وظایف مدیریت منابع انسانی چیست؟

 

یکی از واحدهایی که امروزه نقش مهمی در سازمان ها دارد، واحد مدیریت منابع انسانی است. البته خیلی از سازمان ها کوچک و متوسط چنین واحدی ندارند اما وظایف آن مستقیماً بر عهده مدیرارشد یا یکی از مدیران است.

اگر بخواهیم تعریفی از مدیریت منابع انسانی داشته باشیم، به سراغ تعریف، گری دسلر، یکی از شناخته شده ترین افراد در حوزه مدیریت منابع انسانی باید رفت، او این چنین تعریف می کند.

مدیریت منابع انسانی، از میان وظایف و مسئولیت های مختلف مدیریتی، مسئولیت کلیه فعالیت‌ها و خط مشی‌های مربوط به کارکنان و نیروی انسانی سازمان را بر عهده دارد.    به طور دقیق‌تر: جذب و استخدام همکاران و نیروی جدید، آموزش کارکنان، ارزیابی عملکرد کارکنان و پاداش دادن به آنها و به طور خلاصه ایجاد محیطی سالم و منصفانه برای کارکنان.

در این مطلب تصمیم داریم به صورت دقیق تر نگاهی به وظایف مدیریت منابع انسانی بیاندازیم.

 

جذب و استخدام:

از وظایف مهم واحد منابع انسانی شناسایی نیازهای شغلی سازمان و استخدام افراد مناسب است.

واحد منابع انسانی باید برآوردی از نیروی کاری سازمان داشته باشد و بتواند ظرفیت خالی را شناسایی کرده تا در زمان مناسب اقدام به استخدام نماید.

برای استخدام لازم است ابتدا با توجه به وظایف و شایستگی های مورد نیاز شغل، بررسی های لازم را انجام داده و ویژگی های مورد نیاز فرد جدید را مشخص نمایند و با توجه به این ویژگی ها اقدام به آگهی استخدام نمایند.

در فرایند استخدام معمولاً هماهنگی های لازم برای مصاحبه، قسمت های عمومی و کلی مصاحبه بر عهده واحد منابع انسانی است.

اقدام های نهایی استخدام همچون قرارداد و تشکیل پرونده پرسنلی هم بر عهده منابع انسانی است.

 

آموزش:

یکی از بخش های مهم سازمانی که معمولاً در استانداردهای ایزو مانند ایزو 9001 نیز الزام است، آموزش است. آموزش می تواند زیر نظر منابع انسانی فعالیت نماید و اقدام های مربوط به آموزش کارکنان را برعهده دارد.

آموزش کارکنان می تواند شامل بخش های مختلفی باشد:

آموزش کارکنان جدید: کارکنانی که به تازگی به شرکت ملحق شده اند نیازمند آشنایی با سازمان، قوانین و خط مشی ها، اصول کاری و ... هستند و برنامه ریزی و اجرای این آموزش ها برعهده واحد آموزش و زیر نظر مدیریت منابع انسانی است.

آموزش های کارکنان: کارکنان سازمان هم برای بروز شدن، نیازمند آموزش هستند و با توجه به نیازهای آموزشی آنها، دوره های آموزشی برگزار می شود.

آموزش های بازآموزی: برخی از شرکت ها برای اطمینان از اینکه آموزش های قبلی در ذهن کارکنان باقی بماند و برای مرور مجدد، دوره های آموزشی بازآموزی دارند که آموزش های قبلی را مرور می کنند.

 

ارزیابی عملکرد و پاداش

امروزه برای ایجاد انگیزه در کارکنان و اینکه بتوانند تفاوت بین کارکنان پرتلاش و معمولی را بیابند، از ارزیابی عملکرد استفاده می شود که ابزار مفیدی برای پاداش است.

معمولاً روند برنامه ریزی و اجرای ارزیابی عملکرد با مدیریت واحد منابع انسانی است و این واحد با برنامه ریزی و در زمان های مشخص با همکاری واحدهای مختلف اقدام به ارزیابی عملکرد کارکنان می نماید و بر همین مبنا پاداش ها محاسبه می شود.

 

ایجاد محیطی سالم

مدیریت منابع انسانی باید تلاش کند تا راهکارهایی را برای ایجاد محیط کاری سالم و مطلوب ایجاد کند تا کارکنان بتوانند بدور از استرس کارشان را پیش ببرند و فضایی برای حرف زدن، پیشنهاد دادن و انتقاد کردن داشته باشند.

معمولاً مدیران منابع انسانی از ابزارهای تشویقی و اردوها و گردهمایی دوستانه گرفته تا صندوق های نظرسنجی و جلسات گفتگو، تلاش می کنند تا این جو صمیمی و دوستانه و به دور از استرس را ایجاد کنند و کاری کنند تا پرسنل بتوانند به راحتی ابراز نظر کنند.

 

آشنایی با قانون

مدیر منابع انسانی باید با قوانین کار بخوبی آشنا باشد تا بتواند از آن هم به نفع کارکنان و هم به نفع سازمان استفاده نماید.

این قوانین در نوشتن قراردادها، تنظیم آیین نامه های کاری و اداری و ... کاربرد دارد و هر اقدامی در سازمان در سایه قوانین انجام می شود و این اقدام ها از مشکلاتی که ممکن است در آینده بواسطه عدم رعایت قانون بوجود بیاید جلوگیری می کند.

 

در کل مدیریت منابع انسانی بخش بسیار مهمی است، چرا که مهمترین دارایی یک سازمان منابع انسانی آن است و یک مدیر خوب و حرفه ای منابع انسانی می تواند به سازمان و کارکنان سازمان در مسیر موفقیت و پیشرفت بسیار کمک کند.


در این میان آشنایی مدیران ارشد و صاحبان کسب و کار با اصول مدیریت منابع انسانی بسیار حائز اهمیت است. به همین سبب پیشنهاد می کنیم، نگاهی به توضیحات دوره ساخت سازمان رویایی که در خصوص منابع انسانی است، بزنید. (برروی تصویر زیر کلیک نمایید)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top