چگونه یک تیپ رفتاری C را بشناسیم؟

ما در گذشته در خصوص مدل رفتارشناسی دیسک نکاتی را برای شما مطرح کردیم، در این مطلب به جزئیات رفتار افرادی که تیپ C دارند می پردازیم. (با مدل رفتاری دیسک (DISC) بیشتر آشنا شوید)

شخصیت­های گروه C، افراد غیرفعال، درونگرا و وظیفه­گرایی هستند که تاکید آنها بر انجام مسئولانه کار در شرایط موجود با رعایت بالاترین کیفیت و دقت می­باشد. تخصص و استعداد ذاتی آنها، در تحلیل منطقی اطلاعات و داده­هاست. اولویت­های اصلی زندگی آنها، کار و وظایفشان، حقایق، کیفیت، دقت و حفظ استانداردهاست.

از کسب دانش و تخصص، کار با کیفیت، برقراری نظم و قانون، استفاده از استانداردها و روش­های درست، انگیزه می­گیرند. باور و ذهنیت اصلی آنها، این است که در همه چیز کیفیت و استاندارد بالا، حفظ شود. آنها در ظاهر افرادی جزئی­نگر هستند و به دنبال رشد شخصی، بی­عیب و نقص بودن و دستاوردهای شخصی هستند.

مدل دیسک DISC

از دیگران توقع دارند که بدون اشتباه باشند و کار را با بالاترین کیفیت انجام دهند. نگرش آنها به کار این است که "باید کار را خودم به بهترین شکل انجام دهم". آنها در سازماندهی امور بسیار ماهرند و در حین کار همیشه جدی و دقیق هستند.

آنها از بی­دقتی، اشتباه کردن و مورد انتقاد قرار گرفتن، هراس دارند و فراری­اند. برای تخصص، دانش، کیفیت، دقت و قانونمندی ارزش والایی قائلند. مهمترین نقطه قوت آنها برنامه­ریز بودن، ریز بینی و دقت بالای آنهاست و نقاط ضعف این گروه، یکسونگری، انتقاد بیش از حد از دیگران، بیش از حد تحلیل کردن، گرفتار در جزئیات و انزواطلبی است و معمولا بیماری رایج در آنها، کمردرد و پادرد است. این گروه شخصیتی بسیار حقیقت­جو، باوجدان، مسئولیت­پذیر، وقت­شناس و خوش قول هستند. اگر آنها ساعت ۸ صبح قرار دارند راس ساعت در محل قرار هستند. آنها همیشه تمیز، منظم و اتوکشیده هستند. معمولا تمرکز بالایی در کارهای خود دارند و بسیار هدفمند و سازمان یافته، رفتار می­کنند.

آنها معمولا شخصیتی خشک و رسمی، با سیاست و محافظه­کار دارند. آنها به شدت دقیق، نکته ­سنج و جزئی­نگر هستند و علاقه شدیدی به تجزیه و تحلیل کارها و صحبت­ها دارند. آنها بسیار حسابگر و هوشیار هستند و معمولا این گروه شخصیتی قربانی کلاه­برداری نمی­شوند. معمولا سردمزاج هستند و زیاد درگیر مسائل احساسی نمی­شوند. آنها مستقل و خودکفا و معمولا منزوی و غیراجتماعی هستند. آنها پرسشگر و متفکر هستند و به بحث­های منطقی علاقه دارند و صحبت­های آنها بیشتر در مورد کار و وظایف است.

آشنایی با تیپ D (سلطه گر) در مدل رفتاری دیسک DISC

تاکید همیشگی آنها، داشتن دقت و کیفیت بالا در هرکاری است و اصلی­ترین توقع آنها از دیگران هم، رعایت استانداردهای بالاست به این علت آنها همیشه از خود و دیگران انتقاد می­کنند، چون کمال­گرایی و بی­گذشت بودن در کار، ویژگی اصلی آنهاست. آنها تودار و خوددار هستند و تمایلی به ابراز احساسات درونی خود نسبت به کارها، افراد و مسائل ندارند. آنها متخصص کارهای خود هستند و هرکاری را با مهارت و تبحری بالا، انجام می­دهند.

شعارهای معروف این گروه شخصیتی عبارتند از: اول تحقیق، تفکر، برنامه ریزی بعد کار- انسجام، تدبیر و تحقق اهداف- آسمان آبی، سازمان پاک- ضوابط بجای روابط- مدیریت صحیح با دست­های پاک و تفکری خلاق- اگر بخواهیم می­توانیم- منطق، تفکر و نظم سه کلید کار ماست- همت، تلاش و نظم در کار و زندگی- تفاوت بین خوب و عالی، اندکی تلاش بیشتر است- موفقیت انسان­ها در گرو اندیشه آنهاست- قبل از هر حرف، خوب فکر کن- امروز مقدمه فردا است- از ماست که بر ماست.

آنها بسیار مودب، متواضع و فروتن هستند. کار کردن در کنار آنها معمولا خسته کننده و کسالت­آور است. آنها شخصیتی آرام، متین، ساکت، کم­حرف و کم­انرژی دارند و از انجام کار تکراری یا داشتن زندگی یکنواخت، خسته    نمی­شوند. آنها را افرادی محتاط، واقع بین، سخت­کوش، سخت­گیر و پایدار  می­شناسند که کارها را با صبر و حوصله به اتمام می­رسانند. در کارها جدی هستند و به طور کلی در سازمان­های آنها، قانون، چهارچوب مقررات و سلسله مراتب رسمی، حرف اول را می­زند.

مدل DISC

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top