آموزش نیروی انسانی چگونه باید باشد؟ معرفی چرخه آموزش

از موضوعات مهم که می تواند در پیشرفت و رشد سازمان ها تاثیر بسزایی بگذارد، آموزش نیروی انسانی است. آموزش می تواند به کارکنان سازمان کمک کند بهتر و بیشتر کار کنند و بتوانند اثربخشی و کارایی بیشتری داشته باشند.

آموزش اصول و چارچوب مختص خودش را دارد و اگر حساب شده اجرا نشود نمی تواند دستاورد مطلوبی داشته باشد.

در این مطلب در خصوص چرخه آموزش نیروی انسانی توضیحاتی را می دهیم که این توضیحات بخشی از استاندارد ایزو 10015 است که به موضوع آموزش می پردازد.

مرحله اول: تهیه استاندارد مهارت کارکنان.

در اولین مرحله سازمان ها باید بر اساس چارت سازمانی و برای پست های سازمانی (نه افراد سازمان) لیستی از مهارت های و آموزش های مورد نیاز را تهیه کنند. به عنوان مثال پست سازمانی مدیر منابع انسانی باید آموزش های مرتبط با ایزو 10015 ، مهارت های مدیریت منابع انسانی، اصول گزارش نویسی، آشنایی با ایزو 9001، اصول منشی گری، را بگذارند.

این اقدام برای تمام پست های سازمانی و سمت های موجود در سازمان باید انجام شود. در اجرا این بند، به افراد توجهی نداریم و اینکه فردی که الان متصدی این شغل است چه آموزش هایی را دیده، صرفاً به آنچه از نظر سازمان برای یک پست سازمانی مهم است فکر می شود و آموزش ها و مهارت ها ثبت می شود.

 

مرحله دوم: نیازسنجی

در این مرحله با توجه به به استاندارد مهارتی که تهیه کردید و همچنین صحبت با مدیران واحدها و خود کارکنان، می توانید یک جدول آموزشی برای نیروی انسانی تهیه کنید. این جدول می تواند نیازسنجی آموزش نیروی انسانی برای 6 ماه آینده باشد.

در این مرحله با توجه به اولویت های اصلی سازمان سعی می شود آموزش هایی که اولویت دارد در لیست قرار بگیرند.

 

مرحله سوم: برنامه ریزی آموزش

پس از اینکه نیازسنجی آموزشی تهیه شد و توسط مدیر مربوطه آموزش ها تایید شدند و بودجه مورد نظر برآنها برآورد شد، نوبت به برنامه ریزی می رسد.

شما باید برنامه ای مدون برای مدت زمانی که تعیین کرده اید، بعنوان مثال 6 ماه، تهیه کنید و مشخص کنید که کدام آموزش ها در چه زمانی برگزار شود و این برنامه آموزشی به اطلاع کارکنان و افرادی که قرار است در آموزش ها شرکت کنند رسانده می شود تا در تاریخ های مذکور در دوره حضور داشته باشند.

در کنار این موضوع اقدام های لازم برای هماهنگی با مدرس و اساتیدی که قرار است از بیرون سازمان در برای تدریس حضور داشته باشند انجام می شود.

 

مرحله چهارم: اجرای آموزش

در این مرحله که پس از برنامه ریزی انجام می شود، تاریخ دقیق دوره مشخص می شود، این تاریخ که با هماهنگی انجام شده با مدرس صورت می گیرد، با کارکنان نیز اطلاع داده می شود و در تاریخ مذکور دوره برگزار می شود.

در انتهای برگزاری دوره می توانید از شرکت کننده ها نظرسنجی کنید و در این نظرسنجی میزان رضایت شرکت کننده ها را از موضوعات مختلف دوره مانند نوع برگزاری، مدرس دوره، محتوای دوره و ... اندازه گیری کنید.

 

مرحله پنجم: اندازه گیری اثربخشی آموزش.

مسئول آموزش و مدیر منابع انسانی باید مطمئن شود آموزش نیروی انسانی بخوبی برگزار شده و کارکنان توانسته اند آنچه سازمان مد نظر داشته است را فرا بگیرند و به مهارت های آنها اضافه شده باشد.

برای این کار کافی است در بازه زمانی مشخصی بعد از برگزاری دوره عمکلرد و معلومات افرادی که در دوره شرکت کرده اند سنجیده شود تا مشخص شود میزان اثربخشی دوره برگزار شده چه میزان بوده است. فراموش نکنید که اندازه گیری اثربخشی از طریق امتحان هایی که بعد از دوره گرفته می شود، مصداق مناسبی برای اینکه بدانیم شرکت کننده ها چقدر آموزش ها دریافت کرده اند و چقدر می توانند در کار از آنها استفاده کنند نیست، چرا که با گذشت چند روز از دوره ممکن است تمام آموزه ها فراموش شود.(برای آشنایی بیشتر با موضوع اثربخشی آموزش مقاله مرتبط با الگوی کرک پاتریک را مطالعه نمایید.)

برای افرادی که در این ارزیابی نمره مطلوبی نیاورده اند لازم است آموزش های مجدد گذاشته شود.

 

این الگو که در بالا به آن اشاره شد، چرخه ای است که بصورت استاندارد جهانی مشخص شده است و در استاندارد ایزو 10015 نیز به آن اشاره شده است. پیشنهاد می کنیم برای یادگیری کامل اصول آموزش نیروی انسانی و مدیریت آموزش، در دوره مجازی ایزو 10015 شرکت کنید.

 

iso 10015

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top