چرا کیفیت مهم است؟

چرا کیفیت مهم است؟

توسط / مدیریت کیفیت / یکشنبه, 08 مرداد 1396 ساعت 17:55

در درس قبلی تعریفی از کیفیت را ارائه کردیم و در خصوص آن صحبت کردیم. در این درس به سراغ اهمیت کیفیت و جایگاه آن در سازمان ها می رویم.

در ابتدا دو تفکر در حوزه تولید را باهم مرور می کنیم.

 

تفکر اول: تولید محور

در این تفکر و سازمانهایی که در آنها این تفکر حاکم است، کیفیت جایگاه خاصی ندارد. در این سازمانها و این تفکر، میزان تقاضای بازار به مراتب از میزان عرضه بیشتر است.

اگر کمی به گذشته برگردیم، می بینیم که بیشتر تولیدات، در این قسمت قرار داشتند، یعنی به علت کم بودن صنایع مختلف، معمولا رقابت آنچنانی وجود نداشت و هر محصولی که تولید میشد، به راحتی به فروش هم می رفت.

به همین خاطر از نام دوران تولید محور نیز استفاده می شود.

اگر در شرکتهای امروزی بدنبال این مدل سازمان بگردیم شاید بتوان خودروسازیها، بسیاری از شرکت های هواپیمایی، همراه اول (البته تا چندسال پیش که هنوز ایرانسل قدرتمند نشده بود) را در این زمره قرار دهیم.

 

تفکر دوم: مشتری محور

برعکس شرکت هایی که در بالا گفته شد، شرکت هایی بسیاری هستند که به خاطر رقابت سنگین در بازار رقابت، همواره در حال تلاش برای کسب بازار بیشتر هستند.

در این قسمت میزان تقاضای بازار کمتر از میزان عرضه محصول به بازار است. در این نوع محصولات، رقبای بسیاری وجود دارند و اگر سازمانی کمی به کیفیت محصولاتش بی توجهی کند، از گردونه رقابت حذف می شود.

برای این تفکر کیفیت و توجه به آن اهمیت ویژه ای دارد.

برای مثال این نوع کسب و کارها می توان به تولید کنندگان لوازم برقی و لوازم خانگی، مواد غذایی، رستوران ها و ... اشاره کرد.

در این تفکر هر چه بیشتر به کیفیت مورد انتظار مشتری پرداخته شود، مشتری راضی تر شده و در نتیجه سازمان می تواند به بقای خود و رشد خود در بازار کسب و کار، امیدوار باشد.

 

با توجه به دو رویکرد بالا، یا می توان گفت دو دوران تولید محصول، سازمان ها بیش از پیش به اهمیت توجه به کیفیت پی برده اند و تلاش می کنند به کیفیت بیشتر بپردازند.

سازمان ها دریافته اند کیفیت نامطلوب محصولات که هم باعث خرابی و ضایعات بیشتر محصولات می شود و هم ممکن است در زمان عملکرد نزد مشتری آسیب ببیند، می تواند بر هزینه های سازمان بیافزاید، بهره وری را کاهش دهد و در نتیجه جایگاه و سود سازمان دچار مشکل می شود.

یک برنامه موفق بهبود کیفیت و توجه به آن می تواند علاوه بر کاهش میزان ضایعات و هزینه های اتفاقی، میزان رضایت مشتری را بالا برده و سهم سازمان را در بازار افزایش دهد.

 

آیا توجه به کیفیت هزینه بر است؟

برخی می گویند، توجه به کیفیت خود به خود برای سازمان هزینه تراشی می کند و به همین خاطر حاضر نیست به مقوله کیفیت توجه کنند.

انها می گویند باید هر ماه به یک نفر حقوق بدهیم که کارهای کنترل کیفیت سازمان را انجام دهد، تجهیزات میخواهد و چندین و چند خرج و هزینه دیگر.

نکته اینجاست: درست است که کیفیت و مدیریت آن در سازمان هزینه بر است اما باید هزینه های نپرداختن به کیفیت و همچنین صرفه جویی هایی که با اجرای مدیریت کیفیت حاصل می شود را هم دید.

اگر تعداد محصولات مشکل دار شما که به دست مشتری می رسد زیاد شود چه میکنید؟! در بسیاری از موارد خراب شدن و ایراد پیدا کردن محصول در نزد مشتری باعث تحمیل جریمه های سنگین به سازمان می شود و یا در برخی اوقات ممکن است به مشتری و فرد مصرف کننده آسیب بزند که در این صورت کاملا سازمان را در چالش فرو می برد.

از طرفی  دیگر کیفیت می تواند بهره  وری بالا، کاهش هزینه ها، افزایش سود، کاهش خرابی ها، افزایش اعتماد مشتری، سهم بازار, توان رقابت پذیری و از همه مهم تر ، بقای سازمان و توسعه آن در بلندمدت را بدنبال داشته باشد.

لذا نباید از هزینه کردن در زمینه کیفیت هراس داشت.

 

 

پیشنهاد می کنم جهت تمرین در خصوص یکی از موارد زیر در قسمت نظرات، بنویسید:

 چند مورد از مزیت ها وجود کیفیت که در متن به آنها اشاره نشد

چند مورد از موارد دردسر سازی که نبود کیفیت باعث آن می شود

اگر هم در زمینه کیفیت خوب و کیفیت مطلوب خاطره ای دارید آنرا بنویسید.

 

 

نویسنده

مجتبی شیخ علی

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی، مربی و مشاور ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب و کار هستم.
زمان زیادی را صرف تولید محتوا می کنم و ایران آکادمی و بلاگ بخش مهمی از زندگی من هستن (-:

نظر دادن

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید


ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ایران آکادمی می‌باشد. قوانین این وب سایت، مبتنی بر قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است. © ۱۳۹۶

Please publish modules in offcanvas position.