تعریف مدیریت زمان چیست؟

 

از دغدغه های مهم امروزی که هر فردی به آن فکر می کند، مدیریت زمان است. مدیریت زمان برای هر فردی که به موفقیت فکر می کند ضروری و پر اهمیت است.

اگر بخواهیم بصورت اجمالی تعریفی از مدیریت زمان داشته باشیم، می توانیم بگوییم:

مدیریت زمان فرایند نظم بخشیدن و برنامه ریزی تخصیص زمان برای فعالیت های خاص است.

وقتی در احوال انسان های موفق تفکر می کنیم متوجه می شویم که یکی از علل تفاوت آنها با دیگران همین مدیریت زمان و استفاده بهتر از زمانشان است.

همه میدانیم که ما در طول شبانه روز 24 ساعت زمان داریم و این زمان برای همه انسان های روی زمین یکسان است، اما خیلی ها از این زمان استفاده بیشتری می کنند و در این زمان کارهای بیشتری انجام می دهند.

در ادامه این مطلب به چندین نکته که می تواند تاثیر مطلوبی بر عملکرد شما و همچنین مدیریت بهتر زمان، بگذارد می پردازیم.

 

برنامه ریزی کنید.

اولین کاری که لازم است انجام دهید، برنامه ریزی است. وقتی در خصوص واژه برنامه ریزی صحبت می کنیم ذهن خیلی ها به سمت کاری سخت و طاقت فرسا می رود.

اما برنامه ریزی می تواند بسیار ساده باشد. در ساده ترین جالت شما می توانید برروی یک برگه کاغذ کارهای یک ماه پیش روی خودتان را بنویسید و آن را به کارهای هفتگی و روزانه تقسیم کنید. این موضوع به شما کمک می کند در ابتدای هر روز لیست کارهای آن روز را تهیه کنید و براساس همین کارها، روزتان را شروع کنید.

نکته مهم در برنامه ریزی روزانه این است که تعداد کارهایی که در یک روز برنامه ریزی می کنید زیاد نباشد. معمولاً پیشنهاد می دهند تعداد این کارها حدود 6 مورد باشد.

 

تمرکز کنید.

در زمان انجام کارها سعی کنید تمرکز داشته باشید و زمانی که وارد یک کار می شوید، اجازه ندهید کارها و ادقام های دیگر شما را از پیشبرد این کار خاص باز دارد. تمرکز اصل مهمی است که در کنار مدیریت زمان و برنامه ریزی بسیار ضروری و مهم است. امروزه یکی از بزرگترین مشکلات جوامع بشری عدم تمرکز است و یکی از علل آن به وجود گوشی های موبایل و شبکه های اجتماعی برمی گردد.

پیشنهاد می کنم با خودتان قرار بگذارید که زمانی که مشغول کاری شدید تا پایان زمان اجرای آن، به کار و اقدام دیگری، حتی سر زدن به گوشی موبایل، فکر هم نکنید.

 

روزتان را به زمان های یکسان تقسیم بندی کنید.

یکی از کارهایی که می توان انجام داد تا مدیریت بهتری بر زمان داشت و علاوه برآن انرژی را نیز حفظ کرد، تقسیم بندی زمان های روز برای انجام کار است.

معمولاً پیشنهاد می شود این زمان از روی زمانی برداشته شود که شما پس از گذشت این زمان در حین کار، احساس خستگی می کنید. مثلاً فردی پس از گذشت 30 دقیقه از شروع کارش خسته می شود و فرد دیگری 90 دقیقه بعد.

شما می توانید با این تقسیم بندی، زمان های کاری خودتان را مشخص کنید و روزتان را به این بازه های زمانی (مثلاً 90 دقیقه ای) تقسیم کنید و در هر کدام به یک کار بپردازید.

بعنوان مثال ممکن است یکی از این زمان ها را برای مطالعه بگذارید و 3 عدد را برای جلسه و تماس با چند مشتری.

نکته دیگر در این اصل این است که پس از اتمام هر کدام از این بازه های زمانی نیاز است که یک استراحت اندکی داشته باشید تا انرژی شما مجدد شارژ شود.


شاید باورتان نشود، اما با رعایت همین سه نکته می توانید تاثیرات مطلوب آن و بهبود در روند پیشرفتتان را بصورت ملموس لمس کنید.

دوره مجازی مدیریت زمان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top