودن شیوه های جدید تردیدی به دل راه نمی دهند.

 اخلاق در مدیریت

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top