چرا تجزیه و تحلیل داده ها برای سازمان ها مهم است؟

 

سازمان ها پر هستند از داده ها و این داده ها باید تجزیه و تحلیل شوند تا تبدیل به اطلاعات بشوند و این اطلاعات می توانند ابزاری برای تبدیل به دانش سازمانی باشند.

سازمان ها برای رشد و توسعه بایستی توجه ویژه ای به تجزیه و تحلیل داده های سازمانشان بدهند چرا که این تجزیه و تحلیل ها برای سازمان می تواند بسیار کابردی و حتی حیاتی باشد.

در این مطلب تصمیم داریم به این سوال که چرا تجزیه و تحلیل داده ها مهم است، پاسخ بدهیم.

 

شناخت وضعیت موجود سازمان:

بسیار مهم است که یک شرکت یا سازمان، چه تولیدی، چه خدماتی و چه دولتی، بفهمد در چه جایگاهی قرار دارد. تا مادامی که سازمان نداند که چه وضعیتی دارد، نمی تواند تصمیم صحیحی برای مسیر رشد و توسعه و همچنین برنامه های استراتژیک خودش داشته باشد.

با جمع آوری داده های موجود سازمان و همچنین تجزیه و تحلیل آنها می تواند وضعیت کنونی و موجود سازمان را شناسایی کرد.

بعنوان مثال وضعیت رضایت مشتریان، وضعیت تولید، نسبت ضایعات و دوباره کاری ها به کل تولید، میزان هزینه ها به درآمد، سرانه فروش و ....

با بررسی هر کدام از این موارد می توان در همان بخش اهداف دقیقی را تدوین نمود.

 پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه نمایید: اطلاعات چیست و چه کاربردی دارد؟

 

تعیین رابطه بین مشکل ها و علت ها:

زمانی که در سازمان مشکلی بوجود می آید، مدیران و کارشناسان بدنبال علت های بوجود آمدن مشکل هستند و سعی می کنند علت های اصلی بوجود آمدن مشکل را شناسایی کنند.

در این میان تجزیه و تحلیل داده ها می تواند به شناسایی علت اصلی کمک کند. بعنوان مثال طبق بررسی ها مشخص می شود روند فروش سازمان بصورت نزولی است. حال با تجزیه و تحلیل داده های مختلف باید مشخص کرد علت اصلی این پایین آمدن روند فروش چه بوده است. یکی از این داده ها که باید اندازه گیری شود داده های بدست آمده از مشتریان است که باید بررسی شود آیا مشتریان از سازمان و محصولات راضی هستند یا ناراضی و اگر ناراضی هستند این نارضایتی از کدام قسمت است. یا داده دیگر، داده های بازار است که بررسی شود که آیا رقبای جدید یا محصول جدید وارد بازار شده است یا خیر.

با این تجزیه و تحلیل می تواند علل اصلی را شناسایی کرد و برای رفع آن اقدام ها مطلوب را تدوین نمود.

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 4P بازاریابی شرکت نکرده اید اینجا کلیک نمایید.

 

بررسی یک رویه یا فرآیند.

استانداردهای بین المللی مانند استاندارد سیستم مدیریت کیفیت، ایزو 9001، همواره تاکید دارند که نگرش سیستمی در سازمان مورد توجه قرار بگیرد و در نگرش سیستمی، توجه ویژه به نگرش فرآیندی مطرح است.

سازمان ها متشکل از فرآیندهای مختلف هستند که با یکدیگر در ارتباط هستند و این ارتباط باعث ایجاد یک محصول می شود.

تاکید استانداردها برروی اندازه گیری و پایش فرایندها هست، اینکه سازمان مطمئن شود که فرآیند به خوبی کارش را انجام میدهد.

توصیه مشاوران در این زمینه این است که برای فرآیندها شاخص تهیه کنند و این شاخص ها در بازه های زمانی مشخص تجزیه و تحلیل شوند تا بتوان روند فرآیند را پایش و اندازه گیری نمود تا مطمئن شد این فرآیند در راستای اهداف سازمان حرکت می کند یا خیر.

بعنوان مثال برای فرایند تولید شاخصی تعریف می شود جهت تهیه نسبت ضایعات به کل تولید و حداقل این عدد را 0.5% قرار داده اند.حال سازمان باید در زمان های مقرر این شاخص را اندازه گیری نماید تا مطمئن شود از این رقم ضایعات بیشتری سازمان ندارد.

 

یکی از اصول مهم سیستم مدیریت کیفیت

یکی از اصول مهم در سیستم های مدیریتی، تجزیه و تحلیل داده هاست و تقریباً این موضوع در تمام استانداردهای مد نظر قرار گرفته شده است و در زمره الزامات استانداردهاست و سازمان هایی که می خواهند استانداردی را پیاده سازی کنند و گواهینامه آن را دریافت کنند، باید حتماٌ به تجزیه و تحلیل داده ها توجه کنند. این موضوع در استاندارد سیستم مدیریت کیفیت یعنی همان استاندارد ایزو 9001 نیز در زمره الزامات است و در بندهای 9 و 10 می توان این الزام را مشاهده کرد.

در استانداردهای مدیریتی سازمان ها باید شاخص های مختلفی را چه در سطح فرآیندی و چه در سطح کلان سیستم سازمان تدوین کنند و آن را پایش و اندازه گیری نمایند تا مطمئن شوند روند فرآیندها و سیستم سازمان براساس الزامات و خواست سازمان و مشتریان پیش می رود.

 

ابزاری برای تهیه گزارش های ارزیابی عملکرد.

مدیران همواره نیازمند دریافت گزارش های کامل و حرفه ای هستند تا بتوانند تصمیم گیری های کلان سازمان را بصورت صحیح و حرفه ای بگیرند، این موضوع هم در استانداردهای ایزو با عنوان بازنگری مدیریت بیان می کند که واحدها و فرآیندها باید گزارش های عملکردی خودشان را در قالب گزارش های مختلف آماری به مدیریت ارائه نمایند.

تجزیه و تحلیل داده ها می تواند به سازمان ها و بخصوص مدیران کمک کند تا بتوانند تشخیص بدهند در چه وضعیتی قرار دارند و براساس آنها تصمیم های مختلف سازمان بخصوص تصمیم های استراتژیک گرفته شود.

 

نتیجه گیری:

پایش و اندازه گیری و تجزیه و تحلیل داده ها از ابزارهای کاربردی و مهمی است که سازمان های پیش رو به آن مجهز هستند. در صورتی که می خواهید سازمانی حرفه ای داشته باشید و از رقبای خودتان پیشی بگیرید باید به این مقوله توجه کنید.

مشخص کردن فرآیندها و تدوین شاخص هایی برای سنجش فرآیندها و همچنین تدوین شاخص های سازمانی می تواند به شما کمک کند تا داده های کافی را برای تجزیه و تحلیل داده ها در اختیار داشته باشید و با بررسی این اطلاعات، دانش کافی را در اختیار داشته باشید، تصمیم های راهبردی بگیرید و بتوانید در دنیای رقابت کسب و کارها موفق تر باشید و عملکرد قابل توجهی داشته باشید.

در این راستا یادگیری نیز می تواند به شما کمک کند، یادگیری اصول تجزیه و تحلیل داده ها می تواند در این مسیر بسیار کاربردی و حتی ضروری باشد.

ما در دوره مجازی تجزیه و تحلیل داده ها و اثربخشی اقدامات اصلاحی، به تشریح اصول تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته ایم و اصولی که می تواند به سازمان شما کمک کند را یاد بگیرید.

می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید توضیحات این دوره را مشاهده نمایید.

دوره تجزیه و تحلیل داده ها

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top