استاندارد ایزو ISO 39001 - سیستم مدیریت ایمنی ترافیک جاده


ایمنی ترافیک یک مساله جهانی است. طبق برآوردها، سالیانه حدود 1.3 میلیون نفر در سراسر جهان در تصادفات ترافیکی کشته و بین 20 تا 50 میلیون نفر مجروح می شوند و این آمار همچنان در حال افزایش بوده و اثرات اجتماعی – اقتصادی و بهداشتی آن بسیار مهم و قابل توجه می باشد.

این استاندارد، ابزاری برای کمک رسانی به سازمان ها در راستای کاهش و نهایتا حذف تصادفات و خطر فوت و جراحت شدید و غیر قابل جبران ناشی از تصادفات ترافیکی می باشد. با تمرکز و توجه بر این استاندارد، می توان استفاده اقتصادی تر و موثر تری از سیستم ترافیک به عمل آورد.

این استاندارد، به معرفی اجزای یک شیوه مناسب برای ترافیک پرداخته که به سازمان ها در دستیابی به نتایج مطلوب کمک می کند.

این استاندارد برای تمامی سازمان های دولتی و خصوصی که در تعامل با سیستم ترافیک بوده و همچینین طرف های داخلی و خارجی سازمان، شامل نهادهای تایید کننده که توانایی سازمان را در برآورده ساختن الزامات، ارزیابی می کنند، قابل بکارگیری می باشد.

تجارب حاصل در سراسر جهان نشان داده است کاهش قابل ملاحظه ای در میزان فوت و جراحات شدید، با بکارگیری یک رویکرد جامع نگر(سیستم ایمن) به دست می آید. این امر مستلزم تمرکز بر نتایج سیستم ایمنی راه به صورت صریح و شفاف و انجام اقدامات بر پایه شواهد است که با توانایی مدیریتی مناسب سازمان، پشتیبانی و حمایت می شود.

سیستم مدیریت تعریف شده در این استاندارد، سازمان را بر اهداف و مقاصد سیستم ایمنی راه متمرکز ساخته و فعالیت ها را طوری برنامه ریزی می کند که اهداف برشمرده با استفاده از رویکرد سیستم ایمن راه محقق شوند. سیستم مدیریت ایمنی را هرا می توان با دیگر سیستم های مدیریت و فرآیندهای درون سازمانی، یکپارچه یا منطبق ساخت.

در این استاندارد، یک رویکرد فرآیندی تکرار شونده(برنامه ریزی، اجرا، بررسی، اقدام) به کار گرفته می شود که سازمان را در راستای رسیدن به نتایج سیستم ایمنی راه، هداییت می کند.

 

هدف و دامنه کاربرد این استاندارد:

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین الزامات یک سیستم مدیریت ایمنی ترافیک است تا سازمان مرتبط با این سیستم، بتواند در جهت کاهش فوت و جراحات شدید ناشی از تصادفات رانندگی به نحو اثر گذار اقدام نماید. الزامات این استاندارد شامل الزامات توسعه و به کار گیری سیاست گذاری های ایمنی راه ،توسعه و تعیین اهداف و برنامه های اجرایی سیستم ایمنی راه که در آن الزامات قانونی و سایر الزامات مورد تعهد سازمان، اطلاعات مولفه ها و معیارهای مرتبط با سیستم ایمنی راه که تحت کنترل و تاثیر سازمان هستند، را مشخص می نماید.

این استاندارد، برای همه سازمان هایی که قصد انجام موارد زیر را داشته باشند، صرف نظر از نوع و اندازه خدمات یا محصول تولیدی کاربرد دارد:

  • ارتقاب عملکرد سیستم ایمنی راه
  • ایجاد، پیاده سازی، حفظ و توسعه یک سیستم مدیریت ایمنی راه
  • اطمینان از انطباق سازمان با خط مشی های مشخص شده سیستم ایمنی راه
  • اثبات انطباق با این استاندارد

این استاندارد با محور سیستم مدیریت ایمنی راه تدوین شده و برای مشخص کردن الزامات فنی و کیفی خدمات و محصولات حمل و نقل (از جمله راه ها، علایم/چراغ های راهنمایی، وسایل نقلیه، تراموا، خدمات حمل و نقل بار و مسافر، خدمات امداد و نجات و فوریت های پزشکی) کاربرد ندارد.

در این استاندارد، اشاره ای به یکسان بودن ساختار سیستم های مدیریت ایمنی راه با یکسان بودن نحوه مستندسازی نمی شود.

ایمنی راه یک مسئولیت مشترک است. نادیده گرفتن مشارکت کاربران راه در انجام وظایف قانونی و رفتار مسئولانه خود، مورد نظر این استاندارد نیست. این استاندارد، از تلاش های سازمان ها برای ترغیب کاربران راه به اطاعت از قوانین و مقررات، حمایت می کند.

 

از قسمت زیر می توانید متن استاندارد ISO 39001 را دانلود نمایید.

دانلود

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top