مدیریت کیفیت

مدیریت کیفیت (9)

 

در درس های گذشته از تاریخچه کیفیت و مدیریت کیفیت مقداری صحبت کردیم. یکی از مقوله های مهم که امروزه نیز به آن اهمیت فراوانی می دهند، مبحث مدیریت کیفیت است. امروزه سیستم مدیریت کیفیت یا همان  ISO 9001 از محبوبیت بسیار بالایی نزد سازمان های و شرکت ها برخوردار است بگونه ای که بسیاری از شرکت ها این استاندارد را پیاده سازی کرده و گواهینامه آن را دریافت کرده اند.

البته در درس های آتی، در خصوص سازمان ایزو که مسئولیت اصلی تدوین استانداردهای بین المللی را دارد، مفصل صحبت خواهیم کرد.

زمانی که صحبت از مدیریت می شود به یاد فعالیت های اصلی مدیریت، یعنی برنامه ریزی ، سازماندهی، کنترل و هدایت می اندازد. با در نظر گرفتن این تعریف، مدیریت کیفیت را می توان فعالیت های هماهنگ برای هدایت و کنترل یک سازمان با در نظر گرفتن کیفیت نامید.

استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت، قرار است به سازمان ها کمک کند با در نظر گرفتن کیفیت، برنامه ریزی، سازماندهی، کنترل و هدایت سازمان را پیش ببرد.

اگر تا به اینجا مطالب مرتبط با مدیریت کیفیت را مطالعه کرده باشید باید با دید بازتری به کلمه کیفیت نگاه کنید و آنرا فراتر از کیفیت محصول و خدمات بدانید. با این رویکرد، می توان فهمید مدیریت سازمان با مدنظر قرار دادن کیفیت می تواند چه منافعی را برای سازمان داشته باشد.

ارکان مدیریت کیفیت را می توان موارد زیر برشمردمدیریت کیفیت

طرح ریزی کیفیت QP (Quality Plan)

کنترل کیفیت QC (Quality Control)

تضمین کیفیت QA (Quality Assurance)

بهبود کیفیت QI (Quality Improvement)

 

 در این مطلب مقداری در خصوص طرح ریزی کیفیت صحبت می کنیم و در مطالب بعدی در خصوص 3 مورد بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

ایزو 9001


 

تعریف طرحریزی کیفیت چیست؟

 

مطمئنا شما هم موافق هستید که بدون برنامه ریزی هیچ کاری نمی تواند نتیجه خوبی در پیش داشته باشد و برنامه ریزی برای هر فرد و هر سازمانی جهت دستیابی به موفقیت لازم و ضروری است.

این مقوله در مدیریت کیفیت از موارد بسیار مهم و ضروری محسوب می شود  وتا سازمانی برنامه ریزی و طرح ریزی مناسبی برای اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت را نداشته باشد نمی تواند پیشرفت و بهبود مطلوبی را انتظار داشته باشد.

لذا می توانیم طرحریزی کیفیت را اینگونه تعریف کنیم:

بخشي از مديريت كيفيت كه بر تعيين اهداف كيفيت و مشخص نمودن فرآيندهی  عمليای  لازم و منابع مرتبط جهت برآورده كردن اهداف تمركز دارد.

 

همانطور که در تعریف بالا مشاهده نمودید، پیش از شروع باید اهداف مشخص شود، فرایندها تعریف شوند و منابع لازم که شامل منابع انسانی، منابع مالی و زیرساخت هاست  مشخص و تعریف شده باشد.

با این سبک برنامه ریزی می توان به نتایج مطلوب مورد نظر دست یافت.

 

ایجاد طرح های کیفیت که مربوط به کنترل و بازرسی محصولات و خدمات هست نیز در زمره طرحریزی کیفیت است که در سازمانهایی که استانداردهای ایزو، بخصوص 9001 را اجرایی می کنند، از الزامات است.

 

پس با توجه به مواردی که گفتیم، طرحریزی کیفیت یکی از مهمترین ارکان مدیریت کیفیت است و از سازمان و افراد می خواهد پیش از شروع هر اقدامی برنامه ریزی مناسب و هدفگذاری مناسب را انجام بدهند چرا که در صورت عهدم برنامه ریزی مناست نمی توان نتایج مطلوب را دریافت کرد.

 طرحریزی کیفیت

آیا شما هم موارد را دیده اید که به خاطر عدم برنامه ریزی مناسب و یا برنامه ریزی نداشتن، دچار مشکل شده باشند؟؟

 

مدیریت کیفیت - چهارشنبه, 01 شهریور 1396 ساعت 10:16

تعریف مدیریت کیفیت جامع TQM چیست ؟

 

در درس های قبلی در خصوص تاریخچه کیفیت صحبت کردیم و گفتیم امروز موضوع مدیریت کیفیت جامع TQM از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این مطلب به توضیح بیشتری در این خصوص می پردازیم اما قبل از آن مقداری در خصوص رویکرد پیشگیرانه در کنترل ها صحبت می کنیم.

گفتیم در دوران بازرسی صرفا محصولات نهایی کنترل می شد اما در دوران مدیریت کیفیت جامع، رویکرد پیشگیری جایگزین شد.

در این رویکرد بر تولید بدون عیب نقص تاکید میشود تا اینکه ابتدا تولید کنیم، سپس موارد مشکل دار را جداکنیم.

صرفا به مشکلات پرداخته نمی شود و سعی می شود با ارتقا فرایندها و سیستم ها، مشکلات به مرور ریشه کن شوند.

فعالیت ها بر پایه نیازهای مشتریان برنامه ریزی می شوند، یعنی تلاش بر این است که محصولی تولید شود که مطابق خواست مشتری باشد و مشکلی از مشتری را برطرف کند.

همه کارکنان در این روش درگیر هستند و با یادگیری مدام سعی می کنند سیستم راکه همان سازمان است، ارتقا بدهند.

 

اما تعاریف ارائه شده در خصوص TQM (Total Quality Management) یا همان مدیریت کیفیت جامع:

  • یک رویکرد برای بهبود مستمر کیفیت محصولات و خدمات از طریق مشارکت همه افراد سازمان در همه سطوح
  • یک رویکرد برای افزایش موثر بودن و انعطاف پذیری همه جانبه سازمان، این رویکرد روشی برای سازماندهی و مشارکت همه سازمان اعم از بخش ها، فعالیت ها و افراد در همه سطوح سازمان است.
  • یک فلسفه مدیریتی و رفتار سازمانی استکه هدف آن بکارگیری مناسب منابع انسانی در موثرترین حالت خود برای دستیابی به اهداف سازمانی است.

 

همانطور که در تعاریف ارائه شده در بالا مشخص است، در مدیریت کیفیت جامع بدنبال همکاری و مشارکت تمام کارکنان سازمان در تمام سطوح هستیم، سازمان باید فضایی را ایجاد کند که همه بتوانند به راحتی به رشد و پیشرفت سازمان کمک کنند، هر کسی بتواند مشکلات سازمان را شناسایی و اعلام کند، کارکنان بتوانند نظرات خود را به سادگی بیان کنند و هر نو.ع مشارکت دیگری که می تواند وچود داشته باشد.

 

پس می توانیم بگوییم مدیریت کیفیت جامع یک فلسفه مدیریتی، سیستم مدیریتی یا یکی رویکرد مدیریتی است که در برگیرنده تمام ابزارها و تمامی سازمان و تکنیک های پیشرف، برای برآورده شدن اهداف نهایی سازمان است.

 

سه اصل اساسی در مدیریت کیفیت جامع TQM

1-  تمرکز سازمان بر درک و برآورده کردن نیازهای مشتریان

2-  بهبود مستمر همه محصولات و خدمات و فرایند های سازمان به صورت سیستماتیک و نظامند

3-  مشارکت تمامی افراد سازمان

 

در آينده دو نوع شركت وجود خواهد داشت

آنهائي كه كيفيت فراگير را اجراء كرده اند

و آنهائي كه از دور خارج شده اند

شما مجبور به اجراء ( مديريت كيفيت جامع)

نيستيد

زيرا بقاء اجباري نيست

 

ادوارد دمینگ پدر علم کیفیت

 

مدیریت کیفیت - سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 14:24

توسعه کیفیت در گذر زمان

 

 

اگر بخواهیم با نگاه دقیق تری به کیفیت بنگریم، باید گوشه چشمی به تاریخچه کیفیت و توسعه آن در گذر زمان داشته باشیم. اینکه کیفیت و مدیریت کیفیت در برهه های مختلف زمانی چه تغییراتی و چه پیشرفت هایی داشته است. در این مطلب به این موضوع می پردازیم.

 

 

تا به اینجا در خصوص کیفیت و مفهوم آن صحبت کردیم و در این درس به ابعد و جنبه های کیفیت می پردازیم. این ابعاد و جنبه ها از دیدگاه مشتری بررسی میشه.

در ادامه تک تک موارد را توضیح میدهم:

 

زمانی که صحبت از مدیریت کیفیت می شود، یکی از مباحثی که مورد توجه قرار می گیرد، کنترل کیفیت است. البته گاهاً به اشتباه مقوله مدیریت کیفیت که مبحثی جامع در سیستم های مدیریتی است را با کنترل کیفیت اشتباه گرفته می شود.

زمانی که صحبت از کیفیت می شود به دنبال افزایش رضایت مشتری نیز هستیم، در دنیای امروزی اگر نتوانیم رضایت مشتریان را کسب کنیم نمی توانیم در فضای رقابت باقی بمانیم.

یکی از مدل های بسیاری کاربردی که در پیرو دروس مدیریت کیفیت قرار است در خصوص آن صحبت کنیم، مدل کانو است.

در اواخر دهه هفتاد قرن بیستم دكتر نوریاكی كانو از دانشكده ریكا در توكیو كه یكی از برجسته ترین صاحب نظران علم مدیریت كیفیت می باشد مدلی را مطرح نمود که این مدل تا به امروز بسیار پرکاربرد بوده و در دوره های مختلف از آن نام برده می شود.

در مطالب قبلی در خصوص تعریف و اهمیت کیفیت صحبت کردیم و گفتیم که یکی از مهمترین عواملی که در کسب وکارها باید به آن توجه شود، مقوله کیفیت است.

یکی از مواردی که می تواند منجر به بهبود کیفیت و ایجاد ثبات در کیفیت شود، بحث استانداردها است. استانداردهای به سازمان های کمک می کنند تا علاوه بر ایجاد ثبات در کیفیت، نسبت به ارتقا و بهبود کیفیت محصولات و خدمات نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

در این مطلب به بحث استانداردهای می پردازیم.

مدیریت کیفیت - یکشنبه, 08 مرداد 1396 ساعت 17:55

چرا کیفیت مهم است؟

در درس قبلی تعریفی از کیفیت را ارائه کردیم و در خصوص آن صحبت کردیم. در این درس به سراغ اهمیت کیفیت و جایگاه آن در سازمان ها می رویم.

در ابتدا دو تفکر در حوزه تولید را باهم مرور می کنیم.

مدیریت کیفیت - سه شنبه, 20 تیر 1396 ساعت 17:52

تعریف دقیق کیفیت چیست؟

قرار است در این سلسله مطالب به موضوع کیفیت و مدیریت کیفیت بپردازیم. مقوله ای که امروزه در بسیاری از سازمان ها به آن اهمیت فراوانی می دهند و توجه به آن می تواند در آینده سازمان و پیشرفت سازمان تاثیر بسیار فراوانی داشته باشد.

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید


ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ایران آکادمی می‌باشد. قوانین این وب سایت، مبتنی بر قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است. © ۱۳۹۶

Please publish modules in offcanvas position.