تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟

 

معمولاً دو عبارت بازاریابی و فروش همواره در کنار یکدیگر دیده می شوند و همین موضوع یکی از علت هایی است که باعث شده خیلی این دو را یکی بدانند در صورتی که اینطور نیست.

معمولا شرکت ها و موسساتی کوچک واحد بازاریابی و فروش یکسانی دارند در حالی که برخی از شرکت های بزرگ و حرفه ای دو واحد مجزا دارند، یعنی یک واحد بازاریابی و یک واحد فروش.

دراین مطلب تصمیم داریم بیشتر به تفاوت بازاریابی و فروش بپردازیم.

تفاوت بازاریابی و فروش

1.

فروشنده ها همواره سعی می کنند محصولاتی که به آنها سپرده شده است را بفروشند و در این مسیر با استفاده از تکنیک های متقاعدسازی سعی می کنند مشتریان را به خرید محصولات ترغیب کنند.

اما بازاریاب بدنبال شناخت نیازهای مشتریان است تا بتواند با کمک واحدهای مختلف سازمان، محصولی را تولید کند که مطابق نیازها و خواسته های مشتریان باشد. اینجاست که تحقیقات بازاریابی می تواند به کمک بازاریاب بیاید.

 

این مطلب را از دست ندهید: 3+1 روش برای متقاعدکردن دیگران

2.

بازاریاب ها با بررسی بازار و ارزش های محصول قیمت گذاری می کنند و تلاش می کنند این قیمت ها بهترین باشد،

فروشنده ها معمولاً در برخورد با مشتری باید بتوانند این قیمت ها را توجیه کنند و مشتری را راضی به خرید کنند. خیلی اوقات قیمت یکی از موانع جدی برای پیشبرد فروش برای فروشنده است.

 

3.

فروشنده ها معمولاً بصورت مستقیم با خریدار صحبت می کنندو ارتباط آنها با خریدار و مصرف کننده است. اما بازاریاب ها ممکن است با افراد مختلفی صحبت کنند و مذاکره و جلسات کاری مختلفی را با سمت های مختلف و افراد مختلف در سازمان های مختلف داشته باشند تا بتوانند در طراحی و ایجاد محصول جدید یا شرایط بهینه فروش تصمیم گیری کنند.

 

4.

یک فروشنده معمولاً اهداف فروش کوتاه مدت دارد. معمولاً گفته می شود تارگت های هفتگی یا ماهانه و تلاش می کند این اهداف فروش را محقق کند.

بازاریاب اهداف بلند مدت دارد و افق دید او و اهداف او سالانه است. بازاریابان باید اهداف محتلفی داشته باشند مانند فروش، سهم بازار، رضایت مشتری، شکایت مشتری، تنوع محصولات و ...

 

5.

عمده فعالیت فروشنده ها،فروش محصولات هستند و اینکه بتوانند در زمانی مشخص محصول بیشتری را بفروشند، اما دایره فعالیت های بازاریاب وسیع تر و بیشتر است و اقداماتی مانند تحلیل بازار، مدیریت فروش، تبلیغات، روابط عمومی، تحقیقات بازاریابی و ... برعهده اوست.

بازاریابی و فروش دو عنصر کلیدی برای موفقیت کسب و کارها هستند و تلاقی و همکاری آنها باعث رشد سریع کسب وکار می شود.

در واقع تیم بازاریابی با کمک و همراهی تیم فروش می تواند بهترین نتیجه ها را دریافت کند و تیم فروش هم با استفاده از پیشنهادها و ایده های تیم بازاریابی و همچنین تبلیغ هایی که در راستای برندینگ انجام می شود، می تواند راحت تر محصولات را بفروشند.

 

7.

یک شکارچی زمانی می تواند شکار خوبی داشته باشد که با یک دوربین خوب اطرافش را رصد کند، یک راننده زمانی در مسابقه می تواند بهتر عمل کند که نقش خوان خوبی در کنارش باشد،

بازاریابی نقش دوربین و نقشه خوان را برای فروشنده ها بازی می کند و اگر سازمانی این تیم و این عملکرد را نداشته باشد تیم فروش نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد. فروش بدون بازاریابی مانند تیراندازی با چشمان بسته است.

 

آموزش بازاریابی و فروش

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top