روند ممیزی داخلی در استانداردهای ایزو

 

یکی از الزامات مهم در استانداردهای ایزو، موضوع ممیزی داخلی است که سازمان باید در فواصل زمانی برنامه ریزی شده نسبت به انجام ممیزی داخلی اقدام کند.

همانطور که استانداردهای ایزو مانند ایزو 9001 یا IATF الزام کرده اند، افرادی واجد صلاحیت باید اقدام ها مربوط به ممیزی داخلی را انجام دهند و یکی از موارد مهم، گذراندن آموزش ممیزی داخلی و دریافت گواهینامه است.

در این مطلب گذری به مراحل ممیزی داخلی می اندازیم تا مرور و یادآوری برای افرادی شود که دوره های ممیزی داخلی را گذرانده اند و آشنایی باشد برای دوستانی که به این موضوع علاقه مند هستند.

 

تدوین چک لیست ممیزی داخلی

از اولین اقدام هایی که لازم است برای ممیزی داخلی انجام شود، تدوین چک لیست ممیزی داخلی است. لازم است براساس مستندات و فرآیندهای سازمان و بندهای استاندارد، چک لیستی تهیه شود که در آن سوالها و موارد مورد ممیزی مشخص شده باشد.

این چک لیست راهنمایی است برای ممیزین داخلی که بتوانند تمام موارد را ممیزی کنند و در خلال ممیزی موردی از قلم نیفتد.

 

برنامه ریزی ممیزی

ممیزین داخلی، پیش از ممیزی باید برنامه ریزی لازم برای انجام ممیزی داخلی را تهیه کنند. این برنامه ریزی شامل برنامه ریزی بلند مدت و طرح ممیزی است. در برنامه ممیزی مشخص می شود که در چه ماه هایی از سال کدام بخش ها ممیزی می شوند و در طرح ممیزی زمان و ساعت دقیق ممیزی، معیارهایی که بر مبنای آن ممیزی انجام میشود، فرد ممیز و اطلاعات حزئی آورده می شود.

این طرح ممیزی در اختیار واحدها قرار می گیرد تا آنها از زمان دقیق ممیزی واحد خودشان اطلاع داشته باشند و آماده باشند.

 

اجرای ممیزی داخلی

براساس طرح ممیزی و با توجه به ساعت هایی که مشخص شده است، ممیزی آغاز می شود. معمولاً توصیه می شود یک جلسه افتتاحیه و اختتامیه در ممیزی داشته باشید که این موارد بیشتر در ممیزی های صدور گواهینامه انجام می شود، اما در ممیزی داخلی هم می شود این جلسات را داشت.

در جلسه افتتاحیه، می توان به مدیران واحدها کلیات ممیزی را گفت، با آنها یکبار دیگر زمان را هماهنگ کرد و کلیات و جزئیات ممیزی داخلی را با آنها مرور کرد.

مسیر ممیزی براساس برنامه ریزی و طرح ممیزی شروع می شود و ممیزها به سراغ واحدها می روند و براساس چک لیست های ممیزی، سوالات مربوطه را می پرسند و مدارک و مستندات هر واحد را بررسی می کنند.

در خلال این بررسی ها لازم است که در چک لیست ممیزی مشاهدات ثبت شود. بعنوان مثال "فرم اقدام اصلاحی به تاریخ 22 شهریور در خصوص نشت مخزن شماره 22 کنترل شد، اثربخشی اقدام بررسی شده بود."

همچنین عدم انطباق ها با ذکر شواهد و مستندات نوشته می شود، بعنوان مثال : سوابق مربوط به فرم گزارش تولید تاریخ 25 شهریور، در خصوص قطعه 123، مشاهده نشد"

 

جمع بندی گزارش ها:

در انتهای ممیزی داخلی لازم است تیم ممیزی داخلی نسبت به جمع بندی گزارشها و عدم انطباق ها اقدام کند و همه موارد به صورت یکپارچه تنظیم شوند.

عدم انطباق واحدها بصورت مجزا دسته بندی می شوند.

 

ارائه گزارش:

معمولاً این گزارش در جلسه اختتامیه و با حضور مدیران واحدها ارائه می شود و گزارش عدم انطباق های هر واحد به آنها ارائه می شود و با هماهنگی واحد مربوطه، زمانی را برای اصلاح موارد و عدم انطباق ها تعیین می کنیم.

پیگیری: لازم است در زمان های مقرری که برای رفع عدم انطباق ها برنامه ریزی شده، تیم ممیزی اقدام کند و اطمینان یابد که واحدها، عدم انطباق های خودشان را اصلاح کرده اند.

 

گام های ارائه شده در بالا، سبکی از انجام ممیزی داخلی است که می تواند به واحدها و مدیران تضمین کیفیت کمک کند تا بتوانند بهتر فرایند ممیزی داخلی را اجرا نمایند.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top