آموزش برخورد و رفتار با مشتری

 

از الزمات امروزی کسب و کارها و فروشنده ها، یادگیری برخورد و رفتار با مشتری است، اینکه بتوانند به بهترین نحو ممکن و صحیح با مشتری ارتباط برقرار کنند.

همانطور که شما هم می دانید، طبق تحقیقات گسترده ای که انجام شده است، بیشترین دلیل نارضایتی مشتریان را نحوه رفتار فروشنده با مشتری اعلام کرده اند.

برای تبدیل شدن به یک فروشنده حرفه ای، اصول و قوانین فراوانی وجود دارد که لازم است فروشنده ها بدانند تا بتوانند یک رفتار حرفه ای با مشتری داشته باشند.

در این مطلب برخی از اصول مهم ارتباط با مشتری را مرور می کنیم:

 

آنطور که دوست دارید با شما رفتار شود، با مشتری رفتار کنید.

همه ما انسان هستیم و نمیدانم چرا برخی از فروشنده ها با این دید به مشتری هایشان نگاه نمی کنند. مشتری هم مانند ما انسان است و لذا همانطور که ما دوست داریم مورد احترام قرار بگیریم، مشتری هم این نیاز را دارد، پس اولین اصلی که لازم است هر فروشنده ای بداند و رعایت کند، این است که رفتاری را با مشتری داشته باشد که خودش همان رفتار را می پسند و دوست دارد.

 

این مطلب را از دست ندهید: دوره رایگان 8 فرمان مشتری مداری و فروش بیشتر بر مبنای مدیریت تجربه مشتریان

 

لحن و گفتار خودتان را به سمت مثبت بودن سوق داهید.

سه جمله معروف، "بفرما" "بشین" "بتمرگ" را حتماً شنیده اید و همه هم می گویند این سه کلمه یک معنا می دهد اما این کجا و اون کجا.

در ارتباط با مشتری هم همین موضوع صدق میکند، خیلی اوقات فروشنده ها به این موضوع دقت نمیکنند و به مرور بسیاری از جملات عادی می شود و تبدیل به عادت می شود.

وقتی به مشتری می گوییم: "ما این محصول را نداریم" یا " فعلاً ساعت کاری تموم شده و کاری نمی تونم بکنم" یک حس منفی را به مشتری منتقل می کنیم، جالب اینجاست وقتی از این عبارت ها استفاده می کنیم، لحن ما هم لحن منفی و سردی خواهد بود، اما فروشنده حرفه ای عبارت های دیگری می گوید: "متاسفانه این محصول را موجود نداریم اما اگر موافق باشید محصول مشابهی معرفی کنم" یا "این محصول خوبی است اما ما فعلا موجود نداریم اما شما را به یکی از همکاران معرفی می کنم که این محصول را دارد." و جمله دوم هم " ساعت کاری ما 2 ساعت دیگه شروع میشه و بنده در خدمت شما هستم."

پیشنهاد می کنیم، الفاظ و صحبت های سازمان را بررسی کنید و جملاتی را بعنوان جملات سازمانی تهیه کنید تا کارکنان سازمانتان از این جملات استفاده کنند. طبق تحقیقات جمله بندی تاثیر فوق العاده ای می تواند بر ناخودآگاه مشتری شما بگذارد.

 

این مطلب را از دست ندهید: 5 راز مشتری مداری (چگونه مشتریان راضی داشته باشیم؟)

 

از نام مشتری استفاده کنید.

در سایت چندین بار در این باره صحبت کرده ایم اما باز تکرار می کنیم که در ارتباط با مشتری از نام مشتری استفاده کنید. شنیدن اسم برای هر انسانی لذت بخش است. به هر بهانه ای که توانستید نام مشتری را بشناسید و از آن استفاده کنید. یکی از راهکارها این است که اگر مشتری از کارت اعتباری استفاده می کند، می توانید نام او را از روی کارت بخوانید و از نام مشتری استفاده کنید.

 

این مطلب را از دست ندهید: اصول فن بیان در ارتباط با مشتری (ویدئو آموزشی)

 

مراقب شوخی کردن باشید.

شوخی کردن یکی از حساس ترین رفتارهای ارتباط با مشتری است، اگر در این امر خیلی زیاده روی کنید تاثیر بسیار نامطلوبی بر روی مشتری دارد. در شوخی کردن مراقب باشید زیاده روی نکنید و با صدای خیلی بلند نخندید، شوخی های شما باید کوتاه و بسیار حساب شده باشد.

 

از جملات و کلمات خود مشتری استفاده کنید.

در صحبت های خودتان سعی کنید از عبارت ها و جمله های مشتری در کلماتتان استفاده کنید. البته در این استفاده زیاده روی نکنید. این روش باعث می شود مشتری حس اعتماد بیشتری به شما پیدا کند و حرف های شما پذیرفتنی تر می شود.

 

مطمئناً اصول مشتری مداری بسیار فراتر از این موارد است و ما در این مطلب تنها به گوشه ای از این مهارت ها اشاره کردیم. در دوره مهارتهای ارتباط با مشتریان، به جزئیات بیشتری در خصوص ارتباط با مشتری می پردازیم.

 


یک پیشنهاد دوستانه::

دوره آموزشی کاربردی و مجازی مهارت های ارتباط با مشتریان را از دست ندهید، اگر دوست دارید اصول حرفه ای ارتباط با مشتریان را یاد  بگیرید و فروش بهتری داشته باشید حتما در این دوره شرکت کنید

برای مشاهده توضیحات دوره و خرید دوره اینجا کلیک نمایید

 آموزش مشتری مداری

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top