آشنایی با 9 تیپ شخصیتی مدل انیاگرام

 

وقتی صحبت از شناخت انسان ها و شخصیت شناسی می شود، مدل های مختلفی مطرح هستند و هرکدام به نوبه خود، تقسیم بندی های مختلفی را برای شناخت شخصیت افراد دارند.

یکی از مدل ها شناخته شده و کاربردی، مدل انیاگرام است (اینه گرام، اناگرام، ایناگرام و .. هم گفته می شود.) در این مدل شخصیت شناسی، 9 تیپ شخصیتی معرفی می شود که ما در ادامه به اجمال در خصوص هر کدام از این تیپ ها صحبت می کنیم. در صورتی که تمایل دارید این تیپ ها را کامل بشناسید در دوره مجازی انیاگرام شرکت کنید.

تیپ شخصیتی

  • تیپ 1، عالی طلب،منظم، عصبانی:

افرادی که در این گروه هستند، همواره به دنبال کمال هستند و معمولاً از نتایج کارشان راضی نیستند. این افراد به دنبال استانداردهای بالا هستند. جنبه دیگر بارز در این افراد، مقرراتی بودن آنهاست. آنها بایدها و نبایدهای زیادی دارند و خیلی اوقات دوست دارند قدرت متعلق به آنها باشد.

اینها افرادی منظم، وظیفه شناس، ثابت قدم و واقع گرا هستند،

 

  • تیپ2: یاری رسان و مهرطلب، امدادرسان، دلخور:

این تیپ افرادی هستند که همواره به فکر کمک به دیگران هستند و تمام تلاش خودشان را می کنند تا به دیگران کمک کنند و انها راه خوشحال کنند و معمولاً بخاطر دیگران از خواسته های خودشان می گذرند. این افراد به یاری و کمک دیگران هم نیاز دارند.

این افراد رفتاری دوستانه و صادقانه دارند و سخاوتمند و فداکار هستند.

 

  • تیپ 3: شهرت طلب، بازیگر، حسود

تیپ سه افرادی هستند جاه طلب، جذاب، شایسته و پرانرژی. اعتماد به نفس این گروه بالاست و مدام مایل است تصویر خودش در دید دیگران را بهبود بدهد و لذا مدام از کارها و رفتارهای خودش صحبت می کند. اینها تلاش می کنند تا بهترین جایگاه و مقام را داشته باشند.

 

  • تیپ4: هنرطلب، هنرمند، افسرده:

افرادی احساسی و زودرنج هستند، افرادی هستند خلاق و دارای ایده. معمولاً کم حرف هستند و از کارهای یکنواخت و خسته کننده فراری هستند. این تیپ حساس ترین تیپ در بین تیپ های شخصیتی انیاگرام است.

 

  • تیپ 5: دانش طلب، محقق، منزوی

افرادی هستند درونگرا و افرادی هستند مستقل، خلاق و مبتکر. این افراد دید خوبی نسبت به اطراف خودشان دارند و اهل فکر و تدبر هستند. یکی از ویژگی های آنها کتاب خوان بودن و اهل مطالعه بودن است.

 

  • تیپ 6:عدالت طلب، منصف و مردد

اینها افرادی هستند که خیلی راحت اعتماد نمی کنند و به هر چیزی شک دارند، استرس زیادی دارند و همواره منتظر خبرهای بد هستند، از دید آنها همه مجرم هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.از دروغ متنفر هستند و سعی می کنند با هر ابزاری به افکار دیگران پی ببرند.

 

  • تیپ 7: تنوع طلب، شوخ طبع، بی ثبات

افرادی خوش مشرب و شوخ هستند و هرگز محدودیتی را بر نمی تابند. ایده پرداز هستند و عاشق تفریح، سفر، غذا ، ماشین و ... آنها پیوسته در حال برنامه ریزی برای آینده هستند و در هر فعالیی به شادی و تفریح هم فکر می کنند.

 

  • تیپ 8: قدرت طلب، رهبر، خشمگین

افرادی رک هستند و ابایی از گفتن نظرشان ندارند، اینها خیلی ساده در دیگران ترس ایجاد می کنند و راحت ایرادهای دیگران را به آنها می گویند. می خواهند همه چیز را کنترل کنند و باید همه به حرف های آنها اعتماد کنند. سریع وارد عمل می شوند و نقاط قوت و ضعف را به خوبی شناسایی می کنند.برای آن ها مهم نیست دیگران چه فکری در موردشان می کنند.

 

  • تیپ 9: صلح طلب، میانجی، تنبل

با همه چیز موافق هستند و به ساز همه می رقصند. معمولاً هیچ تیپی با او به مشکل نمی خورد. جرب زبان هستند و بعضاً آب زیر کاه. تصمیم گیری برای این افراد سخت است و معمولاً تمام راه حل های برایش خوب است

 

جمع بندی: مطئناً دانستن تیپ های شخصیتی خوب و مفید است و می تواند به ما کمک کند در وهله اول خودمان را بشناسیم و در وهله بعدی دیگران را و این شناخت به ما کمک می کند ارتباطات بهتری داشته باشیم.

برای یادگیری کامل اصول شخصیت شناسی و پیدا کردن تیپ شخصیتی خودتان و شناخت دیگران باید آموزش های کامل تری را بگذرانید.

ما پیشنهاد می کنیم در دوره مجازی شخصیت شناسی با مدل انیاگرام شرکت نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top