توسعه کیفیت در گذر زمان

توسعه کیفیت در گذر زمان

توسط / مدیریت کیفیت / سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 14:24

 

 

اگر بخواهیم با نگاه دقیق تری به کیفیت بنگریم، باید گوشه چشمی به تاریخچه کیفیت و توسعه آن در گذر زمان داشته باشیم. اینکه کیفیت و مدیریت کیفیت در برهه های مختلف زمانی چه تغییراتی و چه پیشرفت هایی داشته است. در این مطلب به این موضوع می پردازیم.

 

بصورت کلی کیفیت و توسعه آن، از بازرسی کالا و پس از آن کنترل کیفیت و تضمین کیفیت آغاز شد و به TQM یا مدیریت کیفیت فراگیر منتهی شد.

تاریخچه کیفیت

دوران بازرسی کالا:

در این زمان صرفاً محصول نهایی بازرسی و کنترل میشد، این موضوع باعث ایجاد ضایعات فراوان، محصولات معیوبی که تولید نهایی شده بودند می شد و  ماحصل همه اینها اتلاف هزینه و زمان بود.

در این دوران منشاء مشکلات و خرابی ها افراد تلقی میشدند و همراه افرادی در نقش پلیس، بدنبال کارکنان خاطی بودند، لذا کارکنان نیز حالتی تدافعی داشتند. این روند باعث می شود روح همکاری در سازمان ها وجود نداشته باشد.

 

دوران کنترل کیفیت و کنترل کیفیت آماری

در این دوران به علت بالاتر رفتن حجم تولید و عدم توانایی کنترل همه محصولات تولیدی با استفاده از روش های آماری تلاش می شد تا از خروج محصول نامنطبق و معیوب جلوگیری شود. در این دوران تمرکز بر روی فرایند تولید بود و با توجه به اینکه از دوران قبلی کنترل ها بهبود قابل توجهی داشت اما همچنان ضایعات و هزینه های مربوط به کیفیت بالا بود.

 

دوران تضمین کیفیت

در این دوران فرایندها و کنترل آنها نیز به مرور مورد توجه قرار گرفت. در این دوران علاوه بر کنترل محصولات و سعی می شد فرایند های دیگر سازمان را نیز مد نظر قرار دهند و با نگرش فرایندی سعی در تولید محصولی با کیفیت نمایند. با در نظر گرفتن فرایند های سازمان، هزینه ها و مشکلات دوره های قبلی به شدت کاهش یافت.

 

دوران مدیریت کیفیت.

مدیریت کیفیت که به گونه همان استانداردهای ایزو نیز هستند، تلاش کردند نگاه بهتر و کامل تری به نگرش فرایندی بدهند و با رویکرد فرایندی و دید سیستمی، تلاش کرد، تمام سیستم سازمان را تحت کنترل قرار بدهد و در این میان ارتباط سیستم یا سازمان با بیرون را نیز مد نظر قرار داد. در این دوران، کنترل تامین کنندگان و خرید از تامین کنندگان معتبر یکی از مواردی بود که باعث کاهش شدید هزینه های تولید و کیفیت شد.

 

دوران مدیریت کیفیت جامع (Total Quality Management)

در این دوران با نگاهی کامل تر به کیفیت، آنرا بعنوان بخشی از فرهنگ سازمان دیدند، در این دوران همه افراد سازمان در کیفیت سهیم شمرده شدند و تلاش بر این شد تمام سازمان خود را در تولید محصولی با کیفیت مسئول بداند.

در این دوران، سعی می شود منفعت مشتری بخوبی در نظر گرفته شود و نیازهای مشتری به خوبی برآورده شود.

 

در درس ها و مطالب بعدی در خصوص مدیریت کیفیت جامع بیشتر صحبت می کنیم.

 

نویسنده

Super User

Super User

نظر دادن

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید


ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ایران آکادمی می‌باشد. قوانین این وب سایت، مبتنی بر قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است. © ۱۳۹۶

Please publish modules in offcanvas position.