چگونه برنامه بازاریابی تدوین کنیم؟

تهیه برنامه بازاریابی یا همان مارکتینگ پلن، یک ضرورت برای کسب وکارهاست و البته کاری است که ممکن است زمان بر بوده و نیازمند کمک چندین تیم و یا چندین فرد آگاه باشد. در این مطلب تصمیم داریم به صورت تیتر وار مراحل کلی تدوین یک برنامه بازاریابی را مرور کنیم:

۱- از بازاری که در آن هستید آگاهی کامل داشته باشید و بصورت کامل آن را توصیف نمایید. بازار شما چه ویژگی هایی دارد؟ چه بخش هایی و چه نوع مشتریانی دارد؟ ویژگی ها و اندازه هر بخش چقدر است؟ روند و اصول کلی بازار شما چیست؟

۲- چه چیزی برای مشتریان شما ارزش است؟ باید تحقیق کنید و بدانید که مشتری چه می خواهد. این موارد شامل کیفیت، ویژگی های فنی، خدمات و .... می باشد.

۳- چه کانال های توزیعی با توجه به مشتریان شما وجود دارد؟ چگونه به این کانال های دسترسی دارید و مشتری چگونه دسترسی دارد؟ بعنوان مثال مقایسه کانال فروش حضوری و فروش مجازی

۴- رقبا را تحلیل کنید و فایلی از اطلاعات رقبا و هرآنچه آنها ارائه می کنند داشته باشید.

۵- فاکتورها و معیارهای تاثیر گذار بر کسب و کارتان را بررسی کنید. برای این کار ماتریس SWOT می تواند به شما کمک کند تا نقاط قوت و ضعف خودتان و فرصت و تهدید که در بیرون از کسب وکارتان هست را آنالیز و بررسی کنید. (برای آشنایی بیشتری با SWOT اینجـــــــا کلیک نمایید)

۶- نگاهی به اقدام های گذشته داشته باشید. آنها چه تاثیراتی بر روی کسب و کار شما گذاشته اند؟ بعنوان مثال کمپین های تبلیغاتی قبلی شما چگونه بوده؟

۷- میزان سوددهی محصولات و خدمات شما چقدر است؟ هر کدام از بخش های بازار شما چه سودی می تواند به شما برساند و کدام بخش پر سودتر است

۸- مشتریان هدف خودتان را مشخص کنید، تصمیم دارید بیشتر با مشتریان قدیمی کار کنید یا مشتریان بالقوه، کدام محصولتان پرفروش تر است و کدام محصول شما نیاز به بازنگری و بهبود دارد؟ می خواهید بر روی کدام محصول بیشتر کار کنید و ...

۹- اهداف مشخصی را تعیین کنید: به‌عنوان مثال، حفظ مشتریان موجود، افزایش حجم سفارش، فروش محصولات جدید و یا بدست آوردن مشتریان جدید.

۱۰- در خصوص قیمت گذاری محصولاتتان فکر کنید و این کار را مطابق برنامه و شیوه هایی که تدوین کرده اید انجام دهید.

۱۱- در رابطه با نحوه فروش و توزیع کالاها تصمیم بگیرید، در رابطه با نحوه ارتقاء خدمات مشتری و رضایت آنها تصمیم‌گیری کنید.

۱۲- محصولتان را چگونه ترویج می دهید؟ چه راهکارهایی برای ترویج محصولاتتان می توانید داشته باشید

۱۳- چرخه خرید مشتریان را نسبت به برنامه زمانی فعالیت‌های بازاریابی تعیین کنید.

۱۴- برنامه بازاریابی خودتان را با مابقی موارد کسب و کارتان یکپارچه سازی کنید: مانند نیازمندی‌های آموزش و تولید در بخش‌های مختلف.

۱۵- شاخص‌های اصلی در این برنامه (مانند درخواست‌های جدید، نرخ تبدیل، نرخ از دست رفتن مشتری، متوسط ارزش هر سفارش) و سیستم و نظامی برای اندازه‌گیری این موارد

نکته مهم در موارد بالا این است که برای تدوین برنامه بازاریابی مناسب حتماً از تحقیقات بازاریابی استفاده کنید و همچنین طرح بازاریابی خودتان را بر اساس اصول و روش های صحیح علمی بنویسید. این اصول علمی را می توانید دردوره مجازی تدوین برنامه بازاریابی بیاموزید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top