ارگونومی- جابجايی دستی

سه قسمت از سری مجموعه های این استاندارد، توصیه های ارگونومیكی را برای وظایف جابجایی دستی متفاوت ارائه می كنند. تمامی قسمتهای این مجموعه ها در فعالیت های حرفه ای و غیر شغلی كاربرد دارند. این استانداردها اطلاعات برای طراحان، كارفرمایان، كاركنان و سایر افراد درگیر در كار، شغل و طراحی محصول را فراهم می كنند. در دسترس ISO 11226: این استاندارد ملی با استاندارد ملی شماره 10145 سال 1386 بر مبنای استاندارد 2000 است.


این قسمت از سری مجموعه های این استاندارد، اولین استاندارد در مورد جابجایی دستی می باشد. اختلالات در سیستم بافت عضلانی به طور فراگیر و جهانی رایج و یكی از فراوان ترین اختلالات در سلامت شغلی می باشد. عواملی از قبیل اندازه و جرم شیئ كه جابجا می شود، وضعیت بدن در حین انجام كار، همچنین فراوانی و مدت زمان جابجایی دستی می تواند به تنهایی یا به صورت تركیبی،به فعالیت های جابجایی خطرناك سوق داده شده و منجر به خطر اختلال در بافت عضلانی شوند. تعیین حدود توصیه شده برای جرم اشیاءبا در نظر گرفتنوضعیت بدن در حین انجام كار، فراوانی و مدت زمان جابجایی دستی كه ممكن است انتظار رود افراد به طور منطقی فعالیت های مرتبط با جابجایی دستی را اعمال كنند، مطلوب می باشد. یك رویكرد ارگونومیكی دارای تأثیر بسزایی در كاهش احتمال خطر دربلند كردن و حمل كردن است.

در این ارتباط یك طراحی خوب كار بخصوص در مورد وظایف و محل كار كه ممكن است شامل استفاده از كمك های مناسب باشد، ضروری است. در این قسمت از سری مجموعه های این استاندارد، حدود توصیه شده در رویكردی گام به گام به منظور برآورد احتمال خطر سلامتی در مورد بلند كردن و حمل كردن در هر مرحله، پیشنهاد می شود. به علاوه، راهنمای عملی برای سازماندهی ارگونومیكی مرتبط با جابجایی دستی در پیوست های الف، ب و پ ارائه شده است. الگوی ارزیابی احتمال خطر ارائه شده، برآورد احتمال خطر مرتبط با جابجایی دستی مواد را مجاز م یكند. این الگو، خطرات (شرایط نامساعد) مرتبط با جابجایی دستی و زمان سپری شده با فعالیت های مرتبط با جابجایی دستی را مورد بررسی قرار می دهد. شرایط نامساعد می توانند جرم های بالایی باشند كه به منظور بلند كردن ماهرانه 1یا وضعیت های مورد نیازبدن به نحوی ناشیانه 2 به هنگام فرآیند بلند كردن از قبیل بالاتنة پیچ خورده 3 یا خم شده یا دور از دسترس،مورد استفاده قرار گیرند. این قسمت از سری مجموعه های این استاندارد، اطلاعات مورد نیاز هم در مورد بلند كردن تكراری و هم در مورد بلند كردن غیر تكراری را ارائه می كند.

 

دانلود متن استانداراد ارگونومی سازمان استاندارد

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top