مدیریت خشم 9 نکته برای کنترل خشم

 

آیا شما هم در زمره کسانی هستید که تا دقایقی در ترافیک می مانند، عصبی می شوند، یا زمانی که فرزندتان زیاد صحبت می کند، کلافه می شود و سر او داد می زنید؟

یکی از مهم ترین هیجان ها و احساس هایی که ما انسان ها داریم، خشم است. مطمئناً خشم هم در زمره احساس ها مفید ما انسان ها هست اما اگر نتوانیم مدیریت خشم داشته باشیم، احتمالاً دچار دردسر خواهیم شد. خشم بدون کنترل برای سلامتی ما مضر و زیان بار است.

در ادامه 9 نکته برای کنترل خشم به شما خواهیم گفت:

 مدیریت خشم

1-تلاش کنید قبل از حرف زدن، کمی فکر کنید.

این جمله را زیاد شنیده ایم اما به آن عمل نمی کنیم. آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که حرفی بزنید اما بعد از گفتنش پشیمان شوید؟ اگر بتوانیم با خودمان عهد کنیم که قبل از اینکه زبان به صحبت یا به پرخاش باز کنیم، کمی فکر کنیم و درباره عاقبت صحبت هایمان تفکر کنیم، احتمالاً هم کمتر حرف می زنیم و هم کمتر پرخاشگری می کنیم.

 

2-در آرامش در خصوص خشم خودتان صحبت کنید.

مطمئناً شنیده اید که کمی فاصله انداختن بین زمانی که عصبانی هستید و صحبت کردن، می تواند به شما کمک کند خشم خودتان را کنترل کنید و آرام شوید. سعی کنید موضوعی که باعث خشم شما شده را در این زمان بگویید، با آرامش علت عصبانی شدن را بگویید و اینگونه هم توانسته اید حرفتان را بزنید، هم پرخاش نکرده اید و هم دیگران از شما ناراحت نمی شوند.

 

3- برای ورزش زمان بگذارید

کسانی که ورزش می کنند، استرس کمتری را تجربه می کنند و این موضوع باعث می شودکمتر عصبانی شوند. حتی یک پیاده روی کوتاه می تواند در این زمینه به شما کمک کند. فراموش نکنید کنترل استرس می تواند نقش موثری در کنترل خشم داشته باشد. (پیشنهاد می کنم مطلب کامل کنترل استرس -----> چگونه استرس را کنترل کنیم؟)

 

4- وقفه بیاندازید

همانطور که در اصل های قبلی هم اشاره کردیم، بین عصبانی شدن و حرف زدن و اقدام، کمی تاخیر بیاندازید. زمانی که پرخاشگری نمی کنید و براساس عصبانیت خودتان پاسخ نمی دهید، فرصت دارید که کمی فکر کنید، شاید موضوع آنقدرها هم که فکر می کنید و بخاطرش عصبانی شده اید، مهم نباشد.

 

5- از حل مسئله استفاده کنید.

مطمئن باشید خشم و عصبانی شدن، همه چیز را بهتر نمی کند و ممکن است بدتر هم بکند. اگر با اصول حل مسئله آشنا باشید ساده تر می توانید مشکل را حل کنید. اگر همسرتان شب ها دیر می آید، می توانید با او صحبت کنید یا به او بگویید که دو شب از هفته را زودتر به خانه بیاید.

 

6- در جواب عصبانیتتان از کلمه "من" استفاده کنید.

اگر بتوانید جمله خودتان را با "من" شروع کنیداز میزان تنش به شدت کاسته می شود. مثلاً بجای اینکه بگویید "چرا اتاق تو اینقدر کثیف است" بگویید: "من ناراحت میشم که اتاقت را اینطوری می بینم."

 کنترل خشم

7- بخشش را امتحان کنید.

یکی از کارهایی که انسان های بزرگ انجام می دهند، بخشش است. در بخشش لذتی است که در مجازات کردن نیست. حتماً در اولین فرصت بخشش را امتحان کنید.

 

8- آرام بودن را تمرین کنید.

شاید شما هم انیمیشن پاندای کونگ فوکار را دیده باشید. در برخی از صحنه، استاد شیفو ، سعی می کند زمانش را با آرامش و در تمرکز بگذارند. همین کار می تواند به شما کمک کند این آرامش را تجربه کنید. در همین راستا یادگیری تنفس اصولی هم کاربردی است (برای یادگیری تنفس اصولی اینجا کلیک نمایید.)

 

9- از یک راهنما یا مشاور کمک بگیرید.

برای کنترل خشم باید بیشتر یاد بگیرید، اگر مشکل جدی در کنترل خشم دارید، حتماً از یک راهنما و مشاور کمک بخواهید و یا سعی کنید در دوره های کنترل و مدیریت خشم شرکت کنید. این دوره ها می تواند برای شما بسیار موثر باشد.

ما به شما پیشنهاد می کنیم در دوره مجازی مدیریت خشم شرکت نمایید. برای مشاهده توضیحات این دوره، اینجـــــــــــــــا کلیک نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top