چگونه گواهینامه ایزو (ISO) دریافت کنیم؟


یکی از سوالاتی که برای بسیاری از کسب و کارها و مدیران ارشد مطرح است، دریافت گواهینامه های بین المللی ایزو (ISO) است. بسیاری از مدیران این سوال را دارند که چگونه می توانند گواهینامه بین المللی ایزو دریافت کنند و یا اصلا چه گواهینامه یا چه استانداردی برای سازمان آنها مناسب است.


در این مطلب در این خصوص صحبت می کنیم که مراحل دریافت استاندارد ایزو یا همان گواهینامه بین المللی ایزو چگونه است و چه مراحلی را برای دریافت این استاندارد باید طی کرد.


گواهینامه ایزو

مرحله اول: اولین اقدامی که یک سازمان باید انجام بدهد، این است که گواهینامه مورد نیاز سازمان خود یا محصول خود را شناسایی کند.

سازمان یا مدیر سازمان باید بداند چه گواهی نامه ای برای سازمان مفید و کاربردی است. شناسایی این موضوع را می توان از طریق جستجو یا کسب آگاهی در خصوص استانداردهای ایزو شروع کرد.  

به عنوان مثال استاندارد ایزو 9001، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت است که برای تمام سازمان ها کاربرد دارد و همچنین برای خیلی از سازمان ها به عنوان یک استاندارد الزام از جانب مشتری تعریف شده است و یا استاندارد ایزو 22000، استاندارد صنایع غذایی است و برای شرکت هایی که در حوزه زنجیره غذا فعالیت می کنند کاربرد دارد و قابل پیاده سازی است.(جهت آشنایی بیشتر با استانداردهای ایزو، پیشنهاد می کنیم در دوره رایگان مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نمایید.)

برخی سازمان ها از جانب مشتریان ملزم به دریافت استاندارد و گواهینامه ایزو هستند. برای این سازمان ها شناسایی نوع استاندارد و گواهینامه بسیار ساده است، چرا که از جانب مشتری این استاندارد به آنها معرفی می شود. به عنوان مثال شرکت هایی که برای خودروسازهای کشور یعنی ایران خودرو و سایپا کار می کنند، ملزم به دریافت استاندارد IATF 16949 هستند، این استاندارد از جانب خودروسازها برای تمام قطعه سازان خودرو الزام شده است.

اگر در این موضوع یعنی شناسایی گواهینامه مورد نیاز خودتان مشکل دارید و یا نمی توانید آن را شناسایی کنید، می توانید با مراجعه کردن به یک مشاور استانداردهای مدیریت کیفیت و یک گفتگوی کوتاه با او و دادن اطلاعات سازمان خودتان استانداردی که مورد نیاز شرکت شماست را از وی جویا شوید.

ایران آکادمی هم می تواند به شما کمک کند. شما می توانید اطلاعات کسب و کار خودتان را برای ما ایمیل کنید و ما برای شما استانداردی که می تواند کاربردی و مفید باشد را ارسال خواهیم کرد (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید)


به عنوان آخرین نکته گام اول لازم است به این موضوع اشاره کنیم که استاندارد ایزو 9001، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت قابل پیاده سازی برای تمام سازمان ها چه خدماتی، تولیدی، چه بزرگ و کوچک است و به عنوان محبوب ترین استاندارد ایزو در سطح جهان شناخته شده است.

لذا به عنوان یک کسب و کار و برای شروع پیاده سازی استانداردهای ایزو و دریافت گواهینامه بین المللی می توانید از استاندارد ایزو 9001 شروع کنید، این استاندارد پایه و اساسی برای  تقریبا تمام استانداردهای ایزو است.

 

مرحله دوم: شناسایی مشاور یا مشاوران کار کشته و حرفه ای

برای پیاده سازی استاندارد ایزو در بیشتر مواقع، شما نیازمند فردی هستید که در حوزه پیاده سازی این استانداردها توانمند است و می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن الزامات استاندارد را در سازمان شما پیاده سازی کند.

البته برخی از سازمان ها به واسطه داشتن نیروهای انسانی توانمند و آموزش دیده، می توانند خودشان اقدام به پیاده سازی استاندارد ایزو بکنند و نیازی به مشاوره گرفتن از فرد یا شرکت بیرونی ندارند، البته تعداد این شرکت ها بسیار اندک است و تقریبا تمام شرکت ها چه کوچک و چه بزرگ ترجیح می دهند برای پیاده سازی سریع و راحت استانداردهای ایزو از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرند.

اگر در زمره شرکت هایی هستید که فرد آموزش دیده و فرد حرفه ای در این حوزه درون شرکت شما وجود دارد تنها لازم است این فرد آموزش های لازم در خصوص آخرین ورژن استاندارد مورد نظر شما دریافت کند. (با مراجعه به صفحه دوره های آموزشی، می توانید دوره های آموزشی که مرتبط با استانداردهای ایزو هستند را مشاهده نمایید.)چه نکاتی را باید در مورد مشاوران ایزو بدانیم؟

اما در حالت عمومی و زمانی که نیاز به مشاوره است، نکاتی را برای شناسایی مشاور حرفه ای و آشنا به این حوزه باید بدانید.

مشاوران و سازمان های حرفه ای در زمینه مشاوره و استقرار استانداردهای ایزو، معمولا رزومه های قوی دارند و با شرکت های معتبر گواهینامه دهنده نیز همکاری می کند.

شما می توانید با یک جستجوی ساده در فضای وب با بسیاری از مشاوران و شرکت های مشاوره در حوزه پیاده سازی استاندارد های ایزو آشنا شوید و رزومه آنها را مطالعه کنید.

شرکت های قوی به شما پروپوزال و پیشنهاد پروژه قابل قبولی را ارائه می کنند و همچنین رزومه آنها در رزومه های موفق و رزومه های خوبی است، به عنوان مثال در رزومه شرکت ها می توانید عناوین شرکت ها و مشتریانی را ببینید که شرکت های بزرگ و معتبر هستند.

پس یکی از مواردی که می تواند به شما در شناسایی و انتخاب مشاوره با صلاحیت کمک کند، بررسی رزومه آن فرد یا سازمان و وجود داشتن شرکت های معتبر و بزرگ در آن رزومه است.

پیشنهاد می کنیم جهت اطمینان، با چند شرکت اشاره شده در رزومه تماس بگیرید و از آنها هم استعلام کنید.

نکته مهم دیگر در انتخاب مشاور این است که بسیاری از شرکت ها سراغ ارزانترین مشاوره ها می روند این یک اشتباه بزرگ محسوب می شود، چرا که خیلی اوقات دیده می شود سازمانی از یک مشاور بسیار ارزان قیمت کمک گرفته و حتی موفق به دریافت گواهینامه هم شده است، اما این گواهینامه معمولا از یک شرکت بی نام و نشان است که این مشاور به آنها معرفی کرده و زمانی که قرار است از این گواهینامه برای امور و کارهای بین المللی و یا حتی ارائه به مشتریان داخلی استفاده شود، آن سازمان ها متوجه می شوند این گواهینامه هیچ ارزشی نداشته است.

حتی اگر این شرکت ها مورد ممیزی از جانب مشتری قرار بگیرند هیچ امتیازی را کسب نمی کنند، چرا که مشاورینی که با قیمت بسیار پایین به شما پیشنهاد پیاده سازی استاندارد ایزو را ارائه می کنند، نمی تواند تمام الزامات را به خوبی در سازمان شما پیاده سازی کنند. لذا از مشاورینی استفاده و کمک بگیرید که رزومه عالی دارند و می توانند در این حوزه به شما کمک کند.

 
ایزو 9001

مرحله سوم: عقد قرارداد با مشاور

زمانی که با مشاور قراردادی را امضا می کنید سعی کنید نکاتی را در قرارداد مدنظر قرار دهید.

- زمان پروژه شما و زمان پیاده سازی این استاندارد چقدر است؟

- مشاور چه تعهداتی را قرار است به شما بدهد. آیا در زمان مشاوره آموزش های لازم به پرسنل و کارکنان سازمان شما داده می شود؟

- آیا در اجرای استاندارد، مشاور مستندات و فرم ها را پیاده سازی و اجرا می کند یا کارشناسان سازمان باید این کار را انجام بدهند؟ (حالت مطلوب این است که کارشناسان شرکت شما این کار را انجام بدهند تا بصورت کامل با اجرا استاندارد آشنا شوند.)

- هزینه های ایاب و ذهاب به چه صورتی است آیا بر عهده شماست یا مشاور؟

- چه تعداد نفر از سازمان شما باید به صورت مستقیم با مشاور کار کنند؟

- آیا مشاور همراه خود کارشناسانی را هم به سازمان شما معرفی می کند یا تمام پروژه بر عهده شخص مشاور است و او آموزش ها و مشاوره ها را ارائه می دهد؟

- نحوه پرداخت به چه صورت خواهد بود و همچنین هزینه مربوط به دریافت گواهینامه بر عهده شماست یا در مبلغ مشاور گنجانده شده است؟

- در صورتی که مشاور موفق به اخذ گواهینامه ایزو توسط شرکت های گواهینامه دهنده نشود و نتواند به تعهد خود در پیاده سازی کامل استاندارد عمل کند نحوه برخورد و نحوه ادامه همکاری شما به چه صورت خواهد بود؟

نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد تنها گوشه کوتاهی از مواردی است که شما به عنوان یک کارفرما در قرارداد خودتان باید مد نظر قرار دهید و به آن توجه کنید.

 

مرحله چهارم: دریافت آموزش های آشنایی با الزامات استاندارد های ایزو

در صورتی که تصمیم به پیاده‌سازی استاندارد خاصی را دارید، باید آموزش های لازم در این حوزه و در خصوص آن استاندارد را دریافت کنیم. این آموزش ها یا از طریق مشاور به شما منتقل می شود و یا شما باید بر کلاس های حضوری یا مجازی مرتبط با آن استاندارد مورد نظر خودتان شرکت کنید و آموزش های لازم را دریافت کنید.

معمولا این آموزش ها به دو قسمت تقسیم می شود، آموزش تشریح الزامات استاندارد های ایزو و آموزش ممیزی داخلی این استاندارد.

فردی که قرار است مسئول اجرای استاندارد درون سازمان شما باشد، باید در هر دو زمینه آموزش کافی دیده باشد و همچنین لازم است این فرد گواهینامه آموزشی ممیزی داخلی آن استاندارد را هم دریافت نمایند، چرا که در زمان انجام ممیزی نهایی، این گواهینامه باید به ممیزی صدور گواهینامه ارائه شود. این فرد یعنی مسئول اجرای استاندارد باید توانایی انجام ممیزی داخلی در سازمان را هم داشته باشد.

 

مرحله پنجم: مرحله پیاده‌سازی و اجرای الزامات استاندارد ایزو مورد نظر شماست.

در این مرحله مشاور سازمان یا فردی که به امور پیاده سازی و اجرای این استانداردها آشنا است، به شما کمک می کند تا الزامات در سازمان پیاده سازی و اجرا شود.

معمولا مراحل کار بدین صورت است که دستورالعمل ها روش های اجرایی و فرم ها در سازمان تدوین می شوند و به تایید مدیریت و مدیران واحدها می رسد.

پس از تهیه و تایید روش های اجرایی هر واحد و یا مسئول هر فرآیند بایستی اقدام به پر کردن فرم ها و تهیه سوابق مربوط به واحد خود کند و سوابق تهیه شده نگهداری می شود.

این مرحله ممکن است چندین ماه طول بکشد و زمان این مرحله بسته به ابعاد سازمان و پیچیدگی سازمان ممکن است کاملا متفاوت باشد.

پس از پیاده سازی و اجرای مستندات در سازمان، لازم است یک ممیزی داخلی و همچنین یک جلسه بازنگری مدیریت در سازمان انجام شود. این ممیزی داخلی معمولاً در مرحله اولیه در زمان پیاده سازی توسط مشاوره انجام می شود. اما در مراحل بعدی و سال های آینده این ممیزی داخلی معمولا توسط کارشناسان سازمان و افرادی که آموزش ممیزی داخلی دیدند صورت می گیرد.

جلسه بازنگری مدیریت نیز یک جلسه ای است که در آن مراحل پیاده سازی و اقدامات انجام شده در حوزه سیستم مدیریت کیفیت بررسی می شود و به صورت گزارش به مدیر ارشد ارائه می گردد و مدیر ارشد دستورات لازم جهت تغییرات مختلف در سازمان را ارائه می کند.

ممیزی داخلی و جلسه بازنگری مدیریت معمولا هر ۶ ماه یکبار در سازمان ها اجرا می شود.

 

مرحله ششم: مرحله شناسایی و بررسی شرکت های صدور گواهینامه است.

شما زمانی که استاندارد مورد نظر را در سازمان خودتان پیاده سازی و اجرا کردید باید با یک شرکت صدور گواهینامه همکاری کرده و آن شرکت را جهت انجام ممیزی و بررسی نحوه اجرا و پیاده سازی، به سازمان دعوت کنید.

شرکت های مختلفی در ایران فعالیت می کنند که هر کدام اعتبار خاص خودشان را دارند و از یک کشور گواهینامه بین المللی ایزو صادر می کنند.

تعداد این شرکت ها بسیار زیاد است و شما می توانید هر کدام از این شرکت ها را بسته به خواسته خودتان انتخاب کنید.

این شرکت‌ها قیمت های مختلفی هم به شما ارائه می دهند که یکی از پارامترهای انتخاب بسیاری از مدیران همین قیمت محسوب می شود اما لازم است در شناسایی و انتخاب شرکت صدور گواهینامه که Certification Body یا مخفف CB گفته می شود به نکاتی توجه کنید.

در سال های گذشته متاسفانه بسیاری از افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و شرکت های تقلبی را ایجاد کرده اند که اقدام به صدور گواهینامه های ایزو می کنند و این گواهینامه ها در هیچ کجا چه داخل و چه خارج از ایران اعتباری ندارد.

یکی از راه های شناسایی این شرکت ها قیمت های بسیار پایین آنهاست قیمت هایی که به هیچ وجه منطقی نیستند.

نکته دوم در شناسایی این شرکت ها این است که هر کدام از این شرکت ها باید توسط یک شرکت معتبر و بالاسری تایید شوند این شرکت ها را اصطلاحاً AB می نامند.

به عنوان مثال سازمان استاندارد و مرکز ملی تایید صلاحیت ایران یکی از این سازمان های بین المللی است که صلاحیت تایید شرکت های صدور گواهینامه را دارد .

هر کشوری یک یا دو موسسه تایید صلاحیت شرکت های صدور گواهینامه را داراست که می توانید با مراجعه به وب سایت IAF لیست کشورها و سپس لیست شرکت های تایید صلاحیت کننده را مشاهده کنید.

شرکتی که ادعای صدور گواهینامه می کند و توسط هیچ موسسه ای تایید صلاحیت نشده یا این موسسه تایید صلاحیت کننده خود دچار اشکال و بدون هیچ پشتوانه ای است، نمی تواند شرکت معتبر جهت صدور گواهینامه برای شما باشد. لذا برای شناسایی شرکت معتبر حتماً به سوابق و رزومه آن شرکت و گواهینامه های صادر شده آن شرکت توجه کنید.(پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه کنید: شرکت های گواهینامه دهنده ایزو معتبر را چگونه باید شناخت؟)

 

مرحله هفتم: انجام ممیزی نهایی است.

پس از آنکه شما با یک شرکت صدور گواهینامه قرارداد بستید، این شرکت با زمان بندی قبلی و هماهنگی قبلی با شما، ممیزین خود را جهت ارزیابی و ممیزی سازمان شما و بررسی انطباق سازمان شما با الزامات استاندارد مد نظر به شرکت شما ارسال می کند.

این ممیزین بسته به ابعاد سازمان شما و بسته به تعداد گواهی نامه هایی که مد نظر دارید یک یا چند روز را در سازمان شما به ممیزی و بررسی اجرای الزامات استاندارد مد نظر قرار می دهند و در پایان ممیزی نکات قوت و ضعف و همچنین عدم انطباق های شما را در جلسه ممیزی یا به اصطلاح جلسه اختتامیه ممیزی به شما اعلام می کنند.

بسته به شرایط شما و بسته به نکاتی که ممیزین در فرآیند ممیزی خودشان ثبت کرده اند، شما توصیه به دریافت گواهینامه می شوید یا اینکه اگر موارد به خوبی پیاده سازی نشده باشد شما مدت زمانی را فرصت دارید تا عدم انطباق ها را برطرف کرده و برای آن شرکت ارسال کنید تا گواهینامه شما صادر شود.

ایران آکادمی به عنوان یک مرکز آموزش با همکاری داشتند با مشاورین و مدرسین حرفه ای کشور می تواند در راستای پیاده سازی استاندارد های ایزو با شما همراه باشد و بهترین شرکت های صدور گواهینامه را نیز به شما معرفی خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top