متن استاندارد ایزو ISO/IEC 17025:2017 - استاندارد احراز صلاحیت آزمایشگاه ها


نخستین ویرایش استاندارد ISO/IEC 17025 در سال 1999 در نتیجه بررسی ها و تجربه های تیم های مختلف و تجربیات بدست آمده از اجرای استاندارد ISO/IEC Guide 25 و استاندارد اروپایی EN 45001 تدوین شد و جایگزین این دو استاندارد گردید.

این استاندارد مجدد در سال 2005 نیز بروز شد و پس از آن در سال 2017 دستخوش تغییرات گردید و این استاندارد هم اکنون با عنوان ISO/IEC 17025:2017 بیان می شود و شرکت ها چند سالی را فرصت دارند تا بتوانند تغییرات لازم را اعمال کرده و خوشان را برای ممیزی این ورژن استاندارد آماده سازند.

این استاندارد الزامات لازم برای ارائه آزمایشگاه کالیبراسیون و اندازه گیری را ارائه می کند تا شرکت بتواند با اطمنیان به مشتریان خودش گزارش های حاصل از انجام آزمایش ها  را ارائه دهد.

این استاندارد با استاندارد ایزو 9001 نیز همخوانی دارد والبته در این بین هم به الزامات فنی و هم به الزامات سیستمی تاکید می کند.

این استاندارد الزامات عمومی برای صلاحیت، بی طرفی و انسجام عملیات آزمایشگاه ها را مشخص می کند. استاندارد ISO/IEC 17025 برای همه سازمانیی که فعالیت آزمایشگاهی دارند، صرف نظر از تعداد کارکنان، قابل اجرا است.

مشتریان آزمایشگاهی، مراجع نظارتی، سازمان ها و طرح های ارزیابی هم ترازی، مراکز تایید صلاحیت و ... می تواننداز این استاندارد بین المللی برای تایید یا شناسایی صلاحیت آزمایشگاه استفاده کنند.

سازمان ملی تایید صلاحیت ایران که وابسته با سازمان استاندارد است نیزاین استاندارد را به عنوان استاندارد ملی معرفی نموده است و عملاً خیلی از سازمان ها بایستی این استاندارد را در سازمان یا آزمایشگاه خودشان، پیاده ساازی نمایند..

بند 7 این استاندارد با عنوان الزامات فرایندی است که شامل موارد فنی در استاندارد ISO/IEC 17025:2017 است و بند 8 به موضوعات سیستمی و کیفیت پرداخته است.

 

می توانید توضیحات دوره مجازی تشریح الزامات استاندارد  ISO/IEC17025:2017 را با کلیک بر روی این باکس مشاهده نمایید.

 

استاندارد ISO/IEC 17025 با هدف افزایش اعتماد به عملیات آزمایشگاه ها تدوین شده است. این استاندارد حاوی الزامات برای آزمایشگاه ها است تا آن ها را قادر سازد که اثبات کنند کارآمد می باشند و توانایی تولید نتایج معتبر را دارند. آزمایشگاه های یکه با این استاندارد انطباق دارند، به طور عمومی طبق اصول استاندارد ISO 9001 عمل می کنند.

این استاندارد آزمایشگاه ها را ملزم می نماید برای پرداختن به ریسک ها و فرصت ها اقداماتی را طرح ریزی و اجرا نمایند. پرداختن به ریسک ها و فرصت ها، مبنایی برای افزایش اثربخشی سیستم مدیریت، دستیابی به نتایج بهبود یافته و پیشگیری از اثرات منفی ایجاد می کند. آزمایشگاه مسئول تصمیم گیری در مورد ریسک ها و فرصت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرند.

استفاده از این استاندارد همکاری بین آزمایشگاه ها و سایر سازمان ها را تسهیل و در تبادل اطلاعات و همچنین هماهنگ سازی استانداردها و روش های اجرایی کمک می کند. اگر آزمایشگاه ها با این استاندارد انطباق داشته باشند، پذیرش نتایج بین کشورها تسهیل می گردد.

متن این استاندارد هم اکنون به فارسی ترجمه شده است و می توانید از لینک زیر متن استاندارد 17025ISO/IEC را دانلود نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

دانلود فرم های ۱۷۰۲۵ + مستندات ایزو + دستورالعمل و روش های اجرایی
https://sbargh.ir/shop/%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-%d9%81%d8%b1%d9%85-%d9%87%d8%a7%db%8c-17025/

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top