4p یا آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) چیست؟


یکی از اصول پایه و اساسی در بازاریابی که بسیار مطرح می شود، آمیخته بازاریابی یا همان 4P بازاریابی است. در این مطلب به توضیح این موضوع می پردازیم.

آمیخته بازاریابی توسط نیل بردن در سال 1964 مطرح شد و همچنان در حوزه بازاریابی پرکاربرد است. زمانی که یک کسب و کار می خواهد در بازار جایگاهی داشته باشد و بتواند محصولاتش را به خوبی ارائه کند و جایگاه خودش را در بازار تثبیت کند، باید با به اصول آمیخته بازاریابی یا 4P توجه کند و آنها را مد نظر قرار دهد.

4p
البته پیش از ادامه مطلب باید این نکته را هم بیان کرد که به مرور موارد مختلفی به آمیخته بازاریابی اضافه شد و با عنوانی همچون 6P، 7P و .. مطرح شده اند، اما همچنان سنگ زیربنا، همان 4P معروف است.

اگر به یادگیری کاملتر آمیخته بازاریابی علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم در دوره آموزشی آمیخته بازاریابی 4P شرکت کنید.آمیخته بازاریابی از چهار عبارت تشکیل شده که هر کدام با P شروع می شوند و در ادامه به تشریح هر کدام می پردازیم:

1- Product (محصول):

اولین موضوع مهم در آمیخته بازاریابی محصول است. زمانی که از محصول صحبت می کنیم، پارامترهای مختلفی مد نظر است و باید به آنها توجه شود.


سوالاتی که معمولاً در این قسمت پرسیده می شود می تواند موارد زیر باشد:

  • چه محصولی می فروشم؟
  • آیا این محصول نیازهای مشتری جامعه هدف من را تامین می کند؟
  • آیا این محصول می تواند ویژگی های منحصربفرد داشته باشد؟
  • کیفیت محصول در چه حدی است؟
  • ویژگی بارز این محصول نسبت به رقبا در چیست؟
  • محصولات جایگزین چه مواردی هستند؟
  • در کنار این محصول چه محصولات دیگری می توان فروخت؟


سازمان ها باید توجه ویژه ای به محصولات تولیدی داشته باشند و تلاش کنند محصولات را مطابق خواسته مشتریان تولید کرده و تلاش کنند یک روند صعودی در افزایش کیفیت محصولات داشته باشند.
شناخت دقیق محصول می تواند تاثیر معناداری بر روی مولفه های دیگر بگذارد. مسلماً محصولی که با یک کیفیت عالی تولید می شود و محصول لوکس بشمار می رود، با هر قیمتی و در هر مکانی به فروش نمی رسد.

این مطلب را از دست ندهید: تعریف بازاریابی و تبلیغات چریکی چیست؟

 

2- Price (قیمت):

از اصول مهم در بازاریابی، قیمت گذاری محصولات است. در قمیت گذاری بایستی به مولفه های مختلف توجه داشت. این مولفه ها می تواند شامل هزینه های ثابت و متغیر باشد، مانند هزینه های تولید، هزینه های پرسنل، تبلیغات و بازاریابی و ... برخی شرکت ها هم با استراتژی قیمت وارد بازار رقابت می شوند و سعی می کنند با کمترین قیمت محصولاتشان را به بازار عرضه کنند تا بتوانند سهم مناسبی از بازار را کسب کنند. اینکه چه استراتژی در حوزه قیمت گذاری داشته باشید، کاملاً با بازارشما و سیاست های کاری شما بستگی دارد.


این مطلب را از دست ندهید:
قیف فروش چیست؟

 

3- Place (مکان):

موقعیتی که محصول در آن به فروش می رسد را مکان می گویند، این مکان بسته به نوع محصول و استراتژی سازمان می توانند متفاوت باشد. بعنوان مثال یک کالای تندمصرف در قسمت های محتلف شهر و براحتی در دسترس است. اما یک کالای لوکس تنها در برخی از فروشگاه های خاص شهر یافت می شود. مکان نقش مهمی در هزینه ها و همچنین موفقیت یا شکست یک کسب وکار دارد.

 

4- Promotion (ترویج):

ترویج شامل همه اقداماتی است که کمک می کند، سازمان و محصول شناخته شود و به فروش نزدیک شود. در این مسیر، تبلیغات یکی از ابزارهای ترویج است که نقش مهمی در شناساندن محصول به مشتریان بالقوه ایفا می کند. بسته به نوع محصول، قیمت گذاری و مکان، ترویج می تواند متفاوت باشد. ممکن است سازمانی مبلغ بالایی را برای هزینه های بازاریابی و تبلیغات درنظر بگیرد و سازمانی دیگر برای کاهش هزینه ها، این میزان را به حداقل کاهش دهد. موضوع ترویج اگر بخوبی پیش برود، می تواند سرعت رشد کسب و کار را افزایش دهد.


این مطلب را از دست ندهید:
تعریف تبلیغات چیست؟


آمیخته بازاریابی یا 4P نقش مهمی در تصمیم گیری در خصوص استراتژی های سازمانی دارد و یکی از اولین اقدام ها در حوزه بازاریابی تدوین و شناسایی 4P بازاریابی است و اگر این موضوع به خوبی شناسایی و بررسی شود، تاثیر آن در رشد و ارتقا کسب و کار به وضوح مشخص خواهد بود.

اگر به یادگیری کاملتر آمیخته بازاریابی علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم در دوره آموزشی آمیخته بازاریابی 4P شرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top