اصول ۸ گانه مدل برتری و سرآمدی در مدل تعالی سازمانی


زمانی که صحبت از مدل برتری و مدل های سرآمدی می شود ۸ اصل مهم مورد توجه قرار می گیرد که در این مطلب این ۸ اصل را با یکدیگر مرور می‌کنیم.


اصل اول نتیجه گرایی از دیدگاه مدل تعالی:

یک سازمان متعالی همواره باید نتیجه گرا بوده و در جهت تحقق نتایج مورد نظر برنامه ریزی نماید. این سازمان ها باید به نتایج مطلوبی که منافع کلیه ذینفعان سازمان را به صورت متوازن و یکپارچه تضمین می نماید دست پیدا کند. ذینفعان سازمان را می توان کارکنان، مشتریان، سهامداران و جامعه تامین کنندگان نامید.


اصل دوم مشتری مداری:

همواره مشتریان ما قضاوت کنندگان نهایی از کیفیت ارائه محصولات و خدمات می باشند. به نوعی مشتریان ما هستند که تعیین کننده خوب یا بد بودن کیفیت عملکرد ما می باشند. سازمان های متعالی مشتریان خود را می شناسند، آن ها را درک می‌کنند و در جهت براورده سازی نیازهای ایشان حرکت می‌کنند.

نیازهای مشتریان را می توان به سه دسته عمده تقسیم کرد. این سه دسته که در مدل کانو به آن ها اشاره کرده ایم، شامل نیازهای اساسی و پایه ای، نیازهای عملکردی و نیازهای انگیزشی است.

نکته مهم که در این عصر باید مورد توجه قرار گیرد این است که، سازمان ها باید نیاز مشتری را شناخته و نحوه تبدیل آن به زبان فنی جهت تحقق خواسته های مشتریان را شناسایی کنند. عملا تبدیل خواسته های مشتریان به نیازهای فنی یکی از وظایف سازمان های متعالی است. به عنوان مثال مشتری از یک صابون خوب انتظار دارد که پوست او را نرم نماید و سازمان باید بر مشخصه های فنی محصول خود یعنی صابون اقداماتی را انجام بدهد و یا فرمولاسیونی را به دست آورد که بتواند این خواسته مشتری را برآورده نماید. (دوره رایگان و مجازی آشنایی با مشتری مداری)


اصل سوم رهبری:

در یک سازمان سرآمد، رهبران ایجاد کننده ی موج های تحرک بهبود و حرکت به سمت سرآمدی در کارکنان خود می باشند. این رهبران چشم اندازهای دقیق و روشنی را از آینده سازمان ترسیم کرده و در ضمن آنکه خود در رسیدن به آن اهداف و چشم اندازها باثبات هستند، همواره انگیزش لازم برای حرکت به سمت آن را نیز در کارکنان خود ایجاد می کنند.

رهبران سازمان های سرآمد، همواره سعی می کنند اهداف عالی در سازمان خودشان ایجاد کرده و این اهداف را در بین کارکنان خود نیز گسترش بدهند و با همکاری کارکنان سازمان به اهداف دست پیدا کنند.

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان آشنایی با EFQM شرکت نکرده اید، اینجا کلیک نمایید.

 

اصل چهارم مدیریت مبتنی بر فرآیند ها:

واقعیت ها در یک سازمان سرآمد، مدیریت بر مبنای مجموعه ای از سیستم ها، فرآیندها و واقعیت های مرتبط و به هم پیوسته که دائماً مورد پایش اندازه گیری و بهبود نیز قرار می گیرند صورت می پذیرد.

در یک سازمان فرآیندها باید شناسایی و مالکیت آن ها در سازمان مشخص شده باشد تا بتوان مدیریت جامعی را در آن ها اعمال نمود.

سازمان‌هایی که از رویکرد فرآیندی استفاده می‌کنند، ارتباط بین فرآیندها و واحدهای مختلف سازمان را به خوبی شناسایی کرده و می تواند به واسطه این ارتباط دقیق بین فرآیندها محصول عالی و با کیفیت را مطابق خواسته مشتریان تولید نمایند.


اصل پنجم توسعه و مشارکت کارکنان:

حرکت به سمت تعالی و سرآمدی حرکت یکپارچه و فراگیر بوده که جز با مشارکت کلیه کارکنان محقق نمی شود. سازمان های سرآمد باید ضمن توانمندسازی کارکنان به ایجاد ارزش افزوده، زمینه مشارکت کارکنان در انجام امور را فراهم نمایند.

رهبران و مدیران حرفه‌ای همواره سعی می کنند با ایجاد نظام های انگیزشی و نظام مشارکت کارکنان فضا و بستری را فراهم کنند تا تمام کارکنان بتوانند در راستای اهداف سازمان گام برداشته و به سازمان کمک کنند تا مسیر تعالی را طی کند.


اصل ششم یادگیری، نوآوری و بهبود مستمر:

یکی از مهمترین ویژگی های یک سازمان سرآمد حرکت مستمر به سمت بهبود و استقرار چرخه بهبود در آن سازمان می باشد.

یک سازمان سرآمد دائم از وضع موجود و شرایط محیط درونی و پیرامونی خود را بررسی و با نوآوری توسعه ی یادگیری و استفاده از تجربیات دیگران برای بهبود برنامه ریزی کرده و فرهنگ بهبود را در کلیه فعالیت‌های خود نهادینه می نمایند استقرار چرخه بهبود در کلیه فعالیت‌های سازمان یکی از راه‌های افزایش بهره وری نهادینه سازی فرهنگ بهبود و تسریع فرآیند حرکت به سمت بهبود مستمر و یک سازمان می باشد.

بر این اساس یک سازمان باید برای اجرای برنامه های بهبود برنامه ریزی نموده برنامه‌های بهبود را اجرا کرده میزان تحقق و نتایج مورد انتظار بررسی و اقدام اصلاحی عواملی را که منجر به عدم تحقق اهداف شده‌اند را اصلاح نمایند. این موضوع همان چرخه دمینگ یا چرخه بهبود PDCA می باشد.


اصل هفتم توسعه مشارکت ها:

یکی از الزامات موفقیت پایدار در حرکت به سمت تعالی و سرآمدی سازمانی، بهره مندی از اهرم های اجرایی قدرتمند و باثبات در طول مسیر حرکت است. شرکای تجاری، یکی از این اهرم ها می باشند. ایجاد یک رابطه برنده برنده بین سازمان و شرکای تجاری آن به نحوی که منجر به ایجاد ارزش افزوده برای سازمان شود و به شکل گیری یک رابطه تجاری بلند مدت که در سایه آن منافع طرفین تضمین شود یکی از موارد مهم و حائز اهمیت در این خصوص است.


اصل هشتم مسئولیت های اجتماعی:

قطعاً به عنوان یک سازمان سرآمد نمی توان در یک محیط اجتماعی کسب و کار نمود و در عین حال به تأثیرات متقابل جامعه سازمان و حتی محیط زیست در این محیط پرتکاپو بی تفاوت بود.

سازمان های سرآمد باید نیازهای اجتماعی و زیست محیطی جامعه را که در آن به فعالیت مشغولند درک کنند و حتی فراتر از انتظارات الزامات و مقررات اجتماعی در جهت تحقق آن نیازها حرکت نمایند ارزش های اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و رعایت اصول زیست محیطی از جمله مواردی است که در یک سازمان سرآمد باید همواره مد نظر قرار بگیرد.

اگر امروزه به برندهای بزرگ هم نگاهی بیندازید، می بینید که بسیاری از آن ها کمپین های مختلفی را به عنوان مسئولیت اجتماعی اجرا می کنند و در این کمپین ها بخشی از سود و درآمد خودشان را صرف کارهای عام المنفعه و بهبود فضای جامعه می کنند.

این مطلب متنی بود برگرفته از کتاب مدل تعالی سازمانی تکنیک ها و رویکردهای اجرایی نوشته آقای دکتر علی اکبر محبی مقدم

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top