بازار هدف چیست؟ (Target Market‌)

یک تولیدکننده مواد غذایی را در نظر بگیرید، تصور کنید او چیپس و پفک تولید می کند و به تازگی شرکت خودش را در یک شهر غرب کشور تاسیس کرده است. او برای فروش بهتر محصولاتش تصمیم می گیرد محصولاتش را برای شروع تنها در 3 محله اصلی شهر ارائه کند تا بتواند در این قسمت بازار محصولاتش را بخوبی بفروشد. این 3 محله، بازار هدف این شرکت است.
کسب و کارها و سازمان ها برای اینکه بتوانند محصولات و خدمات خودشان را به بهترین نحو ممکن ارائه کنند، باید نگاهی با بازار داشته باشند و با انتخاب یک بازار هدف مناسب اقدام به فروش نمایند. در این مطب بیشتر در خصوص این بازار صحبت می کنیم.
اگر بصورت کلی نگاه کنیم، اولین بازار، بازار مشتریان بالقوه خواهد بود، افرادی که حاضرند از محصول ما استفاده کنند. بعنوان مثال شاید بتوان گفت درصد بالایی از افراد ایران مشتری بالقوه محصولی مانند چیپس و پفک هستند.
در وهله دوم افرادی هستند که توانایی خرید محصول ما را دارند. بعنوان مثال برای این شرکت چیپس و پفک شاید با توجه به عدم توانایی پخش در شهر های دیگر، تنها ساکنان همان شهر مشتری او باشند و بتوانند از او خرید کنند.
بازار بعدی که از دل این بازارهای بیرون می آید، بازار هدف است. بازار هدف بازاری است که من می توانم در ان شروع به بازاریابی کنم و افرادی که در آن بازار هستند از من خرید می کنند.

 

شاید این مطلب برای شما هم مفید باشد: قانون 12 در مذاکره و ارتباطات


انتخاب صحیح بازار هدف کمک می کند تا سریع تر روند فروش و بازاریابی انجام شود و سازمان ها بهتر می توانند محصولات و خدماتشان را بفروشند.
ممکن است سازمانی با توجه به بودجه مالی مناسب و توان رقابت با دیگر رقبای خودش، بازار بزرگی را بعنوان هدف انتخاب کند، مانند بسیاری از شرکت ها که بازار هدفشان کل فروشگاه های ایران است و از طرفی شرکت دیگری که توانایی مالی کمتری دارد یا استراتژی های خودش را دنبال می کند، یک بازار کوچک را انتخاب می کند تا بتواند به بهترین نحو ممکن محصولات و خدماتش را ارائه کند.
شرکتی که محصولاتش را فقط در شهر خودش ارائه می کند و یا محصولات لوکسی که فقط در برخی از فروشگاه های خاص ارائه می شود، همه اینها یک بازار هدف جزئی و دقیق را انتخاب کرده اند.
توصیه ای که معمولاً در این مواقع می شود این است که شرکت هایی که تازه  شروع به کار کرده اند با بازارهای هدف کوچک تری آغاز کنند تا بتوانند به مرور خودشان را توسعه بدهند.

 

شاید این مطلب برای شما هم مفید باشد: استراتژی بازاریابی چیست و چه اهمیتی دارد؟


موضوع بعدی انتخاب درست بازار هدف است، تصور کنید فردی در یک آسایشگاه سالمندان مشغول فروش چیپس و پفک بشود یا فرد دیگری تبلیغات کلاس های کنکور خودش را در یک مدرسه ابتدایی ارائه کند، متاسفانه خیلی از کسب و کارها به همین صورت اقدام به بازاریابی و تبلیغات می کنند و بدون در نظر گرفتن بازار هدف شروع به معرفی محصول می کنند.
فراموش نکنید معرفی و تبلیغات محصول و ارائه آن بدون در نظر داشتن بازار هدف ، مانند شلیک گلوگه با چشمان بسته  و در تاریکی است.

 

آموزش بازاریابی و فروش

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top