5 دلیل اهمیت مدیریت استراتژیک در سازمان ها

امروزه یکی از مهمترین اقداماتی که یک مدیر باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد موضوع مدیریت استراتژیک است. شاید بتوان به جرات گفت مهمترین موضوع مورد توجه یک مدیر، استراتژی سازمان است.

اینکه مدیر بتواند جهان تجارت و محیط کسب و کار خودش را به خوبی درک کند و بتواند بررسی‌های لازم را نسبت به محیط اطراف و محیط کسب و کار خودش داشته باشد یک مزیت رقابتی به حساب می آید و مسلماً می تواند در دنیای رقابت از رقیبان خودش پیشی بگیرد.

 امروزه با توجه به گسترش روابط داخلی و خارجی و همچنین دورانی که دولت‌ها نفوذ بسیار جدی و شدید بر روی عملیات بازرگانی، تجارت و کسب و کارها دارند درک مدیریت استراتژیک یکی از ضروری ترین موضوعاتی است که کسب و کارها باید به آن توجه کنند، چرا که بدون مد نظر قرار دادن استراتژی نمی توانند روند مطلوبی را انتظار داشته باشند.

 این مهم است که کارکنان و سرپرستان و مدیران میانی هم با مدیریت استراتژیک آشنا باشند، آنها با دانستن این موضوع و یادگیری اهمیت استراتژی  می توانند به سازمان کمک بکنند تا سریعتر به برنامه‌ها و اهداف بلند مدت خود دست پیدا کند و همچنین ارتباط برنامه استراتژیک سازمان با شرح وظایف و شغل خود را هم می توانند بهتر درک کنند و در نتیجه عملکرد شغلی بهتری را می توان از آنها مشاهده کرد.

اگر این اتفاق نیفتد، یعنی آشنایی مدیران و کارکنان سازمان یا استراتژی سازمان، نمی توان از برنامه های استراتژیک سازمان انتظار بهبود و پیشرفت را داشت.

مدیریت استراتژی

 در ادامه به برخی از مهمترین دلایل اهمیت اجرای مدیریت استراتژیک و آگاهی از مدیریت استراتژیک توسط مدیران می پردازیم:

  • اگر مدیریت استراتژیک به صورت سیستماتیک اجرا شود باعث می‌شود سازمان در مقابل تغییرات محیطی غافلگیر نشود و اتفاق ها و مسائلی که در جامعه رخ می‌دهد کمترین تاثیر را بر روی روند رشد سازمان بگذارد. این موضوع زمانی بیشتر نمود می کند که تغییرات مختلف و سریع در جامعه، تاثیرات بسیاری بر روی کسب و کارها می گذارد و خیلی اوقات این تاثیرات ممکن است یک سازمان را به مرز ورشکستگی برساند.

 

  • مدیریت استراتژیک با تعیین اهداف بلند مدت و همچنین تعیین جهت حرکت سازمان برای رسیدن به آن اهداف، به سازمان و کارکنان سازمان انگیزه لازم را می دهد و حرکت و هماهنگی صحیحی را بین کارکنان سازمان ایجاد می کند و از این طریق سازمان سریع تر می تواند به خواسته ها و اهداف خودش دست یابد.

 

  • طبق بررسی‌ها مشخص شده مدیریت استراتژیک در سازمان ها باعث موفقیت بیشتر و رضایت بیشتر کارکنان آن سازمان بوده چراکه کارکنان خود را در رسیدن سازمان به اهداف شریک می‌کند و مسیر حرکت نیز برای آنها کاملا مشخص است و همین موضوع باعث می‌شود روحیه و انگیزه کارکنان به مراتب افزایش پیدا کند.

 

  • مدیریت استراتژیک، تصمیم‌گیری در سازمان‌ها را سیستماتیک می‌کند و این موضوع به علت ارتقاء آگاهی مدیران نسبت به استراتژی سازمان است، این تصمیم گیری ها باعث می‌شود سازمان روند روبه رشد بسیار عالی را داشته باشد. هر چه مدیران در تصمیم گیری خبره تر شوند، مطمئناً می توانند دستاوردهای بهتری را هم داشته باشند.

 

  • مدیریت استراتژیک به هماهنگی ارتباطات بهتر و تخصیص بهتر منابع در سازمان کمک می کند چرا که در برنامه استراتژیک این اصل وجود دارد که برای هر اقدامی منابع مورد نیاز آن اقدام نیز مشخص و تخصیص داده شود این موضوع به سازمان ها کمک می کند مدیریت بهتری بر روی منابع سازمانی خود داشته باشند و این مدیریت می تواند علاوه بر ایجاد موفقیت و رشد در کسب وکار، بهره وری و کاهش هزینه ها را هم بدنبال داشته باشد.

 

می توان نتیجه‌ گیری کرد مدیرانی که به موضوع مدیریت استراتژیک اهمیت بیشتری می‌دهند و مدیریت استراتژیک را به عنوان یکی از اولویت های اصلی خود انتخاب میکنند مدیران حرفه ای تر خواهند بود و بهتر و سریعتر می توانند کسب و کار خودشان را در مسیر موفقیت انداخته و رشد و توسعه سازمان خودشان را در سال‌های آینده مشاهده کنند این سازمان‌ها و این کسب و کارها که چنین مدیرانی دارند و به مدیریت استراتژیک اهمیت ویژه‌ای می‌دهند مطمئناً نسبت به رقبای خود جایگاه بهتری خواهند داشت و انتظار سود و موفقیت مالی فوق العاده برای سازمان آنها اصلاً دور از انتظار نیست.

مطلب فوق برداشتی از کتاب مدیریت استراتژیک در بازرگانی و صنایع، نوشته دگتر مهدی ابراهیم نژاد است.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top